Снимка: Антоанета Киселинчева
Колкото и добре подготвена да е една военна операция, колкото и оправдана да изглежда от геостратегическа и даже от морална гледна точка, винаги е по-хубаво, когато тя завърши. Защото военните действия, независимо че понякога изглеждат справедливи и дори неизбежни, все пак са по-лошият вариант, отколкото мира. Погледнато от този ъгъл, решението на Владимир Путин да изтегли една част от руския контингент от Сирия безспорно е правилно. Пък и в крайна сметка Русия наистина постигна онова, което искаше. Първо, вече и най-големите русофоби осъзнаха, че без нея няма как да бъде разрешен нито един световен проблем. Русия е основната част от решението на стратегическите световни конфликти. Второ, здравата удари терористите в Сирия по главата. Направи го по такъв начин, по който не успяха да го направят американските бомбардировки през последната година. Трето, благодарение на руското оръжие, Башар Асад още е на власт, което означава, че Москва не предава съюзниците си. Това е много важен елемент в днешния ден, когато сме свикнали да смятаме, че можеш да жертваш и най-близките си съюзници, стига това да ти носи изгода. Четвърто, Русия изпробва успешно някои от най-новите си оръжия като по този начин удиви света с техническите си възможности и, не по-малко важно, осигури множество потенциални купувачи на армейската си продукция.
След като всички тези задачи са изпълнени, Кремъл правилно прецени, че няма никакъв смисъл да се харчат още пари и да се излага на допълнителен риск животът на военнослужещите с продължаване на бойните действия в Сирия. Ако има нещо изненадващо в цялата ситуация, това са не толкова настоящите действия на руското ръководството, колкото видимата изненада на западните политици и анализатори. В първите часове след новината за руското изтегляне ефирът се изпълни с възклицания от типа „ама защо“, „ама как така“, „ама защо точно сега“ и още от този порядък. И вярно, след като американските войски стояха дълги години във Виетнам, Афганистан, Ирак, за Запада продължилата по-малко от шест месеца руска операция със сигурност изглежда нелогична. Само че достатъчно е само малко да се замислят западните мислители, за да осъзнаят, че и във военното дело важи принципът, който важи и в традиционната политика ако не свършиш една работа още в началото, после дори да й отделиш много години, пак нищо свястно няма да направиш.
Междувременно любителите на конспиративните теории, особено тези с русофобски уклон, не пропуснаха случая да се развихрят. Да, може Русия и да е постигнала целите си в Сирия, неохотно признават те, но това е само защото Съединените щати са й позволили да го направи. В замяна на това Москва пък ще спре да подкопава целостта на Украйна и изобщо ще спре да клати украинската власт. Подобни разсъждения могат да намерят почва най-вече в главите на разни грантови анализатори, но няма как да се приемат сериозно от нормалните хора. Всеки трезвомислещ човек разбира, че Москва не е длъжна да дава каквото и да било на Вашингтон, защото американците с нищо не са помогнали на руснаците в Сирия. Освен това Украйна няма защо да бъде целенасочено клатена от някой друг. Собствените й управляващи отлично се справят с тази задача. Пък и украинските управляващи са едни прости изпълнители на чужда воля. За степента им на независимост за пореден път разбрахме от съобщение в Туитър на бившия американски посланик в Киев. Стивън Пайфър написа, че се готви смяната на премиера Яценюк с финансовата министърка Наталия Яреско, която е милионерка, родена в САЩ. Глупаво е да се говори, че руснаците спечелили нещо в Сирия, защото отстъпили в Украйна. Няма такава връзка. Просто и Москва, както и Вашингтон, както и всяка велика сила се стреми да печели навсякъде. И колкото по-убедително защитаваш позициите си, толкова повече нарастват шансовете ти за успех. При Елцин Русия се проваляше, защото правеше това, което й казваха. Днес Русия печели, защото сама решава какво да направи.