САЩ могат да вдигнат санкциите срещу Русия, ако руската страна се съгласи да намали съществено броя на ядрените си оръжия. За това намекна новоизбраният президент Доналд Тръмп в двете интервюта за The Times и Bild. „Нека да видим дали можем да направим някои добри сделки с Русия. Мисля, че ядрените оръжия трябва да бъдат много по-малко, да бъдат намалени съществено”, посочи Тръмп като условие за падането на санкциите, наложени от администрацията на Обама. Той е категоричен, че „може да се случи нещо, от което много хора да спечелят”.
Новоизбраният президент направи серия от провокативни коментари по отношение на външната политика на САЩ. Той заяви, че НАТО е военен алианс, който отдавна е изживял своята полезност, че е остаряла организация, проектирана преди много години, а някои от нейните членове дори не плащат достатъчно, за да може да се гарантира сигурността им. „Страните не плащат своя дял, за да можем ние да ги защитаваме. Има пет страни, които плащат така, както трябва. Пет. Това не е много”, каза идващият държавен глава.
Само дни преди да встъпи в длъжност, Тръмп разкритикува и ядреното споразумение между САЩ и Иран, като заяви, че това е една от „най-глупавите сделки”, които някога е виждал. Той подчерта още, че инвазията в Ирак „вероятно е най-лошото решение, което е вземано в историята на нашата страна. Това е като да хвърляш камъни по кошер”. Заедно с това, Тръмп обяви намерението си да назначи своя зет Джаред Къшнър за дипломатически представител в Близкия изток.
Друг блок, за чиято съдба новият президент на САЩ не е оптимист, е Европейският съюз. По думите му в него има една-единствена страна, която има полза от членството си в съюза. „Гледате Европейския съюз и виждате Германия”, смята той. Именно поради тази причина Тръмп приветства избора на Великобритания да излезе от блока и го определели като „умен” ход. Според Тръмп примерът на Великобритания ще бъде последван от други страни и ще бъде много трудно да се запази целостта на съюза.
В същото време той определи мигрантската политика на Ангела Меркел и приемането на огромни потоци от бежанци, като „катастрофална грешка”, която е предизвикала гнева на много хора. За него това е била „последната сламка, която е счупила гърба на камилата”, наречена Европейски съюз. „Мисля, че тя (Меркел) направи катастрофална грешка, като прие повече от милион мигранти, откъдето и да идват те. И никой дори не знае откъде идват”, обясни Тръмп и допълни, че с това е била застрашена стабилността на Европа. Поради тази причина не е изключено да се затегнат ограниченията за европейците, които пътуват до САЩ.
След като влезе в Белия дом, той планира да се срещне с британския премиер Тереза Мей, като много скоро е възможно да бъде сключено търговско споразумение между двете страни. „Аз съм голям фен на Великобритания, ние ще работим много усилено, за да го направим както трябва”, допълни той. Интервюто с Тръмп бе проведено непосредствено преди речта на Мей, която тя трябва да изнесе пред парламента във вторник. Предполага се, че министър-председателят ще предупреди своите партньори в ЕС, че Великобритания е готова да се оттегли от единния пазар. „Повечето от нас, които са гласували за оставането, бихме искали Великобритания да остане разпознаваема икономика в европейски стил и с данъчни и регулиращи системи в европейски стил. Аз се надявам, че ще сме в състояние да останем в русото на европейската икономика и на социалното мислене”, коментира пред немския вестник Welt am Sonntag Филип Хамънд, финансов министър на Великобритания.
В интервю за Fox News отиващия си директор на ЦРУ отправи предупреждение към Доналд Тръмп да бъде по-внимателен по отношение на националната сигурност, като го съветва да не коментира Русия, без да разбира каква е „заплахата” от нея. Джон Бренън допълни, че скорошните критики, отправени от Тръмп спрямо разузнавателните служби, са били обидни. „Сега, когато той ще има възможност да направи нещо за националната сигурност, а не само да говори и пише в Туитър, ще носи огромната отговорност да гарантира, че САЩ и интересите на националната сигурност са защитени”, подчерта той. Самият Тръмп заяви, че неговото присъствие в социалните мрежи е наложително и няма да бъде прекъснато след влизането му в Белия дом. Това се налага, защото някои медии представят невярна информация за него и се налага той да отстоява позициите си чрез други информационни канали.