Владимир Путин смята, че разривът, създаден от антируските санкции, влияе върху сътрудничеството в борбата срещу тероризма. В същото време от външното министерство на Русия заявяват, че наскоро въведените американски санкции „няма да останат без отговор”.
„Всички тези ограничения в икономическата и политическата сфери разделят страните и пречат на обединяването на усилията в борбата с общото зло – тероризма”, заяви руският президент по време на среща с висши руски законодатели в Москва в сряда.
„За съжаление, ситуацията не е изцяло в наши ръце. Надяваме се, че последните трагични събития, включително атентатът в Германия, ще подкани нашите партньори да работят в по-тясно сътрудничество по този проблем, което е важно за всички нас”, продължи Путин, имайки предвид атаката с камиона в Берлин в понеделник, която остави 12 жертви и десети ранени.
Съвместните антитерористични операции на Русия и НАТО, както и операциите, свързани с предотвратяването на трафика на наркотици, бяха спрени след отделянето на Крим от Украйна през 2014 г. Усилията за създаването на коалиция срещу „Ислямска държава” в Сирия също претърпяха провал тази есен, но Москва обсъди съживяването на тази идея с идващата администрация на Белия дом.
Отношенията със САЩ обаче се влошиха, след като във вторник Вашингтон обяви налагането на много нови санкции срещу личности и свързани с държавата компании. Министерството на финансите заяви, че целта на САЩ е „да продължи натиска върху Русия, като я накара да плати цената за окупацията на Крим и да попречи на онези, които подкрепят насилието и нестабилността в Украйна”. Високопоставени руски държавни служители се зарекоха да отговорят на тези нападки.
„Вместо да се концентрираме върху координирането на усилията да отговорим на предизвикателствата на нашето време, най-вече на екстремизма и тероризма, Белият дом продължава да търси начини да ни „накаже”, се казва в изявление на руското външно министерство, публикувано в сряда. „Вашингтон трябваше да е разбрал отдавна, че тези усилия не са обещават нищо добро, че са обречени на провал, и че новите санкции няма да бъдат оставени без отговор”, заявиха от министерството. Без да назовават новоизбрания президент Доналд Тръмп, от ведомството отправиха апел към новата администрация да „изостави конфликтния подход на администрацията на Барак Обама” и да предприеме „практически стъпки за нормализиране на двустранните отношения”.
Когато соченият за нов държавен секретар Рекс Тилърсън беше на предишния си пост на изпълнителен директор на ExxonMobil, той твърдеше, че санкциите срещу Русия трябва да бъдат прекратени. Но в същото време в понеделник ЕС удължи европейските санкции срещу Русия до 31 юли 2017 г.
Източник: Russia Today