Отначало имаше стек и картофено пюре, а след това крилати ракети срещу Сирия. Първата среща между американския президент Доналд Тръмп и председателя на КНР Си Дзинпин протече в своеобразна обстановка, между хумора и ужаса. Отначало, по време на фотосесията преди официалната вечеря, Тръмп все още играеше ролята на дружелюбен домакин. Миролюбиво настроен, той приятелски се ръкува със Си. „Ние вече проведохме интензивни преговори“, каза Тръмп с добронамерен тон. А след това, с лек намек за своята антикитайска риторика добави: „И аз абсолютно нищо не получих“. Раздалият се смях сред присъстващите и аплодисментите на Си бяха наградата за остроумието му. Но преди това, по време на предизборната си кампания, Тръмп показа как трябва да се отнасят към китайските икономически делегации. „Първо ги пращаме да ядат хамбургери в McDonald‘s и след това сядаме да работим“. Около 22 часа във Флорида, в голф комплекса „Мар а Лаго“ Тръмп прекъсна работната вечеря, за да съобщи, че САЩ са изстреляли 59 крилати ракети по военни цели в Сирия. Той каза, че това е американското възмездие в отговор на атаката с химическо оръжие от страна на сирийското правителство.
Още не са изминали и три месеца от инаугурацията му и Тръмп вече е войнстващ президент. След това изявление Си явно не се чувстваше комфортно. И не само заради това, че в един момент се превърна от главно действащо лице във второстепенен персонаж. А защото един от основните пунктове в неговата двудневна визита в САЩ ще бъдат разговорите за тлеещия конфликт със Северна Корея. Севернокорейският диктатор под защитата на Китай е на път да направи страната ядрена сила. По този повод преди това Тръмп заяви: „Ако Китай не реши проблема (със Северна Корея) ще го направим ние“.
Си знаеше, че посещението в САЩ няма да бъде приятна разходка. Заедно със съпругата си и огромна делегация от китайски политици, правителствени служители и икономически магнати той не отседна в разкошното имение на Тръмп във Флорида, а избра изискания хотел Eau Palm Beach Resort & Spa и настани там своя щаб. Вероятно не искаше домакинът да остане с чувство на удовлетворение, че благодарният гост е нощувал в частната му резиденция. Си нямаше намерение да достави такова удоволствие на Тръмп. В китайската култура гостите в дома на стопанина не се държат като господари, не критикуват, не предявяват претенции и изпълняват желанията на домакина. Но Си искаше да го възприемат като равноправен партньор, когато показват кадри от срещата му с Тръмп по китайската телевизия. Но чак такава изненада, че САЩ ще се намесят във вътрешните работи на Сирия, обстрелвайки правителствена военна база с крилати ракети, и през ум не му минаваше.
След пристигането на китайската делегация в Палм Бийч и приветствието на летището от министъра на външните работи Рекс Тилърсън китайската делегация се отправи към вилата на Тръмп. На Си му предстоеше изпитанието да се ръкува пред фотоапаратите с грубоватия американски президент. При тази церемония японският премиер Абе след продължителното ръкостискане беше навел отегчено очи. С канцлера Меркел Тръмп пък отказа да се ръкува, оправдавайки се, че не е чул въпроса й. Този път, по време на приветствието към „другаря“ Си, Тръмп се представи откъм добрата си страна, въпреки че Си очакваше неприятности.
В продължение на няколко месеца в предизборната си кампания Тръмп жестоко критикуваше Китай, наричайки го икономически манипулатор и унищожител на работни места. Той се заканваше, че ще пресече безкомпромисно нечестното отношение на Китай към Америка. Тръмп обясняваше как ще въведе високи вносни мита за китайските стоки. Но и до момента нищо от това не се е случило. Затова Тръмп предизвика Си с провокационния си телефонен разговор с президента на Тайван, която държава Китай счита за метежна провинция, а не за отделна страна. Избран вече за президент, предприемачът специализирал се в недвижими имоти и собственик на голф игрище, сега трябваше да се изправи срещу опитен политик, с дългогодишна практика. Тих и подчертано вежлив, Си е привикнал да понася нападки и въобще не се афектира от обиди, както често се случва с избухливия Тръмп. Заедно с това, той проявява твърдост в преговорите и има какво да предложи, когато в петък седне на масата да преговоря с „крупния специалист по сделки“. Китай е втората по големина икономика след САЩ. Обаче търговският дефицит на САЩ с Китай възлиза на 347 млрд. долара, което е сериозен проблем, на който все още няма решение.След като американският президент с едно драсване на перото зачеркна Транстихоокеанското търговско споразумение, сега Си се явява на сцената като спасител на свободната търговия. В решаването на севернокорейския проблем Тръмп нищо не може да постигне без помощта на Китай. Открита война ще се окаже катастрофа за Япония и Южна Корея. В същото време Си не може да си позволи да остави Тръмп да изтрие от лицето на земята Северна Корея. Това би означавало Китай да има обща граница с една обединена Корея, контролирана от Америка.
Преговорите ще вървят трудно и едва ли може да се разчита на значими резултати. До голяма степен причина за това ще бъде и проблемът с администрацията на Тръмп. Китайският държавен глава пристига с екип от верни чиновници и политици с дългогодишен опит във воденето на преговори. Докато Тръмп е принуден да преговаря със своя силно мотивиран, но неопитен екип. Това, както пише и Politico, ясно си личи и от водената „гражданска война“ в Белия дом. Назначените „новаци“ повече се занимават с воденето на „окопни войни“ и в последните дни беше отстранен от длъжност Стивън Банън, тяхната стратегическа опора, което не му попречи да замине за Флорида на борда на Еър Форс 1, за да участва в посрещането на китайската делегация. На Доналд Тръмп и на света му предстоят два тежки дни. Тръмп трябва да устои на съблазнителното желание да бъде новият военен герой и не трябва да се опитва да показва на Си кой е истинският владетел на света. Вместо това, трябва да накара китайския лидер да почувства, че има желание съвместно да решават икономическите и политически проблеми на света. Така Си ще може да се върне вкъщи с открито лице. И това би било вече голям успех за двете държави, чиито отношения сега са на точката на замръзване. Именно на тази среща е необходимо Тръмп да се изяви като „специалиста по сделките“.
Източник: Handelsblatt
Автор: Аксел Постинет