От Мустафа К. Ердемол 28.03.2017
За тези избори в България се говореше много повече отколкото за предишните. Кризата между България и Турция е една от причините.
Българските турци се явиха на тези избори, както и на предишните – разделени. Движението за права и свободи (ДПС) успя да влезе в Народното събрание, а другата турска партия Демократи за отговорност, свобода и толерантност(ДОСТ) не успя да премине 4-процентовата бариера за влизане в парламента. Победителят от изборите е проевропейската партия ГЕРБ. Това, което вълнува Турция в българските избори, е следното: Заедно с ДОСТ и Партията на Ердоган изгуби изборите. Защото се знае, че основаването на ДОСТ е вдъхновено от Партията на справедливостта и развитието. Според председателя и основател на Балканския център за стратегически изследвания (Rumeli Balkan Strastejıik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) Йозджан Пехливаноглу този резултат е втората загуба на Ердоган на този фронт. Основаната по-рано като съперник на ДПС – Партия свобода и достойнство, не постигна политически успех. Все пак Пехливаноглу е на мнение, че въпреки неуспеха, това са избори, в които ПСР (Ердогановата Партия на справедливостта и развитието) хвърли огромни усилия.
Как беше основано Движението за права и свободи?
Изключително успешно от основаването си до днес, Движението за права и свободи е най-голямата от четирите турски партии, просъществували в България след 1989 година. Движението е излъчвало министри в българските правителства. Историята на ДПС започва през 1990 година, а негов основател е Ахмед Доган. Същата година партията успява да вкара 23 депутати в Народното събрание, а на местните избори година по-късно печели 27 общини и 635 населени места. Най-големият успех са парламентарните избори през 2005 година, когато Движението постига резултат от 13%, 34 депутатски места и три министерства. На следващите избори броят на депутатите нараства до 36, като към това се прибавят и четирима евродепутати, представляващи България в Европейския парламент.
Агресивната политика по време на управлението на ПСР не пропусна да разцепи българските турци, както направи с тюркмените в Ирак и Сирия и с другите турски общности на Балканите. В резултат на намесата на Анкара турците в България са сериозно разделени. Това бе осъществено като ДПС – партия, успяла да заеме важно място на българската политическа сцена и да развива дейност на национално ниво, беше разцепена. За да се опълчи на тази партия през 2012 година е основана Партия свобода и достойнство, а след като тя не постига желания резултат, се появява ДОСТ.
Появата на ДОСТ е свързана със свалянето на руския самолет от страна на Турция. Когато тогавашният председател на ДПС Лютви Местан произнася декларация, осъждаща действията на Русия, той бива свален от поста си, а впоследствие и изгонен от партията. Отговорът на Местан е основаването на ДОСТ, заедно с още четирима депутати –отцепници от ДПС. Не е тайна, че между тези две партии, Турция подкрепя ДОСТ. Това беше демонстрирано явно от властта в Анкара. Например когато през 2016 година в Турция пристигат делегации от ДПС и ДОСТ, официалните представители на турската власт провеждат срещи единствено с ДОСТ. Освен това на почетния председател на ДПС Ахмед Доган беше наложена забрана за влизане в страната. Друг политик, получил такава забрана, е депутатът от ДПС Ердинч Хайрула – председател на групата за приятелство между България и Турция в Народното събрание. В края на 2015 година Ахмед Доган се обръща към Местан с критика, чиято основна теза е нежеланието българските турци да бъдат превръщани в пета колона. След тази критика в партията настъпва разделение. Въпреки че тогава проблемът подлежи на разрешаване, до такова не се стига. Поканата към ДПС от страна на Турското посолство в София е оценена от ръководството на Движението като „намеса във вътрешните работи на България”. А когато Лютви Местан от съображения за собствената си сигурност отива в посолството, това отваря терен за остра реакция. Всички български националисти, начело с расистката партия „Атака”, засилват негативната си пропаганда по отношение на Турция. Протестите са толкова мощни, че Турция е принудена да изтегли главния си консул от Пловдив. А българското правителство обявява Угур Емироглу – аташе по религиозните въпроси в Главното консулство в Бургас, за персона нон грата. И по-лошото, България разполага армия по границата си с Турция.
Ердоган се стреми да получи гласове
Единственият стремеж на турския президент е да получи гласове за партията си. Връзката между това негово желание и българските турци е следната: Когато е на посещение в България през 2010 година Ердоган се среща не с Ахмед Доган, а с Касим Дал. Това е открита заплаха. На тази среща Ердоган търси подкрепа за партията си от дружествата на българските турци, развиващи дейност в Тракия и Егейския регион – райони с много слаба подкрепа за Ердоган и Партията на справедливостта и развитието. Председателят на ДПС Ахмед Доган отказва с мотива, че няма интерес да се бърка в турската вътрешна политика. Тогава Ердоган обвинява Ахмед Доган, че „не е достатъчно турчин”. На следващите избори пропагандата срещу Ахмед Доган, осъществявана с подкрепата на ПСР, дава резултат. ДПС взима по-малко гласове и не намира място в коалицията. Но през 2014 година движението постига голям успех.
Този път ПСР основава нова партия с лидер Лютви Местан. Според българските медии подкрепата от Турция за тази формация възлиза на 20 милиона долара.
ПСР обича Бойко Борисов
Бившият български премиер е срещу участието на турски етнически партии в българската политика. Затова намира партньор в лицето на ПСР, която разглежда българските турци не като турци, а като мюсюлмани. ПСР наистина като че ли се подиграва с турците в България. Председателят на групата за приятелство между Турция и България в Меджлиса е депутатът Азиз Бабушчу. Той е известен с фразата „Заедно с ПСР се отървахме и от това да бъдем турци”. Българското правителство забрани влизането на Бабушчу на територията на страната. Както съм казвал и преди, Турция не прави друго, освен да използва общностите зад граница като троянски кон. И България не е единственият случай.
Пехливаноглу: Навсякъде на Балканите имаме проблеми
ДОСТ не е първият опит за влияние върху българския политически живот, но е най-силният опит досега. Ердоган не счита ДПС за мюсюлмани, те не отговарят на неговите ислямистки възгледи. Затова постоянно се опитва да създаде по-силна и по-ислямска формация. За да наложи исканата формация, властта изпраща религиозни емисари, които смятат, че тази цел е постижима. Както стана известно, на тези хора беше наложена заповед за влизане в България. Преди години, когато един български турчин отива при Ататюрк с думите „Хайде да направим отделна партия в България”, Ататюрк отговаря: „Не, вие сте български граждани, трябва да правите политика заедно с българите.” Основаването на ДОСТ дава възможност за разширяване на ДПС, които излизат с тезата: „Ние сме партия, основана в и за България, а не за Турция или за ПСР”. След загубата на Партия Свобода и Достойнство преди няколко години, Бюлент Арънч признава, че политиката по отношение на България е погрешна. А изхарчените средства са огромни. Навсякъде из Балканите имаме проблеми заради политиката на ПСР. От това страдат турските общности. ПСР се опитва да ги ислямизира, така все едно те не са мюсюлмани. Това е сериозен проблем.
Превод със съкращения: Радослава Ненкова
Източник: www.birgun.net