Резултатите от референдума за конституционна реформа в Италия отвяха италианския министър-председател Матео Ренци. При над 90 на сто преброени бюлетини, се оказва, че почти 60 на сто от гласоподавателите в Италия са гласували с „не”. Ренци обяви, че ще поеме отговорност и ще слезе от поста заради „изключително ясното поражение”. След заключителната среща на своя кабинет в понеделник, той ще връчи оставката си на президента Серджо Матарела.
„Когато загубиш, не можеш да се преструваш, че нищо не се е случило. Опитът на моето правителство приключва тук”, коментира премиерът след загубата.
Още в самото начало Ренци обеща, че ще напусне своя пост, ако неговите сънародници не подкрепят промените в основния закон на Италия. Според поддръжниците на реформата нейната цел е да направи страната по-стабилна в политически план. Според критиците й обаче измененията са предвиждали съсредоточаване на властта в ръцете на правителството, което ги прави антидемократична.
„Мога да призная, че загубих и съжалявам. Не можах да ви изведа до победа”, допълни още Ренци след обявяването на резултатите от референдума, след като бе на своя пост едва две години.
Финансовите пазари реагираха мигновено на резултатите от референдума, като курсът на еврото спрямо долара се срина рязко, отбелязвайки най-ниските си стойности спрямо март миналата година. Смята се, че ще бъдат блокирани плановете за рекапитализиране на осемте най-проблемни банки в Италия. Съществуват опасения, че силният негативен вот ще засили електоралните възможности на опозиционните групи, които са против това Италия да остане в еврозоната, което може да доведе до още по-сериозен удар по икономиката на страната.
„Сега можем да променим нашата конституцията така, че да дадем повече власт на гражданите”, заяви лидерът на евроскептичното движение „5 звезди”, който от самото начало бе срещу реформата.
Бившият министър-председател на Италия Силвио Берлускони, който също беше против прокарването на реформата, призова за организиране на нови избори възможно най-скоро. Повечето политически анализатори смятат, че най-вероятният сценарий е администрацията на Ренци да бъде заменена от служебно правителство, в което водеща роля ще има неговата Демократическа партия. Този кабинет ще управлява до следващите избори през пролетта на 2018 г.