Документът отбелязва, че руските средства за масова информация са подложени на откровена дискриминация в чужбина

Президентът на Русия Владимир Путин подписа указ, с който одобрява Доктрината за информационна сигурност на Руската федерация (РФ). Документът е публикуван в официалния държавен портал за юридическа информация. „Тази доктрина е система от официални възгледи за осигуряване на националната сигурност на Руската федерация в информационната сфера”, се казва в документа.

Рискове от чуждестранно влияние

В доктрината се отбелязва, че един от основните фактори, влияещи върху състоянието на информационната сигурност, е натрупването в редица страни на възможности за информационно-техническо въздействие за военни цели върху информационната инфраструктура на РФ. „Разширяват се мащабите на използването на средства за оказване на информационно-психологическо въздействие от страна на специалните служби на отделни държави, насочено към дестабилизация на вътрешнополитическата и социалната ситуация в различни региони на света и водещо до подкопаване на суверенитета и нарушаване на териториалната цялост на страните”, посочва документът.

Освен това доктрината подчертава, че се забелязва тенденция към увеличаване на обема на материалите в чуждестранните средства за масова информация, съдържащи предубедена оценка за държавната политика на РФ. Руските средства за масова информация често са подложени на откровена дискриминация в чужбина, създават се препятствия пред руските журналисти за изпълнението на професионалната им дейност.

„Засилва се информационното въздействие върху населението на Русия, предимно върху младите хора, с цел размиване на традиционните руски духовно-нравствени ценности”, се казва още в доктрината. Документът също така отбелязва увеличението на мащабите на компютърната престъпност в РФ, преди всичко в кредитно-финансовата сфера. Освен това се посочва недостатъчното ниво на развитие на технологиите за информационна сигурност в икономическата област. „Остава висока степента на зависимост на местната промишленост от чуждестранни информационни технологии, що се отнася до базата на електронните компоненти и софтуера”, твърди документът.

Цели и направления на стратегията

Във връзка с това основните направления на стратегията за обезпечаване на информационната сигурност „в съответствие с военната политика на Руската федерация” са стратегическото възпиране и предотвратяване на военни конфликти, които могат да възникнат в резултат на използването на информационни технологии, и усъвършенстването на системата за гарантиране на информационната сигурност на Въоръжените сили на РФ. „Стратегическите цели на обезпечаването на информационната сигурност в областта на държавната и обществената безопасност са защитата на суверенитета, поддържането на политическата и социалната стабилност, териториалната цялост на Руската федерация, гарантирането на основните човешки права и свободи, както и защитата на критичната информационна инфраструктура”, се отбелязва в доктрината.

Източник: ТАСС