Групата „Онексим” на олигарха Михаил Прохоров продава всички свои активи, разказаха пред „Ведомости” добре запознати източници. На 14 април тази година, по време на пресконференцията на Владимир Путин, Федералната служба за сигурност (ФСБ) проведе обиски в структурите на „Онексим”. ФСБ нарече това „оперативно мероприятие”, свързано с разследването на Банка „Таврическа” (тя се санира от Международният финансов клуб (МФК), където Прохоров държи 45,47% от акциите). Но неофициално източници от властта и хора, запознати с ръководството на „Онексим”, назоваха друга причина – редакционната политика на холдинга „РосБизнесКонсалтинг” (РБК), публикувал няколко разследвания за офшорните сметки на хора от обкръжението на Путин. По-малко от месец след обиските цялото ръководство на РБК подаде оставка. Източниците на „Ведомости” не съобщават дали решението за продажбата на активите на Онексим е свързано с обиските. Има слухове, че продажбата може да се прави по специалното настояване на Кремъл. Но сериозно потвърждение на тази хипотеза няма. „Не, това не е така. Пълна глупост”, заяви по този повод прессекретарят на Путин Дмитрий Песков.
„Онексим” беше създадена през 2007 г., когато Прохоров си делеше активите с Владимир Потанин. Името на групата беше избрано като напомняне за Банка „Онексим”, с която Прохоров и Потанин започнаха бизнеса си през 90-те години. „Онексим” притежава активи в сферата минното дело (UC Rusal, „Уралкалий”), финансите (застрахователната компания „Съгласие”), банките „Ренесанс Капитал”, „Ренесанс Кредит”, „МФК), енергетиката („Квадра”), недвижимата собственост (ОПИН), медиите (РБК, „Сноб”). Най-големите от тях са 20% от „Уралкалий” (цената на Московската борса миналия петък беше 103,9 милиарда рубли) и 17,02% от UC Rusal (765,9 милиона долара на Хонгконгската борса).
Някои от активите на групата бяха предложени за продажба отдавна. От няколко години „Онексим” се опитва да намери купувачи за „Квадра”, застрахователната компания „Съгласие” и „Ренесанс Кредит”, където държи 100% от акциите. А от една година „Онексим” се готви да излезе от „Уралкалий”. Ръководители на големи медийни компании разказаха след обиските, че Прохоров търси купувачи и за РБК, където „Онексим” държи 100% от акциите. Те смятат, че това е принудителна крачка, направена под влиянието на властта, която не харесва редакционната политика на холдинга. Никой от работещите в него служители, с които „Ведомости” разговаря, не потвърди, че се водят преговори за продажбата на РБК, макар че двама събеседника разказаха, че е имало такива предложения.
Бизнесът на 51-годишният Михаил Прохоров, който никога не се е женил и няма деца, се оказа под натиск вече след като той влезе в политиката, смята политологът Алексей Макаркин. Властта реши да създаде дясна партия и ето, появи се Прохоров с „Правое дело”. После започнаха протестите в края на 2011 г., олигархът също тръгна на митингите и го подхвана инерцията на политическата активност. През 2012 г. Владимир Путин не възразяваше срещу това милиардерът да се кандидатира на президентските избори. Прохоров обаче получи неочаквано висока подкрепа – 7,98% в цяла Русия и 20,5% в Москва. След като не успя добре да се ориентира какво да прави с тази подкрепа, Прохоров се отдръпна от политиката, но купеният от него РБК започна да работи с либералната аудитория, а пък държавата вече се беше насочила към консерватизма. През тази година Forbes оцени състоянието на Прохоров на 7,6 милиарда рубли. Освен групата „Онексим”, бизнесменът владее и 100% от баскетболния отбор Brooklyn Nets.