Изказванията на френския президент, че се колебае дали да се срещне с Путин и последвалата отмяна на планираната за 19 октомври визита от руския лидер станаха повод за ожесточени полемики
Френският президент Франсоа Оланд и назначеното от него правителство са подложени на сериозни атаки заради противоречивата позиция относно проваленото посещение на руския държавен глава. Нападките на водещи фигури от опозиционните партии и кандидати за президент на предстоящите във Франция избори се концентрират около тезите, че Париж следва плътно външнополитическата стратегия на САЩ в Сирия без да отчита националните си интереси, а с отказа от сътрудничество с Русия проваля възможността разговорите да поставят Франция в благоприятна дипломатическа позиция. Напрежението възникна с изказването на френския президент Франсоа Оланд пред местен телевизионен канал, в което той изрази несигурност дали би могъл да се срещне с руския си колега Владимир Путин в светлината на случващото се в сирийския град Алепо. Позицията на Оланд е свързана с предложената от френския постоянен представител в Съвета на сигурност на ООН резолюция, с която се настоява за прекратяване на въздушните удари над групировките, воюващи срещу сирийското правителство във втория по големина град Алепо. Русия наложи вето на предложението и депозира сходна резолюция, в която обаче отсъства частта за спиране на бомбардировките, които Дамаск и Москва разглеждат като „подарък” за терористите в Алепо, начело с клона на „Ал Кайда” „Джабхат ан-Нусра”.
Думите на Франсоа Оланд, че си „задава въпроса дали трябва да приеме Владимир Путин”, който планираше да посети Париж на 19-ти октомври за разговори с френския си колега около Украйна и Сирия, отприщиха вълна от критики и осъждания от страна на редица френски политици. Бившият френски министър-председател в периода 2007-2012 г. и настоящ кандидат-президент на Франция Франсоа Фийон критикува Оланд за отказа му от предложената след терористичните атаки в Париж от самия него широка антитерористична коалиция с участието Русия. Запитан дали френският президент трябва да се срещне с Путин, той бе категоричен: „Разбира се, че той трябва да приеме руския президент” и добави, че диалогът между двете страни е от първа необходимост.
В интервю за телевизионния канал RT членът на Националното събрание от водещата Републиканска партия Никола Дюик определи изказването на Оланд като „абсолютно контрапродуктивно”. „Държавният глава на Франция и френското правителство страдат от абсолютна липса на политическа култура и политическа далновидност”, заяви Дюик и допълни, че европейският елит е напълно зависим от външната политика на САЩ. Още по-остър бе друг републикански народен представител – бившият държавен секретар и министър на транспорта при президентството на Никола Саркози – Тиери Мариани, който нарече президента Оланд „американски лакей”. „Задавам си въпроса дали френската външна политика наистина съществува. Все повече добивам впечатлението, че ние сме апендикс на Държавния департамент или френската външна политика не е нищо повече от точно копие на войнствената външна политика на САЩ”, заяви Мариани.
Друг бивш френски премиер и кандидат за президент на предстоящите избори Ален Жюпе също се обяви за провеждане на среща с Владимир Путин. „Не можем да късаме отношенията с Путин, няма да започваме нова Студена война”, заяви Жюпе и допълни, че ако беше на мястото на Оланд и руският президент е във Франция, ще се срещне с него, за да обясни френската позиция. Подобни критики прозвучаха и от други по-малки фракции в Сената и Националното събрание, а близкият до лидера на френския Национален фронт Марин Льо Пен и ръководител на кандидат-президентската ѝ кампания Давид Рашлин заяви, че Франция е длъжна да говори с руския президент, ако иска нейният глас да бъде чут.
В тази обстановка се стигна до отмяна на визитата на руския президент, което бе потвърдено от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. По неговите думи, повод за решението са промените, предложени в програмата от френската страна. „Имаше някои предвидени събития, включително откриването на културен и религиозен център и изложби. За съжаление тези събития бяха свалени от програмата, така че президентът реши да отмени визитата си до Франция засега”, обяви Песков. В незабавен отговор Франсоа Оланд заяви готовност да се срещне с Путин „по всяко време” за обсъждане на мирния процес в Сирия, но по всичко личи руската страна не разглежда Париж като ключов участник за решаване на кризата. Показателно за значението, което Кремъл отдава на отпадналата в предложената от Франция програма на визитата тема за Украйна е освен отказът на руския лидер да се срещне с Оланд и коментарът на посланика на Русия в Париж Александър Орлов. В ефира на популярната радиостанция Europe1 малко по-рано през деня Орлов обяви, че немският канцлер Ангела Меркел е отправила предложение към руския президент Путин за гостуване на същата дата – 19 октомври в Берлин за разисквания на кризата във формат „Нормандска четворка”.
В създалата се ситуация Париж, който има все по-малко влияние в бившата си колония Сирия, си дава ясно сметка, че за решаване на проблемите със сигурността и тероризма ключово е сътрудничеството с Русия. Резултатите от сляпото следване на стратегията на Пентагона в Близкия Изток доведоха само до милионни човешки потоци и терористични заплахи. Френският президент е поставен в сложна ситуация, подложен на силни удари от две противоположни посоки. От една страна това е дипломатическият и икономически натиск от САЩ Франция да следва външната политика на Държавния департамент и икономическите приоритети на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ). От друга страна, това е вътрешният натиск на опозиционните сили и среди в правителството, призоваващи за самостоятелна външнополитическа линия и съобразено с интересите на Франция партньорство с Русия.