НАТО се нуждае от реформа, особено в светлината на критиките от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп по отношение на алианса. Пред Deutsche Welle експерти заявиха, че ще бъде разумно НАТО да преразгледа и връзката с Русия.

Дислоцирането през януари на военно оборудване от САЩ в Европа е най-мащабното след края на Студената война. Три товарни кораба с повече от 2500 военни камиона акостираха на пристанището в северния германски град Бремерхафен. Операцията планира да разпредели 4200 американски войници в Полша, България, Румъния и Балтийските държави.

Засиленото военно присъствие е част от операцията „Атлантическа решимост”, стартирана от американската армия през април 2014 г. Тя е резултат от майданския преврат в Украйна, подкрепен от САЩ. От подразделението на американските сили в Европа твърдят, че операцията е „насочена към възпирането на агресия срещу съюзниците на НАТО в Европа”.

Бившият американски посланик в СССР Джак Матлок и бившият германски посланик в НАТО Йоахим Битерлих заявиха пред Deutsche Welle, че операцията цели единствено да увеличи напрежението с Русия, която няма никакво намерение да нахлува на територията на своите източноевропейски съседи. „Русия няма да нападне някоя от малките съседни държави-членки на НАТО. САЩ не бива, при никакви обстоятелства, да тръгват на война с Русия”, каза Матлок. „Това би било налудничава идея”. Битерлих е съгласен с тезата, че Русия няма намерение да нахлува в Балтийските държави или в Полша, независимо от твърденията на местните политици, на които им харесва да подклаждат антируски настроения. Той заяви, че лошите отношения с Москва са резултат от неправилните политически решения на Европа и САЩ през последните две десетилетия.

„За Путин Прибалтийските държави вече ги няма”, заяви Битерлих. „Него не го е грижа за това, същото важи и за Полша”.

„Вярвам, че както американците, така и европейците просто са направили прекалено много грешки спрямо Русия от началото на века, че са я подценили, безсмислено са я притискали в ъгъла, без да чуят предупрежденията за разширяването на НАТО, за Грузия и за Украйна”, добави той. Битерлих и Матлок смятат, че критиките на американския президент Доналд Тръмп спрямо НАТО и кризата, пред която се изправя ЕС, са предоставили възможност и двата съюза да се реформират, както и да изградят по-нормални отношения с Русия. „Това няма да се случи за една нощ”, каза Битерлих. „Тези неща отнемат време и двете страни трябва да запазят репутацията си, но когато има воля, има и начин. При Тръмп американците ще се опитат да го намерят. Би било добра идея европейците да направят същото и дори да надминат усилията на американците”.

По време на предизборната си кампания, Тръмп постави под въпрос готовността на САЩ да защитават съюзниците си в НАТО в случай на нападение. Той се позова на нежеланието на повечето членове на алианса да спазват принципите по отношение на разходите за отбрана: 2 на сто от БВП. „Аз съм голям фен на НАТО, но страните трябва да си плащат”, заяви Тръмп по време на президентските дебати през октомври миналата година. Само пет от членовете на съюза – Естония, Гърция, Полша, Великобритания и САЩ –отговарят на условията към момента, а в понеделник Тръмп повтори искането си всички 28 членове да спазват условията за членство в алианса.

Миналата седмица Тръмп посети Централното военно командване на САЩ във Флорида, където се срещна с висши военни и обяви подкрепата си за НАТО, но при условие, че останалите членове на НАТО „плащат своя дял”.„Те са изключително несправедливи към нас. Ние силно подкрепяме НАТО, само настояваме всички членове на НАТО да направят своите пълни и правилни финансови постъпления, което много от тях не са правили”, заяви Тръмп пред представители от военновъздушната база „Макдил” във Флорида.

Планът на Великобритания да напусне ЕС също дава на Брюксел възможност да увеличи сътрудничеството по отношение на отбраната извън рамките на НАТО. Идеята за обща армия на ЕС се подкрепя от Франция, Германия, Италия и други, но Лондон отдавна ѝ се противопоставя. След гласуването за Брекзит във Великобритания, Франция и Германия представиха пред членките на ЕС от Източна Европа проекта си за супердържава в рамките на ЕС. Техните предложения включват обща европейска политика в областта на сигурността и отбраната, създаването на „Европейското споразумение за подобряване на сигурността” (European Security Compact), което да се занимава с всички аспекти на гарантирането на сигурността и защитата на европейско ниво. Миналата седмица италианският министър на отбраната Роберта Пиноти заяви, че ЕС трябва да подсили сътрудничеството по отношение на своята отбрана, независимо от НАТО.

„Европейската отбрана трябва да бъде представлявана от единен блок, както вътре, така и извън НАТО. Трябва да има Европа, която е на „две скорости”, но не само в икономическия смисъл. Ние се нуждаем от „Шенген в областта на отбраната”, който да подсили сътрудничеството между Италия, Франция, Германия и Испания”, заяви Пиноти пред италианския вестник Il Messaggero.

Източник: Sputniknews