Руският президент Владимир Путин посочи „привилигированото партньорство” на Русия с Китай като пример, който Токио трябва да следва. „Имаме истински приятелско, всеобхватно партньорство с Китай, което носи характера на стратегически привилигировано партньорство”, заяви Путин в интервю за японската телевизия Nippon TV.

В последното си обръщение пред парламента Владимир Путин постави Китай на челно място сред партньорите на Русия. Японските журналисти го попитаха дали Китай действително е партньор номер едно в света за Русия, на което Путин отговори: „Абсолютно”. Той добави, че Китай е най-големият търговски партньор и изброи редица съвместни проекти в областта на енергетиката, транспорта, машиностроенето, проектирането и строителството на самолети и хеликоптери.

Работим в областта на космическите изследвания и имаме добри перспективи за подобно сътрудничество в бъдеще”, отбеляза Путин. Освен това руският президент спомена плановете за съвместно изграждане на високоскоростна железопътна линия между Москва и Казан и възможността тя да бъде продължена до Казахстан и Китай, както и засилващото се сътрудничество между руските и китайски региони. Владимир Путин подчерта, че между двете държави съществува висока степен на политическо доверие, което ясно се вижда по отношение на важни въпроси на международната сцена. „По ключови международни въпроси поддържаме общи позиции, а освен това имаме близки контакти в областта на хуманитаристиката, образованието и регионите, както и многобройни програми за младежки обмен.”

В интервю за Sputnik, Алексей Маслов, ръководител на центъра за изследване на Далечния Изток към Висшата школа по икономика в Москва, споделя какви са перспективите за разширяване на взаимноизгодно партньорство, което към момента липсва в руско-японските отношения. По негово мнение: „На първо място между Русия и Китай има високо ниво на взаимно доверие. Въпреки осезаемото редуциране на търговските договори през 2015 г., ние се радваме на голямо взаимно доверие, тъй като Китай винаги изпълнява политическите си обещания спрямо Русия и обратното.” Той добавя, че въпреки постигнатото наскоро сближаване между Русия и Япония, Путин посочва като проблем липсата на политическо доверие между двете страни.

Русия и Китай извършиха успешна промяна в характера на търговията помежду си, като Русия вече продава стоки на Китай, а не просто доставя суровини на народната република. Ето какво казва Маслов по този въпрос: „Китай отваря вътрешните си пазари за руски стоки, освен това наскоро ние създадохме редица платформи за електронна търговия. Руската страна гарантира на китайските компании достъп до своите нефтени и газови находища, което само по себе си също е знак за високото ниво на взаимно доверие.” Специалистът по източни изследвания напомня, че двете страни споделят общи виждания за сигурността не само в Азия, но и навсякъде по света, включително по отношение на финансовата сигурност и установяването на многополюсен световен ред.

Путин посочи руските отношения с Китай като пример за Япония, който трябва да бъде следван. В отговор на преки и косвени въпроси за това дали Русия е готова да се откаже от спорните територии в полза на Япония, Путин заяви, че преди да се обсъжда този въпрос е необходимо да се сложи началото на изграждане на взаимно доверие, независимо от политическите различия, както и да бъде разширено сътрудничеството между двете страни.”

Колкото до въпроса за предаването на „Южните Курили” на Япония, Владимир Путин достатъчно ясно даде да се разбере, че Русия няма териториални спорове с Япония. „Япония, а не Русия, е тази, която смята, че има териториални проблеми, но все пак ние сме готови да обсъдим този въпрос”, заяви руският президент.

Източник: Sputniknews