„За президента, който цени „личната химия“ във взаимоотношенията, половин ден, който той ще прекара в доброволно „заточение“ заедно с лидерите на шестте най-големи капиталистически икономики в средновековното крайморско градче Таормина в Сицилия, е привлекателна перспектива“, пише журналистът от „Гардиън“ Патрик Уинтур.
Според автора, не е ясно дали на Тръмп ще му бъдат по вкуса световните срещи на високо равнище. „Изглежда многостранните форуми не се явяват негова естествена среда на обитание: едва ли ще го заинтересуват окончателните комюникета, които се подготвят на такива срещи (и които малко хора четат, освен функционерите, които са се сражавали за всяка подточка)“, се казва в статията.
На срещата на G-7, пише Уинтур, „почти няма конкретни сделки, които могат да се сключат: предполага се само откровена обмяна на мнения и достигане на взаимно разбирателство. Форматът е нарочно неформален, за да не се каже „неструктуриран“. А отсъствието на Русия и Китай, е възможно да накара Тръмп да се усъмни, че „голямата седмѝца“ е както преди важна.
„Допълнително перспективата, че Тръмп ще се окаже съвсем сам със своите шест събеседници, най-вероятно ще накара чиновниците да нервничат, които ще слушат дискусията на слушалки в съседната стая. Едва ли някой е способен да предскаже накъде ще поведе беседата Тръмп, колко дълго ще се съсредоточи на една или друга тема и какви държавни тайни може да огласи“, продължава авторът.
„Има риск, че по някои точки от дневния ред Тръмп ще се окаже в G-1“, подчертава кореспондентът: климатичните промени, протекционизмът в търговията, отношението към бежанците. „Япония ще се стреми към втвърдяване на стратегията по отношение на ядрените амбиции на Северна Корея“, съобщава Уинтур.
По думите на дипломатите, лидерите на останалите страни от G-7 са обсъждали как е по-добре да се разговаря с Тръмп и как да бъдат намерени истинските влиятелни фигури в Белия дом. Пожелал анонимност дипломат е заявил: „Ние трябва да проявим определено смирение. Във външнополитически план втората половина на 100-те дни на Тръмп бе безкрайно по-добра от първата, в нея откриваме републикански дух. Важното е да се постараем Тръмп да не се почувства притиснат в ъгъла. Ако имате идея, внушете му, че тя отговаря на интересите на Америка. В същото време трябва да постигнете, той да поеме някакви ангажименти“. Авторът на статията заключава: възможно, главната интрига ще бъде какво впечатление ще направи Тръмп, или ще успокои събеседниците, или ще засили техните опасения по отношение на „лидера на свободния свят“.