Барак Обама със сигурност няма да остане в историята като президентът, който е направил всичко по силите си, за да подобри руско-американските отношения. Но в Русия той ще бъде запомнен като лидерът, който спомогна за така нужното за нея повишаване на доверието, по-специално заради положителните му оценки за Руската федерация като значима държава и военна суперсила.

През 2014 г., след преврата в Украйна и последвалите събития, отношенията между Русия и САЩ влязоха в дълбока криза. От тогава руските и американските официални представители си разменят дипломатически шамари, с помощта на речи, участия в международни форуми и всякакви други събития, на които намират място да се критикуват едни други. Едно нещо обаче руските наблюдатели намериха за странно: постепенната промяна в тона на президента Обама, която започна от омаловажаване на Русия като „регионална сила” и завърши с признанието за международното й значение и позицията й на военна суперсила.

Преди по-малко от три години, през март 2014 г., когато спорът за Украйна започна, Обама определи Русия като „регионална сила” и заяви, че страната е „застрашила някои от непосредствените си съседи, не със силата, с която разполага, а със своята слабост.” Година по-късно, в обръщението си към Конгреса през януари 2015 г., Обама гордо обяви, че „днес, (Америка) е силна и обединена с нашите съюзници, докато Русия е изолирана и с дрипава икономика.” След година и половина обаче нещо се промени. В коментар по време на съвместна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел през ноември 2016 г., Обама призна, че „Русия е важна държава”, че тя е „военна суперсила” и че „има влияние в региона, но и в целия свят”. Американският президент дори призна, че „за да се решат много от големите проблеми по света, в наш интерес е да работим с Русия и да постигнем сътрудничество с нея”. Това е далеч по-различно от предишните му дидактични коментари за руското „поведение” или за ролята на САЩ като „единствена и незаменима държава”. Странната промяна в тона е продължение на онова, което се появи в обръщението му към нацията миналия януари, когато той призна, че САЩ не могат вече „да се намесват и прекрояват всяка страна, която изпадне в криза, дори ако това се прави с най-добри намерения. „Това не е лидерство”, подчерта той. Това е рецепта за изпадане в безизходица, за проливане на американска кръв и пропиляване на ресурси, което в крайна сметка ще ни отслаби. Такъв е урокът от Виетнам, такъв е урокът от Ирак – и би трябвало да сме го научили досега.”

Миналия месец изглежда отново нещо се случи и Обама реши да отправи остра забележка към Русия. В традиционната пресконференция в края на годината, Обама подчерта, че „Русия не може да ни промени или значително да ни отслаби.” „Тя е по-малка и слаба страна. Нейната икономика не произвежда нищо, което някой друг би искал да си купи, с изключение на петрол, газ и оръжия. Тя не създава иновации”, добави още президентът. Въпреки това, по време медийните си изяви, Обама и журналистите са споменали Русия 38 пъти, а президента Путин 15 пъти.

За съжаление, Обама отново започна нескромно да говори за американската мощ. В интервю за HBO преди изборите през ноември, Обама „скромно” подчерта, че САЩ разполагат с „най-мощната армия на Земята…което ни позволява да проверим импулсите на някои лоши хора”. Що се отнася до последните му коментари за Русия, повечето руснаци ги приемат според правилата на играта: няма връщане назад.

Източник: Sputniknews