Нулев риск за терористичен атентат в Европа не съществува
Георги Димитров, дългогодишен съветник по международни отношения при министъра на отбраната и бивш заместник-директор на НРС, коментира поредната терористична атака във Франция за a-specto.bg
Каква е причината екстремистите да се фокусират върху Франция толкова често? Какви са целите, които се преследват с тези перманентни терористични атаки?
Не бих казал, че Франция е поставена в някакъв специален фокус на терористични актове, тъй като са заплашени и Белгия, и Испания. Неслучайно веднага след терористичния акт в Ница специалните служби се събраха и предприеха спешни мерки за сигурността на всички обществени места, задействаха се всички резервни планове. Но по отношение на терористичните заплахи, Франция има една своеобразна традиция от 80-те години на миналия век, когато по улиците на Париж по цял ден сновяха полицейски коли със сирени. Тогава президентът Митеран лепна прозвище на тогавашния министър на вътрешните работи Шарл Паскуа – Ужасния. Но колкото и да беше ужасен, Паскуа успя с огромни усилия и с преговори, в това число с терористите, да осигури спокойствие за френската столица.
Не бих казал, че Франция може да се определи като специфична мишена на терористичните актове. Просто тя е избрана като място, от където отзвукът от тези атаки е много силен. Действително имаше резонанс в Европа и в целия свят. Не забравяйте, че сега е и сезонът на летните отпуски. Това да извършиш терористичен акт в меката на курортните дестинации – Ница, която е перлата на Лазурния бряг, отзвукът ще е огромен, както и страхът, който ще се всели в хората.
Тогава как си обяснявате, че например в Германия няма подобни атаки, а те са съсредоточени основно върху Франция и Белгия?
Първо, да се върнем малко в миналото. Германия никога не е имала колонии, по никакъв начин не е присъствала по тези места (в Северна Африка и по-надолу), освен търговски, и то в последните години на миналия век. Докато Белгия е с класически традиции в колониализма, както и самата Франция. Когато се започна индустриализацията, много хора от така наречения Магреб бяха поканени за работна сила във френските и белгийските заводи. Специално автомобилостроенето искаше работна ръка за конвейерите, защото на конвейер французин и белгиец няма да застанат.
Оттам нататък много хора останаха граждани на Франция и на Белгия. Натурализираха се, доведоха, разбира се, своите роднини, създадоха семейства. Но тяхната връзка със страните, от които те са дошли, все пак остана. Колкото и да се считат за второ и трето поколение французи, те все пак подлежат на „мобилизация”.
Вижте, всички терористи са млади хора, няма да видите такива на 50 или 60 години. Това са хора в началото на житейския си път, когато са податливи на идеологически влияния. Тепърва ще има дискусия по този въпрос – дали този терористичен акт е политически, или е религиозен.
А може ли тази атака да бъде разчетена като опит Франция да бъде принудена да се откаже от борбата си срещу „Ислямска държава” в Ирак и Сирия?
Вижте, първата задача на всички терористични актове е да вселят страх сред околните. Но колкото повече се ожесточават, ответната реакция е подсилена. Защото амбицираха Франция, която ще изкара своите самолетоносачи в морето и ще вземе особени мерки. Ние веднага ги виждаме, те са предвидени от президента Оланд с използването на оперативните резервисти на страната. Вече се разработва детайлен план.
Колкото и жесток да е този пореден самоубийствен атентат в Ница, той по никакъв начин няма да разколебае френската политика. Още повече, че Франция много активно се ангажира в действията си срещу „Ислямска държава”. Знаете, това бяха първите военни действия в Либия, последвани от тези в Сирия и Ирак. Но този самоубийствен атентат доказа, че нулев риск за терористичен атентат в Европа не съществува. Вече посочих, че мълниеносно са се задействали специалните служби на Испания, Италия и Белгия. Разбира се, това няма да се спре само с вземане на мерки, тук ще се набележат и съвместни общи усилия. Тук ще се отиде към идеята за обединяване на разузнавателните общности в цяла Европа, за да може с предварителни, превантивни мерки да се избягват някои от набелязаните терористични цели.
Същевременно е много интересно, че малко преди този терористичен акт в Ница, шефът на френското вътрешно разузнаване Патрик Калвар съобщава на своето правителство за опасност от терористичен акт с транспортно средство. Това предполага, че има промяна в тактиката на терористите.
Смятате ли, че все пак има възможност да бъде ликвидирана „Ислямска държава”, ако Франция мобилизира военните си сили и сключи обединения с други страни? Някои анализатори коментираха, че взаимоотношенията й с Русия и общите им атаки срещу „Ислямска държава” са причина за засилване на терора във Франция.
