Плановете на Саудитска Арабия за „пост-петролна ера” ще трябва да се преборят с десетилетната зависимост на икономическия растеж от продажбите на суров петрол. Това може да бъде постигнато само чрез провеждане на структурни реформи, с помощта на които да бъде изградена нова инфраструктура и да се разкрият нови работни места.
Тази седмица е представянето на „Визията за кралство Саудитска Арабия” на принц Мохамед бин Салман, комуто е поверена икономическата политика. Това се случва почти 80 години след като бяха открити първите залежи на петрол в страната. Планът се стреми да намали зависимостта от приходите от износа на суров петрол. Той включва различни програми за развитие, както и такива в областта на социалната и икономическата политика.
Според проф. Грегъри Гаус от Texas A&M University „реформирането на една икономика, базирана на петрола е изключително трудна задача. Саудитците говорят за това в продължение на десетилетия, но дотук напредъкът им в тази посока е почти незначителен”.
Благодарение на мерките, които представляват радикална промяна за държавата, изградена на петродолари, принц Мохамед бин Салман е предводител на най-голямото икономическо разместване от основаването на Саудитска Арабия през 1932 г. Анализаторите посочват, че този курс вероятно ще срещне недоволството на населението, което е привикнало на щедростта на правителството. Планът предвижда продажбата на около 5% от саудитската петролна компания Saudi Aramco , както и създаването на най-големия суверенен инвестиционен фонд в света . Властите предвиждат въвеждане на ДДС и други данъци и такси, включително и върху газираните напитки и луксозните стоки . Националната програма за реформи, която ще влезе в сила в рамките на 45 дни след обявяването й този понеделник, ще се фокусира върху различни способи за стимулиране на икономическия растеж, разкриването на работни места, привличане на инвеститори и оптимизиране работата на държавната администрация.
Спадът на цените на суровия петрол накара страните от Персийския залив да бръкнат в резервите, които натрупаха след 2000 г. Чуждите активи в Саудитска Арабия са намалели с 115 милиарда долара през миналата година, а бюджетният дефицит достигна около 15% от БВП. Подобно на Саудитска Арабия и други монархии от Персийския залив предприеха стъпки за ограничаване на разходите. Обединените арабски емирства премахнаха субсидирането на транспортните горива. Кувейтският парламент одобри план за увеличение цената на тока и водата за чуждестранни служители, но отхвърли повишението на цените за кувейтски граждани.
Предизвикателствата все още изглеждат плашещи. Данните сочат, че въпреки продължилите десетилетия дебати около диверсифицирането на икономиката, през 2015 г. 70% от приходите на Саудитска Арабия са дошли от продажбата на петрол. Около една трета от 21-милионното население са безработни, а 80% от заплатите в частния сектор отиват при чуждестранни граждани. Проф. Гаус споделя следното: „Най-важният въпрос е как в частния сектор да бъдат наети местни хора. Проблемът е, че според съществуващия бизнес модел в частния сектор заплатите на чужденците са значително по-ниски.”
В отговор на отслабените фискални позиции на страната принц Мохамед планира да повиши приходите извън продажбите на петрол до 100 милиарда долара през 2020 г. През декември 2015 г. правителството обяви, че ще ореже субсидиите за комунални услуги и автомобилни горива. Наред с други съкращения на разходите, властите очакват това преструктуриране да генерира допълнително 30 милиарда долара годишно до 2020 г. „Много саудитци вече осъзнават, че икономическите предизвикателства, с които се сблъсква Кралството са обезкуражаващи” , споделя Фахад Назер, бивш служител на посолството на Саудитска Арабия във Вашингтон и настоящ политически анализатор в JTG Inc. и добавя: „Предвид факта, че 70% от населението е под 30-годишна възраст, склонността на принц Мохамед да взема бързи решения и да държи отговорни бюрократите и администрацията среща широка подкрепа сред саудитците”.
Предишните управници на Саудитска Арабия до голяма степен отбягваха събирането на допълнителни приходи от данъци и такси от гражданите. След като бяха намалени субсидиите за водоснабдяване, много саудитци изразиха недоволството си от правителството в социалните медии. В края на миналата седмица крал Салман уволни ресорния министър. Саудитските лидерите се срещат с уникални предизвикателства при прилагането на структурните реформи в икономиката. Например това, че правителството предприема стъпки към повишаване на заетостта сред жените, а в същото време им забранява да шофират . Въпреки, че правата за арести на религиозната полиция бяха ограничени през миналия месец, тя все още упражнява полова сегрегация и следи за спазването на времето за молитва.
Най-голямото предизвикателство пред Мохамед бин Салман е крайната необходимост от това връзките между саудитското кралско семейство и уахабитите да бъдат променени . Това е абсолютно наложително по две много важни причини. Първо, за да може да се даде ход на действителни реформи в икономиката. И второ, защото идентифицирането с тази крайна секта влияе негативно на репутацията на страната. Принц Салман заяви пред Bloomberg, че той няма проблем с официалната религиозна власт по отношение на правото на жените да шофират, а по-скоро „с онези, които изкривяват така нещата, сякаш жените не получават правата, гарантирани им от исляма”.
Опитите му да раздвижи икономиката идват на фона на нарастващи вътрешни заплахи за сигурността и религиозни размирици. Кралството, което е под сунитско управление е затънало във война с шиитските бунтовници в Йемен, за които то твърди, че са подкрепяни от Иран. Освен това, принцът е концентрирал такава огромна власт в ръцете си, каквато никой негов предшественик не е имал от основаването на Кралството. Принц Мохамед бин Салман е министър на отбраната и надзирава министерствата на финансите, на петрола и това на икономиката като председател на Съвета по въпросите на икономиката и развитието. Според някои експерти е възможно други членове на кралското семейство да оспорят властта, която той акумулира. Бившият високопоставен служител на ЦРУ Пол Пилар твърди, че основните предизвикателства, пред които ще се изправи Салман касаят не същността на политиките по отношение на петрола, а по-скоро съпротивата на кралската фамилия срещу концентрацията на такава огромна власт в ръцете на един принц на неговата възраст.
Източник: Bloomberg.com
Превод: Антоанета Киселинчева