На 22 август на територията на Южна Корея започнаха ежегодните мащабни военни учения Ulji Freedom Guardian, в които вземат участие 11 страни. Сред тях с най-голям контингент са Корея (50 000 военнослужещи) и САЩ (25 000 войници и офицери, включително 2500 от американски задгранични бази). Целта им, както съобщава южнокорейската информационна агенция „Рьонхап”, е напълно рутинна – „повишаване на степента на готовност на съюза между Корея и САЩ за поддържане на стабилността на Корейския полуостров”.

Има обаче едно сериозно обстоятелство, което сваля булото на рутинността на тези учения и обезценява заявлението на обединеното военно командване на САЩ и Южна Корея за техния „непровокативен характер”. По време на ученията се въвежда т.нар. оперативен план № 5015, който предвижда нанасянето на превантивен удар по ядрените и ракетни обекти на КНДР при възникването на „извънредна ситуация” на Корейския полуостров. По-конкретно, участниците в ученията ще отработват умения за действие в случай на изстрелване на ракети с голям обсег на действие от страна на Пхенян, на кибератаки от негова страна, на заплахи от терористични атаки и т.н.

Паралелно с военните маневри в Южна Корея в момента се провеждат и учения на практически всички държавни структури – около четири хиляди министерства, ведомства, други органи на властта и организации с обща численост на персонала около половин милион човека.

Във връзка с това е разбираема реакцията на севернокорейската страна, която нарича ученията „груба провокация” и ги счита за подготовка за нашествие в КНДР. Представител на Генералния щаб на Корейската народна армия заяви, че страната му е готова да нанесе превантивен ядрен удар по въоръжените сили на Южна Корея и САЩ в случай дори и на „най-малките признаци” за посегателство върху територията на Северна Корея, нейното водно и въздушно пространство. На свой ред външното министерство на КНДР отбеляза, че и без това нестабилната ситуация на полуострова „се оказа на границата на война, като се има предвид решението на САЩ да продължат насочените срещу КНДР учения, да изпратят в региона стратегически бомбардировачи, както и да разположат в Южна Корея американския противоракетен комплекс THAAD”.

Заявлението е „право, куме, та в очи”. САЩ и съюзниците им, включително Южна Корея, педантично фиксират всяка крачка на Пхенян във военната сфера и го обявяват за заплаха за мира в Азиатско-тихоокеанския регион, но не искат да отбележат собствените си действия, подкопаващи стратегическата стабилност – Русия вече е обхваната от американската система за противоракетна отбрана (ПРО) не само от запад, но и от изток.

Става дума най-вече за плановете за разполагане на територията на Република Корея на системата THAAD, предназначена за прихващане на балистични ракети. В руските дипломатически и военни кръгове тези действия на Вашингтон се приемат като реализация на плановете за разполагане в Азиатско-тихоокеанския регион на нов позиционен район на Националната противоракетна отбрана на САЩ. „САЩ, с подкрепата на своите съюзници, продължават да увеличават потенциала на азиатско-тихоокеанския сегмент на глобалната ПРО, което води до подкопаване на установените стратегически баланси както в региона, така и отвъд неговите предели. Подобни действия, независимо с какво са аргументирани, се отразяват по най-негативен начин на глобалната стратегическа стабилност, за ангажимента към която така обичат да говорят във Вашингтон. Те също така представляват заплаха за изостряне на напрежението в региона, за създаването на нови трудности пред решаването на сложните проблеми на Корейския полуостров, включително задачата за премахване на ядреното оръжие на неговата територия”, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Русия от 8 юли.

Сеул уверява, че преговорите с Вашингтон за разполагането на новото оръжие са започнали едва след като през февруари КНДР изстреля балистична ракета със спътник, а през януари проведе изпитания на ядрено оръжие. Въпреки това обаче има основания да се смята, че всичко това е само повод, а не причина. И че насочеността на комплексите THAAD е малко по-различна от обявената. Американският мобилен противоракетен комплекс за далечно прихващане е предназначен за поразяване на оперативно-тактически ракети (с обсег на действие до 1000 км) и на балистични ракети със среден обсег на действие (до 3500 км) на височина 40-150 км от разстояние до 200 км. Всяка батарея THAAD се състои от противоракетен радар TPY-2 TM, шест пускови установки, 48 ракети-прихващачи, пулт за управление и електрогенератор. Общият брой на разполаганите в Южна Корея комплекси засега не се съобщава.

Тактико-техническите данни на комплекса и мястото на дислокацията му навеждат на мисълта, че целта му е на първо място противодействие на руското оръжие. Точно както при разполагането на своята инфраструктура за ПРО в Румъния и Полша Държавният департамент и Пентагонът се обосноваваха с опасността от иранските ракети, така и тук, в Южна Корея, те прибягват до същия аргумент по отношение на оръжията на КНДР.

Аналогични опасения с тези на Москва изказва и Пекин. И както преди нямаше основание да се вярва на американците, така и сега трябва да се действа бързо и по изпреварващ начин. Първият заместник-председател на Комитета по отбрана и сигурност на Съвета на Федерацията Евгений Серебренников заяви, че Русия може да разположи в източната част на страната ракетни подразделения с радиус на действие, който би покрил зоната на разполагане на системата за ПРО в Южна Корея. Сенаторът не изключи също така изтеглянето на плановете на руското Министерство на отбраната за възстановяване на военната база на Курилските острови „за по-близко време”.

В същото време Русия заема гъвкава позиция, оставяща отворена вратата за компромис. От една страна, Москва решително се изказва против опитите на Пхенян да се нареди сред признатите ядрени държави. По време на пресконференция на 13 юни за резултатите от преговорите с южнокорейския си колега Юн Бьон-се, министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров заяви ангажимента и на двете страни към задачата за премахване на ядреното оръжие на Корейския полуостров, както и че „Русия и Република Корея няма да приемат самопровъзгласения ядрен статут на КНДР”. Русия подкрепи Резолюция №2270 на Съвета за сигурност на ООН от 2 март 2016 г., в съответствие с която на Пхенян бяха наложени международни санкции по отношение на доставката, производството, експлоатацията или използването на материали, оборудване, стоки и технологии, свързани с ядрената дейност, балистичните ракети или други видове оръжие за масово унищожение.

От друга страна, Русия смята за недопустимо превръщането на Корейския полуостров в още един район на конфронтация. През април Лавров заяви в Япония: „Русия счита за важно да не бъдат правени опити да се използва неприемливата линия на Пхенян като предлог за натрупване на въоръжение в Североизточна Азия чрез разполагане тук на сегмент от глобалната ПРО на САЩ. Убедени сме, че решението на проблемите на Корейския полуостров може да бъде изключително политико-дипломатическо.”

Автор: Юрий Рубцов, fondsk.ru
Превод: Свилен Георгиев