Русия разкритикува остро предложението на Майкъл Морел, бивш директор на ЦРУ, Едуард Сноудън да бъде предаден на САЩ, като подарък за встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. От руското външно министерство заявиха, че не само нямат намерение да екстрадират Сноудън, но че ще му предоставят възможност да остане в страната още няколко години. 

„По обяд на 20 януари се открива чудесна възможност на руския президент Владимир Путин да поднесе на новоизбрания президент Доналд Тръмп перфектен подарък по случай встъпването му в длъжност – Едуард Сноудън”, коментира той. Морел добави, че е наясно с това, че Русия не разполага с договор за екстрадиране със САЩ, но е убеден, че президентът Путин е „достатъчно креативен, за да се намери начин в рамките на собствената си правна система да депортира Сноудън”. Бившият шеф на ЦРУ твърди, че е в интерес на Путин да предаде най-търсения човек в САЩ, което ще помогне на Тръмп да „преразгледа антидемократичните действия на Москва във вътрешен план и дестабилизиращите ѝ действия във външен”.

Говорителят на външното министерство на Русия Мария Захарова отговори рязко на тази провокация, като заяви, че Русия не изневерява на своите принципи и не раздава „подаръци”. Според нея същината на изказването на бившия директор на ЦРУ е, че налага „идеологията на предателството”, макар че тук става въпрос за човек, който има нужда от закрила. 

Сноудън е обвинен в шпионаж и в кражба на държавно имущество, заради което го грози затвор до 30 години затвор в САЩ. Той пристигна в Москва от Хонг Конг през юни 2013 г. и прекара пет седмици на летището, преди да му бъде дадена възможност да остане за постоянно в Русия. През август 2014 г. му е дадено разрешение да остане три години.

Той самият не коментира възможността престоя му в Русия да бъде удължен, а акцентира върху решението на Обама да смекчи присъдата на Челси Манинг, която е информатор на WikiLeaks: „След още пет месеца, ще бъдеш свободна. Благодаря ти за това, което направи за всички, Челси. Бъди силна още малко!”

През ноември Сноудън заяви, че не изключва възможността да бъде предаден на Тръмп, като част от сделка. Тогава той не отправи критики персонално към Владимир Путин, но критикува руските закони, които позволяват следенето на действията на хората в интернет. Освен това той допусна, че е възможно руски хакери да са пробили базата данни на Демократическата партия – обвинение, което многократно бе отхвърлено от Русия. 

Междувременно стана ясно, че създателят на WikiLeaks е готов да бъде екстрадиран в Щатите, след като Барак Обама замени присъдата на Челси Манинг, която е предоставила около 700 000 документа и видео записи на WikiLeaks. Мелинда Тейлър, която работи в правния екип на Асандж, заяви, че той няма да се отмята от думите си. „Той стои зад всичко, което е казал”, каза тя пред Associated Press. Във вторник от Белия дом заявиха, че предложението Асанж да бъде екстрадиран, ако Обама помилва Манинг, не е повлияло действията на президента. „Решението на президента да замени присъдата не е повлияно от публичните коментари на господин Асанж или тези на WikiLeaks“, заяви представител на Белия дом.