Москва се надява до края на тази година да се справи със ситуацията в Алепо. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Михаил Богданов, цитиран от РИА Новости. Според него задачата терористите да бъдат изтласкани от Мосул и Ракка е обща.

„Най-важното е, че над 80 000 сирийци, включително десетки хиляди деца, бяха освободени. Много от тях най-сетне са получили вода, храна и медицинска помощ в хуманитарни центрове, създадени от Русия”, заяви говорителят на руското министерство на отбраната генерал Игор Конашенков. По думите му тези сирийци са служили като човешки щит за терористите в Алепо.

От Москва посочиха, че едва около 1% от хуманитарната помощ, предоставяна от ООН, се насочва към Дейр ез-Зор. Това е най-големият град в източната част на Сирия, където най-малко 200 000 души са в капана на Ислямска държава и отчаяно се нуждаят от доставка на продукти от първа необходимост. „По-голямата част от хуманитарната помощ отива към райони, контролирани от бунтовниците, включително от терористите от „Ал Нусра”, които я използват в своя полза”, заяви говорителят на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова.

Само преди ден генерал Конашенков заяви, че добре планираните и внимателни действия от страна на сирийската армия са довели до радикалния пробив. Почти половината от източната част на Алепо е освободена. Той добави, че призивите на някои западни политици Русия да бъде подложена на допълнителни санкции заради ситуацията в Сирия, означават, че те не искат гражданите на Алепо да бъдат освободени.

Председателят на парламентарната комисия по външна политика на Бундестага Норберт Рьотген, заедно с други депутати, призова да бъдат наложени още санкции срещу Русия. Междувременно от Министерството на външните работи на Германия заявиха, че Дамаск и „неговите съюзници, преди всичко Русия и Иран, носят най-голямата отговорност” за страданието на гражданите в Алепо. По информация на руски военни обаче въздушните удари от тяхна страна в района са били спрени в средата на октомври и оттогава не са подновявани. 

 „Сега се оказа, че освобождаването на над 80 000 жители на Алепо, държани като заложници от въоръжени мъже, не е част от плановете на външните министерства на Великобритания и Франция, на Държавния департамент на САЩ и на германския Бундестаг”, коментира Конашенков.