На фона на влошаването на отношенията между Вашингтон и Анкара, САЩ са започнали да прехвърлят разположени в Турция ядрени оръжия към Румъния. Това съобщава сайтът EurАctiv, позовавайки се на собствени източници. „Операцията по преместването е предизвикателство от техническа и политическа гледна точка. Прехвърлянето на повече от 20 ядрени бомби не е лесна задача” , твърди единият от източниците на EurАctiv.
По данни на наскоро оповестен доклад на Simson Center, във военновъздушната база „Инджирлик”, която се намира в близост до сирийската граница, от периода на Студената война са разположени около 50 единици тактическо ядрено оръжие на САЩ .
Непосредствено след неуспешния опит за преврат, турското правителство забрани полетите на самолети на американските военновъздушни сили от базата „Инджирлик”. Командващият базата бе арестуван за съучастие в преврата.
Друг източник на EurActiv посочва, че разривът в отношенията между САЩ и Турция е толкова дълбок след опита за преврат, че Вашингтон вече не може да разчита на Анкара да съхранява оръжията. Затова американският ядрен щит ще бъде преместен в базата „Девеселу” в Румъния. Разбира се, този ход е голяма провокация спрямо Русия.
На територията на Румъния никога досега не са разполагани ядрени оръжия, макар тя да бе съюзник на Съветския съюз по времето на Студената война. Разполагането на тактическо ядрено оръжие на САЩ в близост до границата с Русия несъмнено ще я подразни, което от своя страна би могло да доведе до ескалация на напрежението.
EurActiv е потърсил коментар от Държавния департамент на САЩ, както и от турското и румънското външни министерства. Официални представители на Държавния департамент заявяват, че въпросът трябва да бъде отнесен към Министерството на отбраната. В същото време от НАТО е изпратен коментар по темата, който гласи, че съюзниците трябва да се уверят, че американските ядрени оръжия на територията на Европа се намират в безопасност .
„По този въпрос, моля обърнете внимание на комюникето от срещата на върха на НАТО във Варшава, параграф 53: „Ядреното възпиране от страна на НАТО се основава, в известна степен, на разполагането на американско ядрено оръжие на територията на Европа, както и на възможностите и инфраструктурата, които предоставят съюзниците. Те трябва да гарантират, че всички елементи на ядреното въоръжение се намират в безопасност“ , се казва в съобщението на НАТО до сайта EurActiv.
Нека напомним, че срещата на върха се проведе само няколко дни преди провалилия се опит за преврат в Турция. По това време рисковете за американските ядрени оръжия са произтичали от близостта на базата със Сирия, както и от зачестилите в последните месеци терористични атаки на територията на Турция. За някои от тях Анкара обвини „Ислямска държава“, а за други – кюрдската ПКК.
Румънското външно министерство категорично отрича информацията за трансферирането на американски ядрени ракети на румънска територия.
Нека не забравяме, че отхвърлянето на всяка информация, свързана с разполагането на американско ядрено оръжие на територията на Европа, е съвсем обичайна практика от времето на Студената война. Въпреки това, обществена тайна е наличието на американско ядрено оръжие в Белгия, Холандия, Германия и Италия.
След неуспелия пуч отношенията между Вашингтон и Анкара са в най-ниската си точка от присъединяването на Турция към НАТО през 1952 г. Анкара обвинява САЩ, че подкрепя известния ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, който е сочен за организатор на преврата. Турция настоява за екстрадирането на Гюлен – въпрос, който вероятно ще заеме централно място при предстоящото посещение на вицепрезидента Джо Байдън в Анкара на 24 август.
Русия се възползва от влошаването на отношенията между Турция и САЩ. Това събужда известни притеснения у Запада, че Турция може да задълбочи процеса на сближаване с Москва. Особено като се има предвид, че турският президент Реджеп Ердоган в прав текст обяви, че се чувства предаден от САЩ и ЕС.
Източник: EurActiv