Кметът на София Йорданка Фандъкова е поискала смяната на Бруно Рош в борда на „Софийска вода“, той е подал оставка по лични причини
Близо два месеца след като бившият изпълнителен директор на „Софийска вода“ Бруно Рош стана обект на разследване от румънската специализирана антикорупционна прокуратура DNA, скандалът започна да отеква и у нас. „Категорично смятам, че г-н Рош няма място в ръководството на „Софийска вода“ и чрез представителите на Столична община поисках неговата смяна в Съвета на директорите“, заяви пред a-specto кметът на София Йорданка Фандъкова.
След наше запитване, от компанията съобщиха, че г-н Бруно Рош е депозирал своята оставка като изпълнителен директор и член на Съвета на директорите по лични причини . На първия пост той е заменен от Гиорги Палко. „Оставката му като изпълнителен директор е приета и промяната е регистрирана по надлежния ред. Предстоят съответните действия, за да се удовлетвори чрез предвиденото от закона юридическо действие и оставката му от органа на управление на дружеството“, заявиха от „Софийска вода“. На въпрос дали решението е свързано с разследване срещу Бруно Рош в Румъния, отговорът гласи, че „дружеството не разполага и не би могло да бъде адресат на официална информация за действията на органи в други държави“.
В дружеството – концесионер на софийското водоснабдяване, общината притежава 22.9% от акциите, а мажоритарен собственик със 77.1% е частната френска компания „Веолия вода”С.А., чийто представител бе Рош. Освен „Софийска вода“, той е ръководил от 2008 г. до 2013 г. и фирмата „Апа Нова“-Букурещ, която държи водната концесия в румънската столица, а преди това е управлявал и сродна компания в Плоещ. Водоснабдяването в двата града също е в ръцете на френската „Веолия“. Рош е заемал и длъжността президент на Френската търговска, индустриална и земеделска камара в Румъния. От юли 2015 г. става мениджър на „Веолия“ за България.
Скандалът с него се разрази в разгара на предизборната кампания в София, когато кандидатът за кмет Георги Кадиев съобщи от профила си във Фейсбук, че Бруно Рош е арестуван в Румъния. Според публикации на тамошни медии от този период, мениджърът е получил забрана да напуска страната за 60 дни заради разследване, свързано с търговия с влияние сред общинарите в Букурещ. Освен французинът, обект на разследването са и трима румънски бизнесмени. На 29 октомври беше съобщено, че на Рош са повдигнати нови обвинения. Румънската национална информационна агенция „Агерпрес“ цитира и източници от разследването, според които в „Апа Нова“ е функционирала частна разузнавателна структура, която е следила служители на компанията с цел да се предотврати изтичането и публичното оповестяване на компрометираща информация. В нея са били наемани бивши служители на специалните служби. По информация на румънската телевизия „Диги 24“, за периода на концесията водата в Букурещ е поскъпнала с 1400%.
Договорите с частните водоснабдителни компании в двете балкански столици са сключени през 2000 г. и по договор трябва да продължат 25 години.
„Като условия концесиите в Букурещ и в София са много различни“ – смята Йорданка Фандъкова, според която концесията е нормална форма на публично-частно партньорство и проблемът не е във формата, а в съдържанието й. „И друг път съм казвала, че договорът, който имаме в София, навремето е направен така, че да удовлетворява предимно интересите на концесионера, но не и на общината“, коментира кметът на София.
Наскоро у нас бяха оповестени данни, че за последните петнайсет години 235 града от 37 страни са се отказали от публично-частни партньорства във водоснабдяването. Сред тях са мегаполиси като Париж, Буенос Айрес, Йоханесбург, Акра, Куала Лумпур, Джакарта и др. „Обичайните ефекти от концесиите на ВиК се изразяват в повишаване на цените, липса на обещаните инвестиции, непрозрачно управление и съкращения на персонала. Масова практика е и увеличението на разходи, които не са свързани с дейността – например за реклама, отчитани като „инвестиции“, обяви Сатоко Кишимото, експерт на световната неправителствена организация TNI и активист на Международното движение за обществено водоснабдяване със седалище в Амстердам. При представянето на доклад в сградата на КТ „Подкрепа“ бе цитиран анализ на Световната банка от 2014 г. – „Уроци от опита ни в страните, които са наши клиенти“. Според него, от изследваните 442 публично-частни партньорства във водния сектор, само в 12 случая те са се отразили позитивно на финансовото състояние на общините, а едва в 9 са оказали положителни социални ефекти. „Симпатично е, че това признание идва от международна институция, която препоръчва водните концесии и има цял отдел за насърчаване на ПЧП“, констатира експертът.
Миналата година у нас бе приета Стратегия за развитие на водния сектор, изготвена по силата на споразумение със Световната банка, в която се препоръчват концесии на водоснабдяването и в други градове, освен в столицата. В документа, компанията „Софийска вода“ се дава като добър пример за следване от общините.