Във вторник шотландският парламент гласува за втори референдум за независимост и прие предложение да разреши на министър-председателя Никола Стърджън да започне преговори с британския парламент по отношение на избора за отцепване. Гласуването във вторник дойде по-малко от седмица след като първоначалният дебат бе преустановен заради терористичната атака в Лондон в сряда.  

По-голямата част от гласовете за втори референдум за независимост, предложен от Стърджън, дойдоха от нейната управляваща Шотландска национална партия, както и от шотландските зелени, които надделяха над лейбъристите, консерваторите и либералните демократи, които са настроени позитивно към ЕС.

Първоначално Стърджън планираше да проведе плебисцит, дори преди да приключи процедурата по излизане на Великобритания от ЕС, но отстъпи след като британският министър-председател Тереза Мей се намеси с аргумента, че „сега не е времето” и настоя за това хората първо трябва да научат какви ще са резултатите от преговорите за Брекзит, преди да поискат нов референдум. Тя допълни, че фокусът сега е върху това да се осигури добра сделка при Брекзит, която да бъде от полза както за Великобритания, така и за Шотландия.

Да се въртиш в кръг

В същото време депутатът от Лейбъристката партия на Великобритания Стийв Маккейб заяви пред RT, че Лондон трябва да позволи на Единбург да проведе референдум, ако шотландците наистина искат това. „Въпреки това не бива да се позволява шотландският вот да застава на пътя на излизането на Великобритания от ЕС”, предупреди той. Маккейб допълни, че предложеното време за провеждане на шотландския плебисцит обслужва интересите на Шотландската национална партия, докато Лейбъристката поставя интересите на цялата шотландска нация на първо място. „Ако хората искат още един референдум, така да бъде, но не можем да си позволим да се въртим в кръг с членовете на Шотландската национална партия, които не са доволни от резултатите от предишния вот, да провеждаме референдуми на всеки десет години”, настоя депутатът от Лейбъристката партия.

Втори опит

Първият референдум за независимостта на Шотландия се проведе на 18 септември 2014 г. Като резултат Шотландия остана част от Обединеното кралство, тъй като 55,3% от гласоподавателите избраха да останат в Обединеното кралство. Вторият референдум за независимост на Шотландия бе предизвикан от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз. Значителните 62% от шотландските гласоподаватели отхвърлиха Брекзит и местните националисти се възползваха от възможността да съживят своята собствена програма за независимост.

„Националистическите и центробежни сили винаги са били силни в Шотландия. Шотландската национална партия дойде на власт заради силата на сепаратистки слогани и сега те правят същото нещо, като призовават за втори референдум за независимост”, заяви в интервю за RT политическият анализатор, базиран в Москва, Станислав Бишок. Той допълни, че в момента Уестминстър е по-притеснен за Брекзит.

Да влезеш в редиците

Междувременно изглежда ЕС не бърза да качи Шотландия на борда. Ако шотландците решат да се отцепят от Обединеното кралство, те ще се присъединят към редиците на онези страни, които чукат на вратата на Брюксел. „Присъединяването на Шотландия не е особен приоритет на ЕС сега, когато Брюксел е зает с Брекзит. Мисля, че те биха могли да поискат от шотландците да не бързат с присъединяването”, заяви пред RT Алексей Синдеев, старши изследовател от Института за европейски изследвания в Москва.

Времето ще покаже

Междувременно последните изследвания показват, че делът на хората в Шотландия, които са готови да се откъснат от Обединеното кралство, е дори по-малък от този по време на референдума през 2014 г. Резултатът от втория плебисцит до голяма степен ще зависи от условията за излизането на Великобритания от ЕС и икономическата ситуация в Обединеното кралство след Брекзит. „Ако икономическата ситуация след Брекзит във Великобритания се влоши, броят на шотландците със сепаратистки възгледи ще се повиши. Ако бизнесът се развива както обикновено, това ще дръпне килимчето под краката на сепаратистите”, отбеляза Станислав Бишок.

Шотландия гласува против отделянето си от Обединеното кралство през септември 2014 г., но решението на Великобритания да напусне Европейския съюз възроди призивите за втори референдум, тъй като нацията с голямо мнозинство гласува да остане в блока.

Източник: Sputnik