Изграждане на острови, военни съоръжения, изтребители: Китай затвърждава властта си в Южнокитайско и Източнокитайско море. Външните министри на Г-7 призоваха за мирно решение, което според Пекин е „безотговорно ” .
С остри думи Китай протестира срещу декларацията на седемте големи индустриални нации от Г-7 за териториалните спорове в Южнокитайско и Източнокитайско море. Говорителят на външното министерство на Пекин заяви, че членовете на групата на Г-7 би трябвало „да коригират безотговорните си забележки и дела ” . Китай определено е много недоволен от исканията на седемте водещи индустриални държави.
Китайската страна призова държавите от Г-7 да спрат с изказванията си и да не заемат страна в спора за островите. Според говорител от китайското външно министерство, изграждането на съоръжения на островите е изцяло в прерогативите на страната. А свободата на навигацията била напълно осигурена. „Като се има предвид лошото световно икономическо положение, лидерите от Г-7 би трябвало да се грижат за други по-големи икономически въпроси, вместо да изострят споровете ” , казва още говорителят от Пекин. В края на срещата в японския град Хирошима, външните министри на Г-7 призоваха за „мирно ” уреждане на споровете. Без директно да споменават Китай, министрите решиха да отхвърлят всички „смущаващи, насилствени и провокативни едностранни мерки ” , които биха могли да променят статуквото.
Обвинения срещу Япония
В остър коментар китайската държавна агенция „Синхуа ” обвини Япония, че злоупотребява с председателството на Г-7 тази година за свои собствени цели и се меси в Южнокитайско море, за да отслаби влиянието на Китай. Япония е домакин на тазгодишната среща на върха на Г-7, която ще се проведе на 26 и 27 май в Исе-шима. В групата страни до Япония са САЩ, Германия, Канада, Великобритания, Франция и Италия. Китай води спорове с Япония за една островна група в Източнокитайско море. Освен това, Народната република претендира за почти цялото Южнокитайско море, което води до напрежение с повечето азиатски държави – Филипините, Бруней, Малайзия, Виетнам и Тайван.
Във въпросните морски територии има залежи на природни ресурси и минават важни корабоплавателни пътища. Китай изгражда изкуствени острови, военни съоръжения и писти, а сред пекинските дипломатически кръгове се говори, че така „Китай създава нови обстоятелства и променя статуквото ” . Наскоро САЩ също хвърлиха обвинения към Китай, че са поставили изтребители в Южнокитайско море.
САЩ отново отхвърлят териториалните претенции на Пекин и го обвиняват, че застрашава свободата на корабоплаването в териториите, тъй като една трета от световните доставки на петрол преминават оттам. Пекин от своя страна пък обвини САЩ, че провежда демонстрация на власт в Тихия океан, тъй като Пентагонът изпрати военни кораби в района.
Източник: Шпигел
Превод: Юлия Владимирова