Риад и други производители в Персийския залив са готови да намалят производството на петрол най-малко с 4% и търсят подкрепата на Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
Според информацията, Саудитска Арабия е представила плана на руския министър Александър Новак миналата седмица. Въпреки това Новак е съобщил, че Москва би предпочела да замрази добива на досегашните нива. Според Ройтерс, предложението за съкращаване на производството с 4% вероятно ще бъде повдигнато в навечерието срещата на ОПЕК на 30 ноември, където картелът и други производители, включително Русия, ще обсъждат общи действия за стабилизиране на цените.
Ирак, който е вторият най-голям производител в рамките на ОПЕК, съобщи тази седмица, че няма да съкращава производството, тъй като се нуждае от повече приходи от продажби на петрол, за да се бори с „Ислямска държава”. „Няма да се връщаме назад по никакъв повод, било заради ОПЕК или заради който и да е друг”, заяви Фалах ал-Амри, ръководител на иракската държавна компания за търговия с петрол. „Ако има намаляване, то тогава всеки трябва да намали производство, без изключения”, заяви пред Ройтерс източник от ОПЕК в отговор на иракския отказ. Три независими източника от ОПЕК споделиха, че само Либия, Нигерия и Иран могат да бъдат изключени, тъй като те са били наскоро засегнати от войни или санкции.
Страните производителки на петрол искат да намалят световното свръхпроизводство на петрол от 1,5 милиона до 1 милион барела на ден. На 28 септември ОПЕК се съгласи да ограничи дневното производство със 700 хиляди барела. Подробностите за това как съкращенията в производството ще бъдат споделени трябва тепърва да бъдат разработени и се очаква да бъдат подписани на срещата на ОПЕК във Виена на 30 ноември.
Александър Новак заяви, че е малко вероятно разговорите за замразяване на добива да се провалят, тъй като в ОПЕК този път става дума бизнес. „Виждам отношението на ОПЕК. Те искат да гарантират, че решенията, анонсирани в Алжир, са официално финализирани… Когато се взимат решения е важно да бъдеш последователен, това е не по-малко важно и за пазара”, каза руският енергиен министър.
Световните пазари не са много позитивно настроени относно предстоящата среща, тъй като цените на нефта продължиха своя седмичен спад. Петролът „Брент” се търгуваше за 50,38 долара за барел, докато американският WTI струва 49,56 долара за барел. „Съмненията са свързани основно със способността и желанието на ОПЕК да приложи някакви съкращения в добива. Пазарът е резервиран към отдаването на прекалено голямо значение на реториката, предхождаща следващата среща, насрочена за края на ноември”, твърдят анализатори от Cenkos Natural Resources.
Източник: Russia Today
Превод: Николай Николаев