На фона на яростното недоволство заради финансирането от американския данъкоплатец на отбраната на съюзниците, изказано от президента Тръмп в хода на предизборната кампания, избухна нов скандал. Russia Today предава репортаж за сделките с американско оръжие от литовската армия.
Сериозен конфликт настъпи в литовско-американските отношения. Както пише DELFI, литовската армия свободно е продавала снайпери M14, които бяха дарени от американската армия през 1999 г., въпреки подписаното споразумение за забрана продажбата на оръжието на трети лица.
В литовско-американските отношения настъпи сериозен конфликт: САЩ поискаха от Литва обяснение във връзка с начина, по който подарените на литовската армия полуавтоматични снайпери M14, високо ценени от колекционерите в целия свят, са се оказали в частни ръце.
Според DELFI посолството на САЩ в Литва смята, че помощта предадена от американското правителство незаконно се е оказала в трети лица въпреки подписаното споразумение за забрана продажбата на американското оръжие. Според информацията на прибалтийския портал полуавтоматичните винтовки M14 се продават свободно в Литва – те могат да се купят от всеки желаещ. Освен това, Оръжейният фонд, който се намира в структурата на Министерството на вътрешните работи е продавал пушката на много занижена цена – 347 евро.
„Това всъщност е много ниска цена, доколкото колекционери от цял свят са готови да заплатят за оръжието 25 000 евро”, разказва пред DELFI предприемачът Дарюс Чеканаускас, член на Съюза на любителите на огнестрелни оръжия.
Той е един от осемте оповестени, които са закупили от фонда тази пушка. Но колко дълго още ще бъде в състояние да я използва той не знае, защото Оръжейният фонд изисква връщането на винтовката и обещава компенсация от 347 евро. Чеканаускас заедно с още двама купувача не е съгласен с изискването на фонда и не е върнал оръжието, а другите петима са го сторили.
Правителството на САЩ е предало тези пушки на литовската армия през 1999 г. След модернизирането им те са използвани от литовските военни, но след това е взето решение да се снемат от отчет. През 2014 г. снайперите се оказват в Оръжейния фонд, който започва да ги разпродава. Всички са били продавани на една цена. След две години е взето решение те да бъдат върнати, защото такова желание е изявило правителството на САЩ.
Според източници на DELFI американците научили случайно, че подарените винтовки са били продадени – за това са разказали колекционери и информацията е достигнала до разузнаването. Тогава САЩ официално решили да се поинтересуват от съдбата на пушките. Оръжието се продавало свободно, информация за това била публикувана в интернет.
Изпълняващият длъжността ръководител на Оръжейния фонд Йонас Шалавеюс заяви, че решението за продажбата е взела междуведомствена комисия, в която е участвал и представител на Министерството на отбраната. Той отбеляза, че при предаването на оръжието не е постъпило уведомление, че съгласно договорът между Литва и САЩ от 2002 г., тези оръжия не могат да бъдат продавани.
На основание на това споразумение САЩ поиска снайперите да бъдат върнати. Оказа се, че човекът, закупил една от пушките я е препродал. Тъй като на Оръжейния фонд не се удало да разреши проблема с преговори, той се обърнал към Окръжния съд във Вилнюс с искане да признае законните сделки за незаконни, така че купувачите да върнат оръжието срещу заплащане.
„Честните хора осъзнаха какво се случва – ние им връщаме парите, те на нас – оръжието. Другите, според мен, са длъжни да вземат предвид сегашната ситуация, но ако не го направят ще изчакаме решението на съда”, заявил Шалавеюс.
Междувременно предприемачът Чеканаускас, който е закупил рядката пушка, счита че е попаднал в неловка ситуация и не знае как да действа по-нататък. Той иска разрешение в качеството на член на Съюза на любителите на огнестрелни оръжия да използва пушката пожизнено.
„Не искам да се разделям с нея”, заяви бизнесменът, който използва винтовката на състезания. Как подареното оръжие е било продадено не може да обясни и министърът на отбраната Юозас Олекас. Той обеща да изясни случая, но след публикациите на журналистите спря да говори.
„Доколкото си спомням армията даде пушките на някаква агенция не за продажба, а тази агенция ги прехвърли не на латвийската армия, а на Оръжейния фонд – не сме ги предали ние, доколкото си спомням”, заяви той по време на първото си публично изказване.
Източник: Russia Today
Превод: Николай Николаев