В понеделник в Москва започна конгресът на европейските равини, който ще продължи до 25 август. В интервю за вестник „Коммерсантъ”  главният равин на Русия Берл Лазар разказва за безпокойството, което изпитват европейските евреи заради ръста на антисемитизма и екстремизма в страните от Стария континент, както и за това дали неговите единоверци са готови да убеждават своите правителства да снемат санкциите срещу Русия.

Каква е целта на конгреса на равините от цяла Европа, който се провежда в Русия?

Главната цел е да подкрепим нашите европейски единоверци в сложното за Европа време, когато на континента има взрив на антисемитизъм и тероризъм. Много евреи вече се замислят дали за тях има бъдеще в Европа. А нашата позиция винаги е била, че не бива да се бяга от терора. Терористите искат да посеят страх, за да се чувстват хората в Европа зле и да я напускат. Разбираме, че в тази ситуация трябва да се предприемат някакви действия, защото не може повече така да продължава. Необходимо е властите по места да предприемат правилните стъпки и общините да знаят как да реагират в случай на терористични актове. Днес положението с антисемитизма в Русия кардинално се различава от цялостната ситуация в Европа. Русия може да стане пример за решаването на тези наболели проблеми, може да помогне да се намери изход от тази ситуация. Появи се уникална възможност – Русия може да помогне на другите европейски държави да решат въпросите, свързани с миграцията, тероризма и антисемитизма.

Междунационалните и междурелигиозните отношения днес в Русия са наистина уникални на фона на това, което се случва в Европа.

Тоест, основната цел на конгреса е да се обсъди тежкото положение на евреите в Европа?

Става дума за обсъждане на цялостното положение – като цяло в еврейските общности, в Европа и в Русия, навсякъде

А кой беше инициатор на конгреса?

Предложението за неговото провеждане дойде от руската еврейска общност. За последен път такъв конгрес е провеждан в Русия преди 25 години. Ако през 1991 г. равините от Европа видяха какво се случваше в Русия в онези години, как започваше възраждането на еврейския живот, как се формираше общността, то сега те могат да видят реалните резултати от нашето развитие. Равините могат да се запознаят с културните и образователните програми, които реализираме. За нас е много важно те да видят как се развива еврейският живот в Русия.

А защо поканихте равини само от Европа? Защо не поканихте равини и от други континенти, да кажем от Америка?

Можехме да поканим равини от целия свят, но изхождахме от факта, че днес най-острите проблеми стоят пред евреите в Европа. В Америка не е толкова страшно, не е толкова тежко за евреите, както е в Европа. В Азия и в Африка е малко или повече спокойно. А в Европа времената са тревожни. Обсъдихме това и с руския президент по време на срещата му с представителите на Световния и на Европейския еврейски конгреси. Разбираме, че тероризмът и антисемитизмът днес стават много опасни тенденции и ако не отговорим на това предизвикателство, то утре тези проблеми могат да залеят целия свят. Ако реагираме неправилно на заплахите на терористите, ако се страхуваме, ако бягаме, те в крайна сметка ще победят.

Споменахте за срещата на представителите на Европейския еврейски конгрес с Владимир Путин, който, между другото, на тази среща предложи на европейските евреи да дойдат да живеят в Русия. Ще се обсъжда ли тази инициатива по време на конгреса?

В Русия вратите за отворени за всеки. Тук действително евреите се чувстват много комфортно. Но нашата цел не е да затваряме вратите на която и да било синагога в Европа. Напротив, искаме да подкрепим нашите европейски братя, за да се чувстват те комфортно в домовете си. Не искаме да ги призоваваме да захвърлят всичко в Европа, да взимат куфарите и да заминават за Русия или за Израел. За да бъде запазено европейското еврейство, трябва да бъде решен проблемът в самата Европа.

На конгреса само хасидски равини ли участват?

Основно са хасиди и представители на течението „Хабад Любавич”, има обаче представители и на други течения.

Колко равини дойдоха на този конгрес?

500 равини от 38 европейски държави.

На конгреса ще бъде ли повдигнат въпросът за антируските санкции? Бихте ли посъветвали своите европейски колеги да съдействат за свалянето на тези санкции?

Ние не решаваме политически задачи. Но съм убеден, че равините, виждайки какво става в Русия, ще станат, ако мога така да се изразя, наши посланици. Връщайки се у дома, ще разказват какво са видели, какво е отношението към религията в Русия. Но ние нямаме за задача да се занимаваме с пропаганда, да молим за помощ. Нека те сами да видят какво става тук, да си направят изводите и сами да решат как да действат по-нататък.

А ще обсъждате ли тезата, свързана с библиотеката на Шнеерсон, която американските хасиди настояват Русия да предаде на САЩ? / Става дума за колекция от древноеврейски ръкописи, събрана от равина Йосиф Шнеерсон в началото на миналия век в селището Любавичи в Беларус. По време на Първата световна война с приближаването на фронтовата линия равин Шнеерсон напуска Любавичи и отива в Ростов на Дон, а част от библиотеката изпраща в Москва. След Октомврийската революция тя е национализирана и предадена в Държавната библиотека  – бел. A-specto/

Не трябва да се мисли за равините като за политически дейци. Такива въпроси трябва да бъдат решавани на международната сцена, между държавите. Равините трябва да се занимават със своите дела – духовното развитие и защита на сънародниците си, да помагат за повишаването на моралното ниво на живота на хората. За нас главното е да дадем възможност на хората да получат религиозно образование, да могат безпрепятствено да участват в религиозните обреди, да бъдат защитени. Трябва да се обсъжда и защитава възможността в Европа да се извършва обрязване, да се реши проблемът със забраната за производство на кашерно месо. Разбираемо е, че има равини, които се опитват да се занимават с разни политически въпроси, като например с библиотеката на Шнеерсон. Но за нас това не е главното. Слава Богу, по въпроса за библиотеката е намерено компромисно решение и не мисля, че темата трябва още да се обсъжда, защото това няма да доведе до по-различен резултат.

Неотдавна във френския град Страсбург нападнаха равин с нож и това не е единичен случай в Европа. Имате ли рецепта за това как да се противодейства на такива нападения?

Раненият равин в Страсбург е наш приятел. Той трябваше да дойде на нашия конгрес, но за съжаление, няма да може. Главната задача на конгреса е да решим как да реагираме на такива предизвикателства. Според мен еврейските общности са длъжни сами да се защитават. Трябва да имат своя охрана, нужни са антитерористични мерки, като в Израел. Но също така е необходима и помощ от държавата. Трябва властите да разберат, че ако сега не ни помогнат, то този проблем от еврейски ще се превърне в общоевропейски. Ще започнат с евреите, а ще завършат с останалите националности в Европа. Трябва да бъде подобрен междурелигиозният диалог в Европа. Русия е добър пример в това отношение, защото тук постоянно религиозните и националните лидери се срещат и решават възникващите въпроси. Не бива да се затваряме в синагогите, да не се срещаме с никого и да се надяваме, че ще ни е добре. Днес трябва да се търсят съюзници, готови да се борят с проявите на тероризъм и екстремизъм. Европа трябва най-накрая да разбере, че нападенията срещу равини, срещу евреи – това е проблем не само на еврейската общност, това е общоевропейски проблем и в неговото решаване трябва да участват всички.