Американският президент Барак Обама обяви, че НАТО ще разположи 4 батальона допълнителни войски в Полша и Прибалтика за укрепване на източния фланг. От Москва се задава тежка критика: външното министерство смята, че срещата на върха във Варшава демонизира Русия и иска обяснения. Оланд иска повече бюджети за отбрана, а Щайнмайер очаква все по-труден диалог с Русия.

„Алиансът иска да изгради най-голямата колективна защита на НАТО срещу руската агресия от Студената война насам,” каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и обяви, че светът се намира в нова Студена война. От своя страна германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер изрази очакванията си, че трудните преговори с Русия ще се стабилизират, притеснявайки се за мощното военизиране в Източна Европа и все по-задълбочаващите се трудности в добрия диалог . В същото време Щайнмайер призова Москва да приеме предложението за диалог на НАТО.

От своя страна външното министерство на Русия обяви следното за срещата на върха във Варшава: „Алиансът фокусира усилията си върху несъщестуваща заплаха от изток. С демонизирането на Русия, НАТО оправдава стъпките си и деструктивната роля, която играе в света, да подържа напрежение в различни региони.” Това пише в страницата на руското външно министерство. В съобщението се казва още, че „НАТО не обръща внимание на дългосрочните негативни последици от политиката си в Източна Европа”. Руското министерство споменава също, че Финландия иска да засили своята въздушна отбрана над Балтийско море. Финландската държава е военно е неутрална, присъединяването й към НАТО е обсъждано няколко пъти.

На срещата на върха на НАТО в полската столица, лидерите стигнаха до заключението, че „агресивните действия” на Русия са заплаха за мира и свободата в Европа, но най-интересното е, че в същото това време НАТО се показва като Алианс, отворен за диалог с руската страна. Любопитен парадокс, едновременно обявяваш някого за враг номер едно и полагаш всички усилия да се бориш с него, а в същото време се обявяваш за диалог и близки отношения.

Първо, към определен диалог трябва да има подход. Ако искаме диалог, трябва да имаме правилна стратегия, с която да го постигнем. Много рядко ще имаме добър диалог например с човек, когото предварително обиждаме, злепоставяме, подлагаме под съмнение и осъждаме . Според германския философ Карл Попър „стойността на един диалог зависи преди всичко от разнообразието на конкуриращите се мнения”. Ако в един диалог има невъзможност за компромис и изслушване на другата страна, както и постоянното й атакуване, както военно, така и медийно, то разнообразието от мнения всъщност е агресивно и умишлено притъпявано.

След „призивите” от Варшава за диалог с Москва, съчетани с драматични обяснения за руската агресия, не закъсня потвърждението от Русия, че тя е готова за диалог и че не заплашва никого.

След като Обама определи тази среща във Варшава като най-важният момент за Алианса след края на Студената война, НАТО и ЕС излязоха с първата си съвместна декларация за сътрудничество в областта на сигурността, обещавайки си да работят заедно особено по отношение на хибридната война, както и за съвместни морски операции за предотвратяване на незаконната миграция .

Американските войски ще ръководят един от четирите мултинационални бойни батальона на НАТО в Източна Европа, предназначени да „успокоят” региона заради заплахата от „руското настъпление”. Великобритания изпраща 500 войници за батальон, който ще бъде базиран в Естония, а Канада и Германия ще водят още два батальона в Литва и Латвия. Обама каза още, че следващата година в Европа ще бъдат разположени бронирани бригади с база в Полша.

В същото време полският министър на външните работи Витолд Вашчиковски заяви: „Трябва да отхвърлим всякакъв вид самозалъгване, че можем да имаме прагматично сътрудничество с Русия”.

Френският президент Франсоа Оланд каза още, че Русия не трябва да се разглежда като заплаха, а като партньор, а говорителят на Владимир Путин Дмитрий Песков настоя, че Русия винаги е била готова за диалог и никога не го е ограничавала, особено, когато става въпрос за борба с „истинска заплаха”, каквато, според него, е тероризмът. Песков каза още, че „Русия не търси (врага), а вижда как той се случва и приближава. Когато натовски войници маршируват около границата ни и прелитат самолети, не сме ние тези, които се приближаваме до границите на НАТО”.

Бившият президент на Съветския съюз, човекът, разпуснал Варшавския договор, един от бащите на Обединена Германия, Михаил Горбачов, също се включи с коментар след срещата на върха на НАТО във Варшава като остро разкритикува Алианса. Горбачов каза, че: „Актуалните действия и движения на военния съюз са всъщност обявяване на война на Русия”. Той допълни още: „Всички говорят само за защита, но предприемат настъпателни операции. От една Студена война НАТО влиза в подготовка за гореща война”. Думите на Горбачов би трябвало да са политически щекотливи особено за канцлера на Германия Ангела Меркел, защото Горбачов неведнъж се е изказвал критично за хода на НАТО и е защитавал самостоятелните решения на Кремъл и Владимир Путин. За света обаче Горбачов е политикът, който е допринесе значително за края на Студената война и позволи обединението на Германия.

Поне страни като Германия и Франция сякаш се опитват да не позволят във Варшава да се създава впечатление, че Срещата на върха е „анти Русия”. Оланд каза, че за Франция Русия не е враг, Щайнмайер също е критичен по отношение на тежкото военизиране и задълбаването на кризата между Европейския съюз и Русия.

След срещата на Съвета НАТО-Русия, фиксирана за 13 юли в Брюксел на ниво посланици, ще може да се говори за подготовка на такава среща на министерско равнище, това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на съвместна пресконференция в четвъртък заедно с полския президент Анджей Дуда. Съветът НАТО-Русия има важна роля като форум за диалог и обмен на информация, за да се намали напрежението и да се увеличат възможностите за предсказуемост. В изявлението на Столтенберг се казва още: „Нашето практическо сътрудничество с Русия остава спряно, но поддържаме каналите за политически диалог отворени.”

* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto