Русия разполага с неоспорими доказателства, които показват, че събитията в Хан Шейхун са провокация. Москва ще продължи да убеждава Запада в това да промени своята позиция по този въпрос, заяви Александър Лаврентиев, ръководител на руската делегация в преговорите в Астана и специален представител на президента в Сирия.

„Вие разбирате добре, че Русия има неоспорими доказателства, че това е чиста провокация от страна на личности и структури, които нямат интерес да се постигне мир на сирийска почва. Но, за съжаление, всички наши обяснения, аргументи, опити да докажем това, се препъват в абсолютното неразбиране от страна на Запада”, заяви Лаврентиев пред репортери. „Въпреки това, ще работим в тази посока, ще се опитаме да убедим страните да променят своята позиция по отношение на правителството на Сирия”, заяви той.

Преговорите между Русия, Иран и Турция за бъдещето на Сирия започнаха на 23 януари в столицата на Казахстан – Астана, а четвъртият кръг от тях стартира на 3 май. На него участниците обсъждаха плана на Русия за създаване на зони за деескалация на напрежението в Сирия, които да отделят умерената опозиция от терористите.

В рамките на четвъртия кръг от тях Лаврентиев заяви, че установяването на зони на деескалация в Сирия не се нуждае от оторизацията на Съвета за сигурност на САЩ. Въпреки това страните гаранти ще го уведомят за това, тъй като са уверени в подкрепата на САЩ. „Процесът в Астана е абсолютно независим механизъм, който предоставя възможност за вземане на решения и за извършване на мониторинг по тяхното прилагане. Трите страни гаранти са достатъчни, за да вземат тези решения”, заяви той пред репортери.

„Разбира се, ние, като страни гаранти, ще уведомим Съвета за сигурност за взетите решения, преди всичко по отношение на създаването на меморандум за оформянето на зони за деескалация. Сигурен съм, че страните членки на Съвета за сигурност и страните членки на Обединените нации ще подкрепят това решение”, добави дипломатът.

Бойни самолети на коалицията няма да могат да прелитат в четирите зони на деескалация в Сирия, а страните гаранти ще правят стриктен мониторинг по този въпрос, заяви ръководителят на руската делегация при преговорите в Астана и специален представител на президента в Сирия. „Изобщо не очакваме бойни самолети да прелитат над зоните на деескалация, особено на самолетите от международната коалиция, независимо със или без уведомление. Въпросът е приключен”, заяви Лаврентиев.

„Единственото нещо, което международната коалиционна авиация може да прави, е да поразява цели на „Ислямска държава” в областта, в която са концентрирани силите на тези групировка, в района на Ракка, в други населени места в района на Ефрат, в Дейр ез-Зор и на територията на Ирак”, подчерта Лаврентиев.

„Що се отнася до действията им в зоните на деескалация, в момента всички тези зони са затворени за полети. Това не е записано в меморандума, но бойните полети над тези територии се прекратяват. Ние като гаранти ще следим отблизо всички действия в тази посока”, допълни той.

Йордания може да бъде един от наблюдателите в сирийските зони на деескалация, добави ръководителят на руската делегация в преговорите в Астана и специален представител на президента в Сирия. „Списъкът от наблюдатели все още не е очертан, но ние вярваме, че йорданците могат да участват, като се има предвид, че става въпрос за Южна Сирия, която е една от четирите зони на деескалация”, каза Лаврентиев. „Но участието на наблюдатели от всяка трета страна ще се разрешава само със съгласието на трите държави гаранти”, отбеляза той.

Част от сирийската въоръжена опозиция започва да вижда необходимостта от прекратяването на борбата срещу правителството и започването на борба срещу екстремистите, но все още има сили, които се намесват в този процес, заяви Лаврентиев.

„Сирийската опозиция е смесена. Има сили, които наистина бихме могли да наречем умерена опозиция. Те разбират, а някои сега започват да разбират, че е необходимо да се сложи край на военните действия срещу сирийското правителство и да се започне борба срещу Фронта Нусра, срещу радикалните ислямисти, които сега са пречка в разрешаването на конфликта в Сирия. Но също така има сили, които продължават да възпрепятстват процеса, защото това пречи на интересите им да поддържат беззаконието и да продължават страданието на сирийския народ”, каза Лаврентиев, запитан дали има уверение от страна на опозицията по отношение на меморандума за четирите безопасни зони.

Лаврентиев обясни, че разрешаването на ситуацията в много случаи не е зависила само от Русия, но и от регионалните сили, които не се притесняват за мира и „преследват собствените си интереси”.

На 4 май четвъртият кръг от преговорите в Астана за примирието в Сирия завърши с това, че страните приеха меморандум за четирите безопасни зони в Сирия. Той бе подписан от държавите гаранти за спирането на огъня в Сирия – Русия, Иран и Турция. Приемането на документа за създаване на работна група за наблюдение на обмена на задържани в Сирия бе отложено, каза Лаврентиев.

„За днес работата е приключена, сложихме точка по всички неизяснени въпроси на експертно ниво, одобрихме финалния текст на споразумението за създаване на работна група за обмен на задържани лица. Но неговото финално приемане е отложено, защото всички ръководители на делегации все още имат нужда да се консултират със своите столици”, каза Лаврентиев.

Очаква се следващият кръг от преговорите в Астана да се проведе в средата на юли.

Източник: Sputnik