Тибетският духовен лидер допуска закриването на институцията, която въплъщава
„Институцията Далай Лама изпълни своята мисия и традицията може да приключи с четиринадесетия Далай Лама, който е много обичан”, заяви тибетският духовен водач Далай Лама в интервю за немското издание Welt am Sonntag.
Първата изтъквана от експертите причина е юридическа. Още през 2001г. тибетският духовен водач, който към онзи момент беше и политически лидер на своя народ, организира избори за така наречения „тибетски парламент в изгнание”. Целта на парламента бе да подготви оттеглянето му от политическата власт десет години по-късно, на 10 март 2011г., когато начело на правителството в изгнание бе избран 44-годишният юрист Лобсанг Сангай, възпитаник на Харвард.
За да се подчертае разделянето на политическото от духовното лидерство, новият премиер Сангай бе утвърден на поста на 8 август 2012г., в 9 часа, 09 минути и 09 секунди. В тибетската и индуистката традиция 8 е числото на космическото равновесие, а 9 е завършената пълнота.
Втората причина за евентуалното закриване на институцията духовният лидер обяснява така: „Ако се появи Далай Лама, който посрами призванието, то самата институция ще бъде опозорена”. Специалисти считат, че с това си решение тибетският лидер визира неяснотата относно неговия потенциален наследник, който Китай възнамерява да определи.
През 1994г. настоящият Далай Лама, в съответствие с традицията, избра Гендум Шьоки Нийма за панчен-лама, но Пекин отказа да го признае.На 21 август 1995г. шестгодишният потенциален наследник изчезна и е в неизвестност до момента. От своя страна Китай издигна свой кандидат за приемник – Генкен Норбу, също шестгодишен.
14-ят Далай Лама (религиозно име: Тензин Гяцо, съкратено от Джетсун Джамфел Нгаванг Лобсанг Йеше Тензин Гяцо) е роден през 1935г., възкачва се на трона в Лхаса през 1940г. След установяването на китайската власт над Тибет е в изгнание в Индия. Носител е на Нобелова награда за мир от 1989г.