На фона на нарастващото напрежение Вашингтон излезе със смело предложение за военно партньорство с Москва в Сирия, което е една от най-сериозните промени в курса от началото на сирийския конфликт. След провала на мирните преговори в Женева, това е най-значимият дипломатически ход за овладяване на кризата в Сирия.
След няколко седмични преговори и вътрешни дискусии в американската администрация, миналия понеделник текстът на предложението е бил предаден на руското правителство. САЩ обещават да обединят силите си с руските ВВС по отношение на общи цели и да проведат координирани действия срещу „Джабхат ал-Нусра”, която е клон на „Ал Кайда” в Сирия. Това е една от основните групировки, които се борят срещу правителството на сирийския президент Башар Асад. Планът предвижда бунтовниците от „умерената” опозиция да се отделят от „Ал Нусра” и да се препозиционират на места, където да могат да бъдат различени, за не попаднат в полето на руските въздушни атаки. Съгласно предложението, Съединените щати ще дефинират географски зони, които да не подлежат на въздушно нападение. Въпреки, че Русия и САЩ подкрепят враждуващи помежду си страни, в рамките на международна група за прекратяване на огъня по-рано тази година започнаха преговори за намиране на политическо решение, което би позволило на международната общност изцяло да се фокусира върху борбата с „Ислямска държава”.
Предстои руското правителство да даде отговор на предложението на Обама. Заместник- министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков заяви, че Москва ще проучи детайлно предложението. Несъмнено на първите дипломати и началниците на отбраната на двете държави им предстои доста работа. Ако планът бъде одобрен американските и руски военни ще си сътрудничат на безпрецедентно ниво. В резултат на това стратегическата обстановка в Сирия би се променила коренно.
От началото на руските въздушни удари в Сирия през септември миналата година, Русия неведнъж е призовавала Съединените щати за сътрудничество в сирийския конфликт. Така например на 20 май 2016 г. тя предложи на САЩ да нанесат съвместни въздушни удари срещу свързаната с „Ал Кайда” групировка „Ал Нусра”, както и срещу групи и конвои с оръжие и бойци, които пресичат сирийско-турската граница. Тогава Съединените щати отхвърлиха предложението, но сега е време за действия в точно обратната посока. Миналата седмица на Съвета по външна политика директорът на ЦРУ Джон Бренън отбеляза: „Без сътрудничество с Русия не може да има позитивно развитие на конфликта”.
Опитите на администрацията на Обама да спаси политиката си спрямо Сирия в месеците преди изтичането на мандата са съвсем разбираеми. Информацията за промяна в политиката на САЩ идва успоредно по време с новината, че ще бъде свикана среща на Съвета НАТО–Русия. Това бе оповестено от френския външен министър Жан-Марк Айро. Съветът НАТО–Русия е точното място, на което двете суперсили да обсъдят как да се справят с горещи въпроси по проблемите на сигурността.
Но на администрацията на Обама не ѝ остава много време и вероятно следващият американски президент ще бъде натоварен с вземането на важни решения по военните въпроси. На 30 юни по време на заседание с посланиците и постоянните представители на Руската федерация по целия свят президентът Владимир Путин заяви, че е „готов да работи с бъдещия президент, който и да е той”, както и че е заинтересован от по-тясно сътрудничество със САЩ по международните проблеми. „Въпреки това, ние считаме за неприемлив подхода на една част от американския истаблишмънт, която си мисли, че може да решава по кои въпроси да си сътрудничат с нас и по кои не” , добави Путин.
Добре известно е, че руско-американските отношения, както и вариантите за политически ходове, са в най-ниската си точка от половин век насам. САЩ и Русия са изправени пред множество неотложни проблеми – като започнем с международния тероризъм и промените в климата и стигнем до глобалното управление на миграцията и промените в ООН.
Сега е моментът, в който великите сили трябва да започнат диалог и да се съсредоточат върху зараждащите се предизвикателства на XXI век, оставайки настрана проблемите, които ги разединяват. Макар и бавно, американското правителство започва да осъзнава, че нито един важен международен проблем не може да бъде решен без участието на Русия. И последната инициатива за Сирия е доказателство в тази посока. Между Русия и САЩ съществуват редица разногласия за това накъде трябва да бъде воден светът и как трябва да изглежда новият световен ред. Невъзможно е дълбоката пропаст в разбиранията на двете страни да бъде напълно игнорирана, но лидерите на Руската федерация и Съединените щати носят особено висока отговорност смело да се изправят и да възпрат дестабилизацията на света, както и да изградят нова мрежа от международни отношения.
Няма никакво приемливо оправдание за това да не се опитат да работят заедно, когато това е възможно. След избухването на кризата в Украйна, САЩ и Русия си сътрудничиха по редица критично важни международни проблеми. Сделката с Иран, например, стана възможна до голяма степен благодарение на техните общи усилия. Ликвидирането на сирийския химически арсенал бе осъществено основно заради координираните им ходове. Съвместните действия за постигане на напредък в Сирия биха били голямо постижение и стъпка напред към един по-мирен свят.
Източник: Strategic Culture
Превод: Антоанета Киселинчева