Огромна част от лишените от свобода са наркозависими. Третирането им като престъпници, а не като болни ги лишава от възможност за адекватно лечение и води до риск от епидемия от ХИВ. Отделяното от държавата финансиране за лечение на наркозависими в България покрива едва 15% от нуждаещите се, които официално са между 20 000 и 30 000 души, сочи доклад за социално-икономическата ефективност на политиката по наркотиците в България за периода 2009-2014 г.
Наркозависимите попадат в омагьосан кръг – проблемите им се задълбочават в затворите, тъй като разпространението на наркотици в тях остава на високи нива, констатират експерти от Центъра за оценка на въздействието на законодателството. Любопитно е, че по неофициални данни месечната издръжка на затворник възлиза на около 1200-1500 лв., докато включването му в метадонова програма и осигуряването на медицински грижи струва около 200-300 лв. месечно, заяви пред a-specto Юлия Георгиева от фондация „Инициатива за здраве“. За включване в програмите за безплатно метадоново лечение у нас обаче се чака няколко години. Фрапиращ е и фактът, че близо 10% от включените в програмите отпадат заради влязла в сила присъда, пише още в доклада. „Проблемът в България е, че се преследват хора на много ниско социално ниво. Хора, които обикновено употребяват наркотици, хора, които са зависими. Тези хора отиват в затвора – това са преките резултати от поведението на нашата държава“, коментира тя. По мнението на Юлия Георгиева подобна политика води до корупция на всички нива, която засяга най-вече правораздаването, тъй като „големите риби“ биват оправдавани.
В световен мащаб се отделят 4 пъти повече средства за прилагане на наказания, свързани с употребата на наркотици, отколкото за предоставенято на медицински услуги за зависимите. В бъдеще би било още по-трудно да се регулира употребата и разпространението на наркотици. Прогнозите са, че след около 20 години всеки ще може да произвежда наркотици в домашни условия чрез специално разработени приложения и 3-D принтери, казва Петер Сароши, експерт по политиките в областта на наркотиците.
Данни от 2015 г. показват, че приходите от трафика на хероин през България се равняват на 616 млн. щатски долара. Според Интерпол оборотът на световната наркомафия от търговия с наркотици възлиза на около 400 милиарда долара годишно и е вторият по бизнес след търговията с оръжие.