В навечерието на провеждането на форума във Владивосток, в Далечния Изток, Владимир Путин даде интервю за медийния холдинг Bloomberg, като отговори на въпроси за спорните територии, за съдбата на еврото и курса на рублата, за науката и отношенията с президента на САЩ.

В началото на срещата Путин обрисува перспективите пред региона както в сферата на икономическото взаимодействие със съседните страни, така и в областта на развитието на научния потенциал. Особен акцент, по думите на Путин, трябва да се направи за усвояването на океана, както по отношение на риболова, така и в сферата на туризма и научните разработки.

Сред главните теми, вълнуващи журналиста Джон Микълтуейт , бяха въпросите за отказа на Русия от нейните източни и западни територии, с цел възстановяване отношенията й със Запада, а също и продажбата на западните инвеститори на пакети акции в ключови компании от енергийната сфера .

Територии не се продават

„Ние не търгуваме с територии, въпреки че проблемът за сключване на мирен договор с Япония е, разбира се, ключов, и ние много искаме да намерим решение на този проблем с нашите японски приятели” , заяви президентът Путин, отговаряйки на въпрос за възможна сделка с Япония и предаване на един от Курилските острови.

„Не става дума за някакъв обмен, за някаква продажба. Става дума за търсене на решение, при което нито една от двете страни няма да се чувства задължена, няма да се чувства нито спечелила, нито загубила” , поясни президентът на Руската федерация.

А Калининград?

Джон Микълтуейт намекна и за отказът на Русия от Калининград, бързайки да допълни, че това е шега. Но получи от Путин напълно сериозен отговор.

„Ако някой иска да започне да преразглежда резултатите от Втората световна война, дайте да опитаме да дискутираме на тази тема. Но тогава ще трябва да обсъждаме не Калининград, а всичко по източните територии на Германия, по Лвов, който беше част от Полша, и т.н. Там са и Унгария, и Румъния. Ако някой иска да отвори тази кутия на Пандора и да се занимава с тези проблеми, заповядайте!” , подчерта Путин.

Чий дял?

Готова ли е руската държава да продава дялове в крупни базисни за икономиката компании, интересува се журналистът. На този въпрос Путин поясни, че темата за приватизацията трябва да се разглежда, първо, от гледна точка на стратегическата целесъобразност за продажбата на акции на чуждестранни инвеститори. Понякога това може да доведе не само до структурно реформиране на отрасъла, но и до неочаквани икономически ефекти.

„Знаете ли, аз помня, че имахме една компания, сега няма да я назовавам, но когато там влязоха 50% чужди акционери, вносът във федералния бюджет и данъчните плащания се увеличиха веднага няколко пъти, а ефективността на компанията не намаля. Така че от гледна точка на интересите на държавата, и фискалните интереси, ние имаме по-скоро положителен опит, а не отрицателен” , уточни президентът.

Вие ли разбихте сървъра на Клинтън?

Усмихвайки се и смущавайки се от собствения си въпрос, Микълтуейт не можеше да не попита за обвиненията към руските хакери, които са способни да разбият базата данни на Демократическата партия. Журналистът с уговорка каза, че това явно не е вярно, но не скри интереса си към отговора на президента Путин.

Владимир Путин за пореден път напомни, че Русия на държавно ниво не се занимава с такива неща. А освен това проблемът е скандален и представлява интерес най-вече вътре в САЩ, а не извън пределите на Америка. И най-важното, въпросът не е КОЙ е разбил сървъра. Проблемът е какво е станало известно от това .

„Нима това е важно кой е разбил сървъра на Клинтън? Или е важно какво е съдържанието, което е оповестено? Дискусията трябва да се води около съдържанието, а не да се измества общественото внимание от същността на проблема като се подменя с второстепенни въпроси от сорта кой е направил това” , обясни позицията си Путин.

А ние какво да правим?

„Някога виждали ли сте Запада толкова разделен, така недоволен от себе си, потънал в толкова много съмнения – попита Джон Микълтуейт и след това добави – изобщо ще оцелее ли еврото?”

