Победата на сирийската армия в Алепо ще бъде „голяма стъпка” към прекратяването на 5-годишната гражданска война в страната. Това заяви сирийският президент Башар Асад в интервю за вестник „Ал Уатан”. Въпреки това той е на мнение, че разгромяването на бунтовническите групи в града няма да прекрати конфликта.

Правителствените сили сега контролират около 80% от източната част на Алепо, която бе окупирана от бунтовниците през последните четири години. Те призоваха за сключване на 5-дневно примирие, за да се даде възможност за евакуацията на цивилното население. Запитан каква е вероятността това да се случи, Асад изключи всякакви възможности за сключване на примирие. В същото време САЩ, Великобритания, Германия, Италия, Франция и Канада заедно призоваха за незабавно прекратяване на огъня, „за да се даде възможност ООН да предостави хуманитарна помощ до хората в източната част на Алепо”.

„Специално американците настояват за примирие, тъй като терористите, които са техни агенти, са в трудна ситуация”, коментира той. По думите му поражението на бунтовниците в Алепо „би означавало промяна на военния курс в Сирия”. Асад допълни, че победата в Алепо ще е важна за страната, но реалистично погледнато тя няма да сложи край военните действия. „Терористи има и на други места. Дори ако прекратим действията в Алепо, ние ще продължим своята война срещу тях”, подчерта той.

Районът на източната част на Алепо, който е под контрола на бунтовниците, бързо беше превзет от правителствените сили. Кварталът „Ал Шаар”, който бе освободен във вторник, благодарение на което се откри възможност за нападение от страна на армията в Стария град, сега тъне в пълна разруха. Димът от сблъсъците все още се носи във въздуха. След месеци на тежки бомбардировки, там няма доставки на храна и функциониращи болници. Десетки хиляди цивилни все още са блокирани в районите, които са под контрола на бунтовниците. Бунтовническите групи казват, че ще подпомогнат всякакви действия за облекчаване на местните жители.

След последните щурмове на сирийската армия, бунтовниците се оттеглиха на юг, където все още държат териториите под свой контрол. Появяват се данни, че е постигнато съгласие бунтовниците да се оттеглят, включително и от Стария град. Някои бойци обаче, включително тези, които са част от терористични групировки като Фронта „Ал Нусра”, свързан с „Ал Кайда”, дават клетва, че ще се бият до последно.

Победата на сирийската армия в Алепо ще означава и провал за силите на Запада, смята президентът Асад. Страните, призоваващи за прекратяване на огъня, осъдиха действията на сирийското правителство и на Русия за „възпрепятстването на хуманитарна помощ” и ги обвиниха, че обстрелват болници и училища. Асад обаче е категоричен, че Русия, която нанася въздушни удари по ислямистите в Сирия, не се е месила във вътрешните работи на страната. Той смята, че атаката срещу полевата болница на основния съюзник на Сирия в понеделник е попречила на решимостта на Москва да сложи край на войната в Алепо, колкото се може най-скоро.

Руският външен министър Сергей Лавров се срещна с държавния секретар на САЩ Джон Кери в Хамбург в сряда вечерта. Представител на американското правителство заяви, че те вероятно са дискутирали възможностите за изтласкване на бунтовниците вън от Алепо. „Руснаците искат бойците вън и американците са готови да координират това”, заяви представител в бунтовническа група в Алепо, който е поискал да остане анонимен, съобщи новинарската агенция Reuters.

По-рано тази седмица Русия и Китай наложиха вето на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за едноседмично примирие. В отговор френският президент Франсоа Оланд обвини Русия, че създава „систематично възпиране” на ООН, с което тя закриля режима на Башар Асад и силите, които действат в ущърб на беззащитното цивилно население. От своя страна, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи бунтовниците в Алепо като „терористи”, като заяви, че те са се съюзили с джихадистката групировка, позната като Фронт „Ал Нусра”.

Откакто започна през март 2011 г., войната в Сирия взе стотици хиляди жертви, остави повече от половината сирийско население без дом и създаде тежката бежанска криза. От Сирийската гражданска защита, която е позната и като Бели каски, заявиха, че при въздушните удари в сряда са убити повече от 61 души в източната част от града, която е под контрола на бунтовниците. Сирийската национална телевизия съобщи, че в резултат на бомбардировките на бунтовниците в сряда са убити 14 цивилни и са ранени други 70 души.

Представител на ООН заяви, че през последната седмица около 31 500 души от източния район на Алепо са се преместили в други части на града, а стотици други са го напуснали. С настъпването на зимата, условията за живот в района стават все по-трудни. Основните проблеми са свързани с увеличаващия се брой на разселени хора и с недостига на храна и вода. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун определили ситуацията като „сърцераздирателна”. Регионалният директор на хуманитарната организация „Спасете децата” Соня Куш отбелязва, че в Алепо десетки хиляди деца са мишена за терористите. По думите ѝ международната общност все още стои със скръстени ръце, докато в резултат на бомбардировките умират цивилни, а за това няма наказани.