Проучване на Харвард шокира с резултатите си – подкрепата за капитализма в САЩ умира. Повече от половината граждани на американската държава на възраст между 18 и 29 години споделят, че към момента не подкрепят капитализма . Някой може и да се изкуши да пренебрегне възгледите им като такива на „глупави млади хора”, но истината е, че бъдещето на Америка е в техни ръце. Когато по-старите поколения си отидат, днешните младежи ще станат новите лидери на страната. Разбира се, от доста време насам американската нация е твърде далеч от капиталистическото общество . В моя статия, която бе публикувана неотдавна, изброих 97 различни вида данъци, които американците плащат всяка година. В крайна сметка излиза, че някои американци връщат на държавата повече от половината от онова, което са изработили . Така че в най-добрия случай може да се каже, че става въпрос за една хибридна система, която е по-близо до завършения социализъм, отколкото са повечето европейски държави. Без съмнение Америка се движи в тази посока и младежите ни ще насърчават всяка стъпка по този път.
Когато за пръв път чух за това изследване, бях напълно удивен. Ето какво пише Washington Post по този въпрос:
„Проучването на Харвардския университет сред младежи на възраст между 18 и 29 години установи, че 51% от тях не подкрепят капитализма. Не е ясно обаче дали анкетираните младежи биха предпочели някаква алтернативна система. Само 33% от тях заявяват, че подкрепят социализма. Статистическата грешка в изследването е в рамките на 2,4 процентни пункта.”
Възможно ли е младите да са се объркали от начина, по който са зададени въпросите в анкетата? По-скоро не, защото резултатите от други подобни проучвания са сходни, както става ясно от материала във Washington Post:
„Университетското изследване само затвърждава данните, изнесени наскоро от социолога републиканец Франк Лунц. Той анкетира 1000 американци на възраст между 18 и 26 години и установи, че 58% от тях смятат социализма за „по-състрадателна” политическа система в сравнение с капитализма. На въпрос към респондентите, с коя дума биха обобщили причините за проблемите на Америка, 29% от тях отговориха „алчност”.
Тази тенденция сред младите американци е съвсем реална. Можете да я откриете и в тяхната подкрепа за Бърни Сандърс. За милиони американски младежи днес Хилъри Клинтън въобще не е достатъчно либерална в своите възгледи. Затова те се тълпят около Сандърс и ако гласуването зависеше само от тях, той категорично би спечелил номинацията на демократите.
За съжаление повечето от тези младежи изглежда не разбират как социализмът бавно, но сигурно унищожава нациите. Ако искате да разберете какъв резултат би дало такова управление, просто погледнете икономическия крах, който претърпява Венецуела в момента. Ето какво пише Bloomberg по темата в статия, озаглавена
„Венецуела няма достатъчно пари, за да си плаща парите”
:
„Епичният дефицит във Венецуела вече не е новина. Няма пелени, няма автомобилни части и даже аспирин – всичко това е добре известно. Сега обаче държавата е заплашена от това да й свършат парите. В хаоса, създаден от неудържимата инфлация, Венецуела отчаяно се опитва да печата нови пари достатъчно бързо, че да не изостава от главоломното увеличение на цените. По-голямата част от парите, както и почти всичко останало в страната-износителка на петрол, идва от други държави. Тъй като резервите от твърда валута спадат до критично ниски нива, Централната банка на Венецуела се разплаща толкова бавно с чуждите си доставчици, че те са принудени да прекратят бизнес отношенията си със страната. С други думи, Венецуела е толкова разорена, че може да се окаже без достатъчно пари да плаща за парите си.”
Америка губи едно цяло поколение млади хора. В последно време много се говори за това как САЩ трябва да се върнат към принципите, на които са били основани. Но суровата реалност показва, че повечето млади хора в страната бягат с всички сили тъкмо в обратната посока. Американците под 30-годишна възраст стават по-либерални не само по отношение на икономиката. Анкетите показват, че те са над два пъти по-склонни от предишните поколения да подкрепят правата на хомосексуалните, но вероятността да ходят редовно на църква е наполовина на тази при по-възрастните американци.
Защо се случва това?
Истината е, че колежите и университетите в САЩ са станали индоктриниращи центрове на прогресивното движение. Казвам това като човек, който е прекарал 8 години в държавни университети.
Качеството на образованието, което получават младите е плачевно. Но ценностите, които им се предават, ще останат с тях за цял живот
.
Разбира се, същото важи за цялата образователна система на САЩ, като започнем още от детската градина. В образованието все още има и свестни хора, но като цяло то е доминирано от прогресивно настроените.
Американската развлекателна индустрия също разпространява и утвърждава тези ценности. В статията си
„Депресиращи резултати от анкети показват, че Америка е станала крайно глупава”
анализирах доклад на „Нилсен”, в който подробно беше описано колко време на ден прекарва средният американец в консумиране на медийно съдържание посредством различни устройства:
- Той гледа 4 часа и 32 минути дневно предавания на живо по телевизията;
- 30 минути дневно телевизионни предавания на запис;
- Слуша радио 2 часа и 44 минути дневно;
- Ползва смартфон 1 час и 33 минути дневно;
- Ползва интернет от настолен компютър 1 час и 6 минути на ден.
Като цяло американецът прекарва средно около 10 часа дневно, в които потребява една или друга форма на медийно развлечение. Когато дадеш на толкова много „програми” достъп до ума си, те неизбежно ще започнат да формират ценностната ти система. А младежите са в „мрежата” повече от всеки друг. Вярвам, че е пределно ясно защо трябва да сме изключително загрижени за бъдещето на Америка. Ценностите, които безпощадно се набиват в главите на младите са абсолютно обратните на тези, върху които са основани Съединените щати. А точно тези млади хора ще определят бъдещето на тази държава.
Автор: Майкъл Снайдер
Превод: Йоана Малинова