Путин изрази надежда за благополучното бъдеще на европейската валута, и уточни, че много ще зависи от прагматизма на европейските лидери. „Те не злоупотребяват с финансовите инструменти, с финансовите инжекции, а се стремят преди всичко към структурни изменения, което не по-малко остро стои и в нашата икономика” , отбеляза президентът. И за убедителност добави, че 40% от валутните резерви в Русия са в евро, което доказва вярата на Москва, че Европа ще реши своите икономически проблеми.

Ще дойдете ли на Запад за пари?

Русия ще трябва да изпълнява своите социални задължения и да стабилизира бюджета си, това ще я принуди ли да взима външни заеми, полюбопитства журналистът от Bloomberg.

Владимир Путин поясни, че дефицитът на бюджета е напълно приемлив, както миналата година, така и тази, и не се нуждае от външно кредитиране. Ситуацията в икономиката не е лесна, но икономиката започна да се адаптира. „Ние сега, за първото полугодие имаме 45 милиарда долара положително салдо в търговския баланс. Инфлацията намалява в пъти. Ако трябва да сравняваме, тя беше около 10%, а сега е малко над 3% ”, добави Путин.

Тръмп или Клинтън?

Джон Микълтуейт, главен редактор на Bloomberg News , попита и за това кой би предпочел да види руският президент Путин като геополитически партньор в Америка след изборите. В своя въпрос журналистът намекна и за симпатиите на Тръмп по адрес на Путин, и на изолационистката позиция на Хилъри Клинтън спрямо Русия, изказана в предизборните й речи.

Владимир Путин отбеляза, че антируската риторика често е част от предизборните кампании в САЩ, но обикновено след изборите новата администрация така или иначе вкарва отношенията между САЩ и Русия в конструктивно русло. В крайна сметка не е важно името на човека, който ще оглави САЩ, а дали народът ще му има доверие. За да има политическа воля да предприема важни и отговорни решения.

„Ние сме готови да работим с всеки президент на САЩ, но разбира се, само толкова, колкото е готова да работи с нас и бъдещата администрация. И ако някой казва, че е готов да работи с Русия, ние приветстваме това. А ако някой, както вие се изразихте, иска да се избави от нас, това е съвършено друг подход. Но ние и това ще преживеем. Не е ясно кой ще загуби повече от такъв подход” , подчерта Владимир Путин.

Какво ще става с Асад и Сирия?

Може ли да се говори за сближаване на позициите между Русия и САЩ по въпроса за бъдещето на Сирия и борбата с терористите, попита Джон Микълтуейт .

Преговорите се движат сложно, но не само защото има разлики в позициите на страните, а защото САЩ не разбират как да обезпечат изпълнението на необходимите условия, а именно да отделят опозицията от терористите , отговори на въпроса Путин.

„Прави ни впечатление, че „Джабхат ан Нусра” и някои други подобни мимикрират, наричат се по различни начини, но всъщност нищо не се променя. Те поглъщат т.нар. здрава част на опозицията и това не е никак добро. Това вече не е елемент на вътрешната борба. Става дума за придошли отвън бойци, получаващи въоръжение от чужди страни. Всъщност, нашите американски партньори са наясно с всичко това, но не знаят какво да направят” , уточни президентът.

Ще бъдете ли приятели с нас?

Като британски журналист, Джон Микълтуейт обърна внимание и на заплануваната в рамките на „двадесетицата” среща между Путин и Тереза Мей. Излизайки от ЕС, ще бъде ли Британия по-разположена към постигане на разбирателство с Русия, заинтересува се журналистът.

Владимир Путин отговори, че Великобритания вече може да се счита за напуснала ЕС, но това не означава, че тя е прекратила специалните си отношения със САЩ. „Това е избор на нашите британски партньори, избор на приоритети. Но така или иначе, ние разбираме, че в рамките на съюзническите си и много специални отношения със САЩ, Великобритания е длъжна да „поправя” отношенията си с Русия, според мнението на главния си партньор – САЩ. Ние се отнасяме към тази реалност като към даденост” , поясни президентът на Руската федерация Владимир Путин.

Андрей Архипов, vesti.ru