Сирийската армия си възвърна контрола над град Алепо, като с това възстанови „сигурността и стабилността в града”. Това е повратна точка във войната срещу тероризма, се казва в изявление на армията, цитирано от Сирийската арабска новинарска агенция (САНА). „Това нанесе съкрушителен удар върху силите, които подкрепиха терористичния план срещу Сирия”, се казва още в изявлението.
„Всички цивилни, които са поискали да бъдат евакуирани, са били евакуирани, както и ранените и бойците”, заяви говорителят на Международния комитет на Червения кръст Криста Армстронг, цитирана от Reuters. В четвъртък започна и последният етап от евакуацията на терористите и техните семейства от Източен Алепо.
Битката за града продължи почти половин година, след като в края на юли сирийската армия обкръжи бунтовниците, които се бяха настанили в града. През септември правителствените сили проведоха офанзива и си възвърнаха контрола върху редица квартали, които преди това бяха под контрола на въоръжените групировки. Втората офанзива бе проведена в края на ноември и началото на декември. Правителствените сили успяха да поемат контрола над повече от 90 на сто от територията на Алепо. По време на операцията за освобождаването на града, повече от 78 000 цивилни успяха да избягат от източните квартали към контролираните от правителството зони с помощ от руския Център за помирение. Руски екипи помогнаха за възстановяването над 20 сгради, сред които училища, болници, джамии, електрически подстанции, помпени станции и др.
В началото на декември сирийското правителство и въоръжените групировки постигнаха споразумение с посредничеството на Русия и Турция. То предвиждаше евакуацията на останалите бунтовници и членовете на техните семейства чрез хуманитарен коридор, създаден от правителствените сили. 20 пътнически автобуси и 10 линейки бяха предоставени за евакуацията на хората, които желаят да напуснат. В понеделник турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че общо 20 000 души са били евакуирани от Алепо.
В четвъртък тази седмица сирийският президент Башар Асад заяви, че освобождаването на Алепо от тероризма е победа не само за Сирия, но и за всички онези, които ефективно са участвали в борбата срещу него, включително и за Иран и Русия. „Това е и поражение за всички страни, които са враждебно настроени към сирийския народ и които използват тероризма като средство, чрез което да реализират своите цели”, каза той.
Основната цел на руската военна операция в Сирия беше да се „предотврати разпадането на държавата”, заяви министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу. Той заяви, че участието на Русия е спомогнало за стартирането на процес за постигане на споразумение и примирие между враждуващите страни. Руската федерация е извършила общо 71 000 въздушни удари по време на операцията. Руските военни самолети са поразили стотици тренировъчни лагери на бойците, цехове за производство на оръжие, военни камиони, както и артилерийски системи.
По думите на Шойгу сраженията са дали възможност за полеви изпитания на 162 модернизирани руски оръжия. „По време на операцията в Сирия, 162 подобрени оръжия бяха тествани в сражения. Те се доказаха като високо ефективни”, коментира той. Тествани са изтребителите Су-30СМ и Су-34, хеликоптерите Ми-28Н и Ка-52 и крилатите ракети „Калибър”. Според Шойгу едва 10 от всички 162 тествани оръжия са имали дефекти, което е принудило министерството да спре да ги закупува, докато тези недостатъци не бъдат отстранени от разработчиците.
Шойгу подчерта, че тази година страните, които членуват в НАТО, са се активизирали по отношение на наблюдението на руските военни сили и средства. „Интензивността на военноморското наблюдение в близост до нашите териториални води се е увеличила с 50 на сто. Ние следим ситуацията и предотвратяваме всякакви опити да се нарушават нашите военноморски граници”, каза министърът. Утроили са се и полетите във въздушното пространство на Русия, което е наложило увеличаването на броя на руските изтребители, които да следят действията на самолетите на НАТО. Алиансът е извършил и два пъти повече военни учения, като „повечето от тях са били насочени спрямо Русия”, смята Шойгу.
Руският министър заяви още, че САЩ обновява ядрения си арсенал в Европа, като добави, че Русия „не може да остави подобни действия без отговор”. Страната е предприела мерки за противодействие на крилати ракети „Томахоук”. Русия също така планира да пусне нов сателит, който ще стане част от система за ранно предупреждение за заплаха от ракети, като се предвижда да бъдат изградени и мощни радарни станции. Старите съветски сателити, използвани за тази цел, отдавна е трябвало да бъдат сменени, а процесът е стартирал през 2015 г.
Това, че въоръжените сили на Русия са способни да възпрат всеки потенциален агресор, не означава, че трябва да се бездейства. „Ако ние си позволим да се отпуснем дори и за минута, да позволим един-единствен значителен пропуск в модернизацията на нашата армия и флот или в обучението на нашите войски, ситуацията може да се промени много бързо, като се има предвид с каква бързина се случват събития в света”, предупреди руският президент Владимир Путин.