В Германия през последните дни отново се развърза голям скандал около фигурата на председателката на опозиционната партия Die Linke, която съвсем наскоро участва в култовата поредица на ZDF „Лятно интервю”, в което най-големите политици от Бундестага сядат на горещия стол, за да коментират важните въпроси на актуалната политика.
Сара Вагенкнехт често е черната овца в германския парламент. Най-вече защото няма изказване, в което тя да не подлага социалната и външната политика на Ангела Меркел на силна критика. Обичайно се правят опити Сара да бъде дискредитирана, както обикновено се действа с левите партии. Целта е да няма много опити за критика на политиките на Запада ( и в частност на САЩ), на войните в Близкия Изток, на остеритета и транснационалните договори. Затова германските медии свикнаха да подчертават редовно думи на Вагенкнехт, които обаче са извадени от контекста и насочват вниманието на обществото в съвсем друга посока.
Ден преди да се разрази скандала с няколко съпартийци на Вагенкнехт, които искат тя да се оттегли, председателката на Die Linke даде интервю за лятната поредица на ZDF, в което остро разкритикува НАТО, проведения преврат на САЩ в Украйна, чиято цел беше дестабилизация на руската сфера на влияние, сгрешената външна политика на Германия, част от която е и продажбата на оръжие в регионите на света, където се водят войни, което съответно прави и разрешаването на проблемите с бежанците невъзможно . В интервюто на ZDF Вагенкнехт се застъпи за повече средства за полицията, както и за гарантиране на сигурността на гражданите.
„Напълно е разбираемо, че хората се страхуват, тъй като те не могат да предотвратят тази заплаха. Всеки политик трябва да е загрижен и да подкрепя политиката, която да увеличава сигурността”, каза председателката на Die Linke по ZDF и допълни, че мирната външна политика и прекратяването на партньорството с Турция са важни за Германия.
Но скандалът съвсем не дойде от споменатите дотук изказвания на Вагенкнехт, а от друго нейно изявление, в което тя критикува бежанската политика на канцлера Ангела Меркел и станалите пословични нейни думи „Ще се справим!” във връзка с последния самоубийствен атентат в Ансбах. За новините на ZDF и ARD Вагенкнехт казва, че: „Събитията през последните дни показват, че приемането и интеграцията на голям брой бежанци и мигранти е свързано с определени проблеми, чието разрешаване е много по-сложно отколкото несериозните изказвания на Меркел от сорта „Ще се справим”. Вагенкнехт заявява също, че държавата трябва да направи всичко възможно за да гарантира, че хората могат да се чувстват сигурни. А това, според нея, ще се случи, ако Германия е наясно кой е влязъл в страната и кой крие потенциална опасност.
Заради тези изказвания по отношение на бежанската политика, Сара Вагенкнехт е силно критикувана. Вагенкнехт предизвика дори неодобрението на съпартийците си и към нея бяха отправени призиви да си подаде оставката като председател. Например за оставката й призова външнополитическият говорител на Die Linke Ян ван Акен, като заяви пред „Берлинер Цайтунг”, че „който критикува Меркел отдясно, не може да бъде председател на лява партия”.
Парламентарният секретар на опозиционната партия Петра Зите също се дистанцира от думите на съпартийката си, като призова „да се говори по-разумно, тъй като никой няма представа през какво са преминали бежанците по пътя си към Германия.”
Председателите на Die Linke Катя Кипинг и Бернд Риксингер също се дистанцираха индиректно от думите на Вагенкнехт, като казаха, че: „Ужасните случки от последните дни не бива да поставят под подозрение всички бежанци и търсещите убежище”. Вагенкнехт обаче не е поставяла под общ знаменател всички бежанци, които Германия е приела. Изказването на председателката на лявата фракция е разкритикувано и от Германската социалдемократическа партия, и от „Зелените”.
Става ясно, обаче, че коментарите спрямо Сара Вагенкнехт използват грешна интерпретация на думите й. Във вторник тя написа в своя профил във Фейсбук, че очевидно изказването й е довело до недоразумения и грешни тълкувания. „Никога не съм критикувала приемането на бежанци в Германия, нито пък съм дала повод да се поставят под подозрение всички бежанци, живеещи в Германия.” Тя допълва още: „Нито съм го казвала, нито съм мислила подобно нещо”. Вагенкнехт потвърди също така, че винаги е подлагала на критика „расистките лозунги и подозренията към бежанците.”
В същото време Вагенкнехт продължава да критикува Меркел: „Ще се справим” беше проповядвано усърдно, но страната ни и правителството не успяха да създадат необходимите социални и политически условия, така че интеграцията да се случи успешно.”
Дитмар Барч, с когото Вагенкнехт дели лидерското място в лявата партия, приветства направеното от нея разяснение и не се присъедини към колегите, искащи оставката й. В крайна сметка, пояснението, което самата Вагенкнехт направи в личния си профил във Фейсбук, оспори неточностите, че кодът, с който си служи, е на етническа основа и е свързан с омраза към Другия. Тя осветли тезата, че отново и отново проблемът е социален и невъзможността Германия „да се справи” също е свързана с липсата на нужната социална политика и орязаните в последните години финанси за общински жилища, полиция, обществени услуги и учители.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto