Играе ли папата в един отбор с глобалистите, питат се в САЩ
Апостолическият дворец във Ватикана е притихнал. Една от най-големите по площ сгради в света очаква пристигането на един от най-големите световни лидери. Срещата между американския президент Доналд Тръмп и папа Франциск се очаква с огромен интерес. Какви ще бъдат обсъжданите теми, питат се преди историческото събитие международните наблюдатели в цял свят. Противоречията между двамата по повод имиграцията и бежанците? Укрепването на християнската вяра в Америка? Или може би различията във вижданията на двамата за строителството на стена между САЩ и Мексико? Не! Най-важната тема, поставена от римския понтифик пред стопанина на Белия дом е борбата с климатичните промени. Наследникът на Св. Петър като епископ на Рим си е поставил една цел – да промени вижданията на своенравния Тръмп за измененията в климата. Глобалната климатична религия, както я определя Джина Маккарти, бивш ръководител на американската Агенция за защита на околната среда, е новото евангелие, което трябва да завладее умовете и сърцата на миряните по света. Парижкото споразумение относно изменението в климата от 2015 г. е това, което обединява глобализирания либерален елит и новия стопанин на базиликата "Св. Петър". Общата цел е създаване на глобално постиндустриално общество. На техния път обаче днес стои недодяланият милиардер, според когото "глобалното затопляне е скъпа измама". Определението е от сравнително деликатните изказвания на новия американски лидер. През 2014 г., в любимия му "Туитър", Тръмп написа: "Дайте ми само чист, красив и здравословен въздух – не същите стари глупости (bulshit, бел. пр.) за климатичните изменения (глобалното затопляне). Уморих се да слушам тези безсмислици."
Още с първите си действия като президент на САЩ Доналд Тръмп даде заявка, че ще следва предизборните си обещания. През март президентът подписа постановление, с което сложи кръст върху плановете на предшественика му Барак Обама да ограничи въглеродните емисии на САЩ. Администрацията анонсира идеята за отмяна на тежките стандарти за ефективност на горивата за леките коли и даде зелена светлина на големи енергийни проекти в нефтогазовия сектор. Най-важната мярка обаче предвижда Америка да излезе от Парижкото споразумение, което по думите на Тръмп, убива американската индустрия и оставя милиони американци без работа. След встъпването си в длъжност, Доналд Тръмп повери ключовите държавни ведомства, отговорни за енергийната политика и опазването на околната среда на отявлени критици на тезата за глобалното затопляне. Еколог номер едно в САЩ - шефът на Агенцията за опазване на околната среда Скот Пруит, дори заяви, че човешката дейност не е "основният причинител" на глобалното затопляне. Сред видните скептици на глобалното затопляне са още главният стратег на Белия дом Стив Банън, съветникът Дон Макган и главният прокурор Джеф Сешънс.
Западните средства за масова информация още от минала седмица информират, че скоро се очаква Тръмп да вземе ключовото решение дали да изтегли Америка от Парижкото споразумение. Конфликтът с влиятелните глобални сили, които подкрепят споразумението, съвсем естествено предвещава пореден челен сблъсък с добавка - множество медийни удари под кръста и атаки в Конгреса. Изненадващо, папа Франциск застана в авангарда на усилията да се разубеди Доналд Тръмп да анулира Парижкото споразумение. "Папа Франциск се присъединява към международния хор, призоваващ Доналд Тръмп да изпълни задълженията на САЩ по изменението на климата", написа в сряда, 24 май, "Блумбърг". Анализаторите във влиятелното американско издание си обясняват това действие със силната подкрепа на папата за борбата срещу климатичните промени. В "надпяването" се включиха и най-мощните транснационални корпорации, които в понеделник публикуваха нарочно отворено писмо. В изявлението на 280 инвеститори, представляващи компании с активи от над 17 трилиона долара, се настоява, че решението на проблемите с измененията в климата трябва да стане "неотложен приоритет" за всички страни в Г-20. Корпорациите дипломатично предупреждават Тръмп, че ако американският президент реши да излезе от Парижкото споразумение за климата, това ще постави американските компании в неизгодно положение.
Защо обаче папата създава впечатлението, че играе в отбора на глобализирания финансов капитал? "Когато президентът Тръмп пристигне във Ватикана следващата седмица, чрез сияйната мъдрост на Негово светейшество той ще бъде превърнат в правоверен последовател на борбата с измененията в климата", пророкува няколко дни преди посещението на Тръмп близкият до главния стратег на Белия дом Стив Банън - Джеймс Делингпол, автор в сайта "Брайтбарт". Анализаторът си обяснява идеите на папата за борба с промените в климата със съпричастността на Светия отец към подчертано нехристиянски разбирания. "Поради това папската енциклика (послание до всички католици с програмен характер, бел. авт.) по въпросите на околната среда "Laudato Si" ("Бъдете възхвалявани", лат.) е толкова противоречива. Тя прегърна крайния възглед на защитниците на околната среда, които разглеждат човечеството като болест за планетата, а не като благословия и виждат индустриалния прогрес, който носи работни места и просперитет, като проклятие", твърди Делингпол. "Топенето на полярните ледени шапки и на ледовете във високопланинските равнини водят до опасно освобождаване на газа метан, като в същото време разлагането на замразени органични материали може допълнително да увеличи емисиите на въглероден диоксит", пише в своя труд папата-еколог.
"Climate Change" религията придобива формата на догма, става ясно от есето на лондонския свещеник Ашли Бек, озаглавено: "Никой католик не е свободен да се откаже от преподаването на "Laudato Si". Свещеникът обяснява с прости думи сложната обвързваща сила на католическото социално учение: "Ние просто не сме свободни да отказваме да преподаваме тази енциклика". Мнозина в католическия свят обаче се чудят на глас колко далеч може да стигне папа Франциск в промотирането на научни теории за околната среда. "Климатичните изменения няма никога, и по самата си природа, не могат никога да бъдат част от католическата доктрина", категоричен е професорът по теология в един от водещите католически университети в Рим Томас Уилямс.
Въпреки това папата не се отказва от идеите си и анализаторът на "Брайтбарт" Джеймс Делингпол, предсказал "климатичния натиск" на папата, се оказа напълно прав. Аудиенцията на Доналд Тръмп при папа Франциск бе изпълнена със символика и ясни послания. В нощта на посещението неправителствената организация "Грийнпийс" освети купола на базиликата "Св. Петър" с надписа "Planet Earth First" ("Планетата Земя на първо място"), алюзия със слогана на милиардера "America First". Органите за сигурност във Ватикана тактично изчакаха няколко минути - докато случайно намиращите се на мястото камери заснемат изображението, преди да прекратят мирния протест. Посланието на папата от срещата също беше красноречиво. Подаръкът, който римския понтифик връчи в сряда на Тръмп, е именно копие от противоречивата студия "Laudato Si", призоваваща за борба с климатичните промени. "Получаването на копие от "Laudato Si" директно от папа Франциск е изключителен подарък и Тръмп ще направи добре, ако се вслуша в крайно важното послание за моралното задължение да се действа по проблема на климатичните изменения, тъй като той (Тръмп, бел. авт.) ще се срещне със световните лидери през идните дни", твърди в изявление Джон Кокуит, ръководител във влиятелната американско екологична организация "Сиера Клъб". Новината за учтивия апел на папата в полза на Парижкото споразумение беше потвърдена от държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън. Американският първи дипломат заяви пред журналисти на борда на президентския самолет, че Ватиканът е повдигнал въпроса за измененията в климата и е настоял Доналд Тръмп да не изтегля Америка от Парижкото споразумение.
Защо темата за глобалното затопляне е централна в световната политика? Налагането на тезата за причинени от човека климатични изменения според известния руски историк Андрей Фурсов е важен елемент от опитите за създаване на глобално постиндустриално общество. По думите му глобалният финансов елит разглежда традиционната индустрия като заплаха за своите политически позиции поради една проста причина – този вид производствени отношения формира влиятелна средна и мощна работническа класа, които са в състояние да оспорят техните позиции. От друга страна изнасянето на индустриите към Индия и Китай е средносрочен ход, тъй като това неизбежно води до драстичен ръст на икономиките на тези страни, а оттам – към политически амбиции. Резултатите от тази политика доведоха САЩ до колосални дългове, деиндустриализация и, по думите на Тръмп, до "огромно изтичане на американски работни места" в чужбина.
Главният стратег на Белия дом Стив Банън и екипът около Тръмп има отговор на тази опустошителна за Америка политика и той се нарича завръщане към добрия стар американски капитализъм. „Партията на Давос”, както Банън отдавна е кръстил глобалния елит, деформира институциите на капитализма, лишавайки средната класа навсякъде от богатството, което заслужава, твърди стратегът на Белия дом. Успешното функциониране на Америка и на Западната цивилизация като цяло зависи от капитализма и възстановяването на старото величие на САЩ минава задължително през реставрация на индустриалния модел. Върху тази концепция се градят всички обещания на Доналд Тръмп да върне работните места в Съединените щати и да се погрижи "за забравените мъже и жени".
Доналд Тръмп е изправен на кръстопът. Президентът на САЩ очаква тежки дебати за търговията и климатичните промени с останалите лидери от Г-7 в Сицилия, заяви неговият икономически съветник Гари Коун, цитиран от Ройтерс. Докато "климатичният натиск" у дома и в чужбина се усилва, от другата страна са привържениците на Тръмп в Съединените щати, които настояват за изпълнение на предизборните обещания. В петък, 26 май, 22-ма влиятелни републикански сенатори изпратиха писмо до Доналд Тръмп с настояване той да задейства процедурата по напускане на Парижкото споразумение за борба с климатичните изменения. Сред подписалите се са шефът на републиканската група Мич Макконел, председателят на комисията по околната среда в Сената Джон Баразо, както и видните републиканци Тед Круз, Ранд Пол и Майк Лий. Президентът "не е взел своето окончателно решение" и по всяка вероятност няма да го направи докато "не се върнем вкъщи", заяви лаконично от Европа държавният секретар Рекс Тилърсън. Ще бъде ли "покръстен" Доналд Тръмп в глобалната "Climate Change" религия? Пред американския президент стоят съдбоносни предизвикателства.