Налагането на нови рестрикции срещу Русия е язвителна реакция на губещия, която отиващата си администрация предприема заради загубата на техния кандидат в надпреварата за Белия дом, и мирише на лицемерие, тъй като САЩ се меси във вътрешните работи на други страни през цялото време, заяви пред RT бившият британски дипломат Питър Форд. Форд е бивш посланик на Великобритания в Бахрейн от 1999 до 2003 г., а след това и посланик в Сирия, пенсиониран през 2006 г. През последните години, той стaна известен като отявлен критик на политиката на Великобритания в Сирия.

„Това, което наистина ме изумява, е лицемерието на американската реакция. Тя е толкова незряла, очевидно е, че нейната язвителност е свързана с това, че Клинтън загуби изборите”, заяви Форд пред RT, коментирайки многобройните брой санкции, обявени от президента на САЩ Барак Обама в четвъртък. Те дойдоха в отговор на предполагаемите хакерски атаки спрямо институции и американски граждани, които Вашингтон приписва на руското правителство. Форд отбелязва, че твърденията от страна на Вашингтон за намесата на Москва във вътрешната политика на САЩ са недобре обосновани и изглеждат абсурдни, тъй като те идват от държава, която има дълга история в намеса във вътрешните работи на други страни.

„Америка всяка седмица се намесва в изборите и референдумите по света. Само преди няколко месеца, Обама дойде във Великобритания и нагло и открито се намеси в Брекзит, заговорничейки с Дейвид Камерън, което очевидно е предварително уговорен сценарий”, заяви Форд, разказвайки за заплахите на Обама да постави Обединеното кралство „на опашката” за търговски сделки със САЩ, ако гласува в полза на отказването от ЕС през юни. Въпреки че коментарите на Обама във Великобритания разгневиха част от британската общественост, неговата намеса във вътрешната политика премина „почти незабелязано”, смята Форд. За разлика от това, в случая с „руските хакери”, за които се предполага, че са пробили достъпа до базата данни на Националния демократичен комитет (DNC), за да се сдобият с имейли, които злепоставят кандидата на демократите, доказателствата са неясни, но за сметка на това обвиненията са многобройни.

„Между другото, да обвиняваш Русия, без да предоставяш доказателства е изумително”, каза бившият британски посланик, като нарече отговора на САЩ „капризна, незряла и безсмислена” реакция. Форд добави, че ако Москва някак е допринесла за изтичането на тази информация, „го е направила в услуга на човечеството”, „разобличавайки Клинтън” и конспирацията от страна на нейния лагер срещу Бърни Сандърс.

Вместо да се концентрират върху нередностите в Демократическата партия, американските медии стигнаха до крайност, твърди Форд. „Медиите отдадоха прекалено много внимание на русофобията”, каза той и оспори оценката, която по-рано направи съветникът на Обама по национална сигурност Сюзън Райс, според която американските медии „са пропуснали възможност” като недостатъчното добре са отразили предполагаемите хакерски атаки на Русия.

Форд се надява, че новата администрация на Тръмп е готова за ново начало в отношенията между САЩ и Русия, след като бъде обърната страницата и си отиде „неудачната администрация на Обама”.„И най-важното, обратното броене започва с идването на новата администрация, когато, с малко късмет, всичко това напълно ще се промени”, каза той.

Източник: Russia Today