Обединение в усилията срещу „Ислямска държава” и „Ал-Нусра” са задължителни, а не пожелателни, за страните от НАТО и Русия. Само вчера в тричасов разговор Джон Кери и президентът Владимир Путин са обсъдили възможностите за оказване на натиск. Разбирайте, че натискът е с всички възможни средства срещу „Ислямска държава” и „Ал-Нусра”. Само по себе си това обединяване на усилията на двете най-големи държави води след себе си една последователна развръзка на обединяване на усилията на останалите страни. Това дефинира необходимостта за сътрудничество с Русия в борбата срещу тази терористична заплаха, която е съвсем реална.
По този начин не се ли обезсмисля срещата на НАТО във Варшава, където на първо място се обсъждаше мнимата заплаха от Русия, която непрекъснато бива демонизирана, докато реалната заплаха от терористичните групировки бе изтикана в периферията?
Срещата на НАТО е била планирана много отдавна. Това е един план – трябва да се направи среща на високо равнище на еди-коя си дата. Но светът вече е толкова динамичен, заплахите непрекъснато се менят, че това комюнике от срещата на НАТО звучи много остаряло. Нещата, които бяха записани в това комюнике, бяха известни от средствата за масова информация месец по-рано. Нямаше никаква изненада. Това беше по-скоро една добре свършена, административна работа, а не действия на терен, действия срещу реалната заплаха, която ни подсети за себе си. Бих казал, че тази терористична заплаха се е разраснала толкова, че шефът на френското военно разузнаване ген. Кристоф Гомар в информация от вчера предупреждава, че се очаква да бъдат извършени серия от атентати срещу националния олимпийски отбор на Франция в Рио де Жанейро по време на олимпийските игри.
Виждате, че цялото държавно ръководство на една велика Франция вече мисли само за терористичната вълна, която залива страната. Никакви заплахи не съществуват, напротив, Русия само може да помогне със своите огромни възможности, с познаването на районите в Близкия изток и с военните капацитети, които тя може да демонстрира.
Системният терор би ли могъл да бъде свързан с опита за геополитическа самостоятелност на Франция, с желанието й да си възвърне предишната независимост?
От френския генерален щаб по времето на Дьо Гол беше издигната политиката за отбрана по всички азимути. В последното комюнике на НАТО беше обявено почти същото – отбрана от всякакъв вид заплахи. Но тогава Дьо Гол и френският генерален щаб имаха съвършено друга национална политика, търсеше се самостоятелно дефиниране като велика сила. Още повече, че те притежават ядрено оръжие. До 1968 г., когато Франция се присъедини към НАТО, водеше една политика на демонстрация, особено в страните на Магреб, така нареченият Близък изток по нашите представи. Тогава много инвестираха в страни като Алжир, като Мароко, като Тунис. Там се направи много по отношение на образованието. Започна едно индустриализиране, колкото и плахо да беше, имаше и присъствие в Сирия.
Цялото това френско влияние все пак е в историята. Франция добре съзнава, че тези времена отдавна са отминали. Тя се превърна в мишена за терористите, тъй като в техните терористични организации съществуват традиции. Тя е лесна за извършване на терористични актове, понеже там живеят много натурализирани арабски граждани, ние се спряхме на това по-рано. И отново се връщам на идеята за младите – те лесно могат да бъдат манипулирани, но пък Франция има много добро вътрешно разузнаване. За съжаление, те пропуснаха този терористичен акт, защото цялото внимание беше насочено към Париж, където се провеждаше Европейското първенство по футбол. Но не бих казал, че Франция е някаква специална мишена. Мишена може да бъде и всяка съседна страна. Самият факт, че виждаме терористични актове в съседна Турция, която в края на краищата приюти 2 милиона бежанци в лагери. Именно това е стремежът на терористите – винаги да бъдат в новините. Всеки ден да се чува за тях, да се коментират и да се всява страх сред хората.
Като споменахте съседна Турция, няма как да не Ви попитам дали и България не е заплашена от подобна атака.
Аз вече казах, че нулев риск за терористичен акт в Европа не съществува. Огромни бяха мерките, които се предприеха във Франция и в Белгия. Много е важно да се подчертае, че президентът Оланд удължи извънредното положение във Франция с още три месеца, считано от 27 юли. Като той отбеляза, че извънредното положение не може да бъде поставяно за неопределен срок, защото това би означавало, че Франция е република без върховенството на закона. Но самият факт, че извънредно положение се поставя в тази огромна страна, означава, че са вдигнати на крака всички видове служби, цялата агентура, направено е максималното. За съжаление, въпреки тези огромни усилия, терористичните актове продължават. Отново подчертавам, че общите, координирани усилия на европейските страни по отношение на тероризма са задължителни, а в това число и на нашата страна.
А как ще повлияе на Франция в икономическо отношение това удължаване на извънредното положение?
Това няма да накърни френската икономика, тя е достатъчно стабилна. Но Франция ще се страхува. Това е голямата цел на този самоубийствен атентат – да се поддържа страхът в населението. Подчертавам пак мултипликационния ефект на този самоубийствен атентат, защото той става в разгара на сезона на отпуските на Лазурния бряг.
Въпросите зададе Десислава Пътева