Бившият съветник на Роналд Рейгън, американският политолог Пол Крейг Робъртс, който наскоро поиска руски паспорт, даде ексклузивно интервю на кореспондента на руския вестник „Известия” Алексей Забродин за перспективите на руско-американските отношения, за истинските мотиви за желанието си да получи руски паспорт, за визията си за руско-американските отношения при Доналд Тръмп и за политическите приоритети на новоизбрания президент.
Вдигна се много шум около молбата Ви до Владимир Путин за руско гражданство, публикувана във Вашата интернет страница. Какви са мотивите, които Ви накараха да напишете това писмо?
В действителност, колонката „Уважаеми президент Путин” на моя сайт я замислих като сатира, с която „да се забавляват” антируските западни медии. И като цяло успях да вдигна шум в американската и европейската преса. Независимо от това, ако Путин ми даде руски паспорт, ще се радвам да го получа.
Сега всички обсъждат какви ще бъдат отношенията между Москва и Вашингтон при Доналд Тръмп. Какви според Вас са перспективите за диалог между Русия и САЩ?
Според мен перспективите на руско-американските отношения при Доналд Тръмп ще са много по-добри, отколкото биха били при Хилъри Клинтън. Имам няколко аргумента в подкрепа на това становище. Първо, Тръмп уважава руския президент Владимир Путин. Второ, републиканецът не се опитва да демонизира Русия. Той нееднократно е заявявал, че не вижда причина за конфликт с Москва. За намеренията му говори и фактът, че Тръмп издигна за държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън - човек, който е в добри отношения с Путин и познава Русия.
А какви конкретни стъпки трябва да предприеме Тръмп, за да рестартира отношенията с Москва?
Ако Тръмп наистина иска да се разбере с Русия, ще трябва да направи отстъпки по въпросите, свързани с Украйна.
Как, според Вас, като цяло ще се промени външната политика на САЩ при Тръмп? Какво ще дойде на преден план?
Считам, че на преден план ще бъде икономиката. Тръмп ще постави на първо място икономическите интереси на Америка и ще ги отстоява. Очевидно, той е човекът, който не споделя неоконсервативните възгледи за военна хегемония на САЩ в света. Оттук и изводът, който правя, че при Тръмп от страна на Съединените щати ще има много по-малка заплаха за стабилността и мира.
Какво мислите за думите на Тръмп, че НАТО се нуждае от трансформация?
Тръмп казва същото, което съм казвал многократно: 25 години след разпадането на Съветския съюз съществуването на Северноатлантическия алианс не е необходимо. Няма я вече Червената армия, която би заплашвала „да завладее Европа” и да я боядиса в цветовете на комунизма. Но ръководителите на НАТО ще се изправят срещу Тръмп, защото не искат да загубят статуса си, позициите си и парите, които формират бюджета на съюза.
Вие многократно критикувате американските медии за предубеденост и едностранчиво отразяване на събитията. Може ли да обясните недоволството си от американската преса?
През последните години на президентството на Бил Клинтън 90% от американските медии загубиха своята независимост, защото се оказаха концентрирани в ръцете на шест големи медийни холдинга. Американските медии се превърнаха в министерство на пропагандата. При президентите Джордж Буш-младши и Барак Обама неоконсерваторите ги използваха, за да лансират лъжите, с които да оправдават нападенията на Вашингтон срещу ислямските страни и преврата в Украйна. В Западна Европа редакторът на един от водещите германски вестници публикува книга, в която разкри, че повечето европейски журналисти получават заплата от ЦРУ (става въпрос за Удо Улфкоте, редактор на Frankfurter Allgemeine Zeitung, най-популярният германски вестник извън Германия, и за книгата му „Купените журналисти”).
Написали сте много книги. Не планирате ли книга за Доналд Тръмп или за Владимир Путин, например?
Честно казано, не ми е интересно да пиша за хора, дори да са толкова интересни личности като Путин и Тръмп. Пиша за най-важните проблеми на нашето време.
Aвтор: Алексей Забродин
Източник: iztizvestia.ru
Превод: д-р Радко Ханджиев