Кой каза, че американският истаблишмънт, който никак не искаше Тръмп, ще преглътне горчивия хап мълчаливо? Масови демонстрации по схемата „15 долара за час”, добре организирани (с топла храна и подвижни тоалетни) протести в десетки градове на Америка, имаше демонстранти дори в Лондон – всичко това е инерция на раздразнението. Но нищо повече от това. В САЩ не бива да се свалят президентите. А други Съединени щати, способни да заплатят за цветна революция във Вашингтон, няма на планетата.

Колко скоро американците ще се наиграят със своята улична демокрация, не се наемам да предскажа. Но още утре ще започнат да идват всички политици от Европа, за да се здрависат с най-главния си съюзник. Но с всички ли Тръмп ще се поздрави с удоволствие? Няма проблем с Обама, който напуска Белия дом, и който беше заявил, че Тръмп е „неспособен да бъде президент” и че „неговото разбиране по основните проблеми в Европа, Близкия изток и Азия показва, че той изобщо не е готов да изпълнява тази работа”. Обаче на новия президент ще му бъде трудно да любезничи например с Франсоа Оланд, който откровено се оплакваше от Тръмп на журналистите в Париж („На хората им се повръща от Тръмп”). Франсоа Оланд не се обърка само в едно: че сега ще му се налага да живее с последствията от изборите в Америка, защото както казва той самият: „Изборите в Америка, това са глобални избори.”

С изказвания за Тръмп се отличи и Борис Джонсън, човек, който типично по английски не е много емоционален. Спомнете си, че Тръмп беше разказал, че в някои райони на Лондон, населени с мюсюлмани, дори полицията се страхува да навлиза. И тъй като Тръмп лично е видял това, обещава да забрани влизането на мюсюлмани на територията на САЩ от държави, в които процъфтява тероризма. Джонсън отреагира на това с присъщия му плам: „Мисля, че Тръмп си е загубил ума, ако той мисли, че разумният способ е да се забрани на мюсюлманите да посещават САЩ. Когато Тръмп казва, че има части на Лондон, които е по-добре да не се посещават, той проявява огромно невежество, което го прави откровено непригоден да заеме президентския пост в Америка.”

Само че Доналд Тръмп вече е избран от народа и се готви да заеме практически президентския пост. Дори германците изпаднаха в размисъл, тъй като и те станаха жертва на антитръмп кампанията, разпалена от администрацията на Обама. И ако самият канцлер Ангела Меркел съумя да се опази от някакви рязкости, то нейният министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер не се поколеба да нарече Тръмп „проповедник на ненавист”.  

Трябва да се уточни, откъде е възникнал този епитет. Тръмп стана „Проповедник на ненавист” за атлантическите партньори САЩ и Европа, защото призова Америка да се занимава само със себе си, а не да търси приключения зад граница, да пази традиционните американски ценности, а не да търси начини за премахване на всякакви граници – както държавни, така и нравствени и морални. Именно в този призив на Тръмп германският социалист Щайнмайер видя „взривоопасна смес за обществото”, която е нужно да бъде потушена още „в кабинката за гласуване”.

Обаче американците не искат да я потушават. Затова и Щайнмайер гледаше като втрещен, когато осъзна, че сега ще има доста неопределености пред трансатлантическите отношения.

Злоупотреби с усърдието си в публичната неприязън срещу Тръмп и председателят на Европарламента Мартин Шулц, който заяви: „Ако човек стои в Белия дом без всякакво понятие за нещата и определя мнението на експертите като елитни глупости, то тогава е достигната критичната точка: безотговорен човек се оказва на позиция, която изисква най-висока отговорност.”

И сега на Мартин Шулц ще му трябва време за докаже на себе си, на Европарламента и на „безотговорния” Тръмп, че не е бил прав.

На европейските политици в момента не им е много приятно. „Гласуваха” общо за Клинтън, но сега ще трябва да отдават чест на новия американски президент по единично. Но най-печални са украинците, нали и те са в Европа. Няма да отбелязвам всички епитети, с които те награждаваха Тръмп по време на кампанията му. Но ще цитирам само един от киевските министри – Арсен Аваков: „Безсрамното изявление на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп относно възможността да признае Крим за руски, е диагноза на опасен маргинал. И той е опасен както за Украйна, така и за САЩ в абсолютно същата степен. Не може маргинал, който е снизходителен към диктатурата на Путин, да бъде гарант за демократичните свободи в САЩ и света.” Интересно е дали Арсен Аваков, министър на вътрешните работи на Украйна, и днес се придържа към тази гледна точка?

Автор: Елена Пустовойтова
Източник: Фонд за стратегическа култура