Сирийските демократични сили, които представляват коалиция между кюрдски и арабски войници, са освободили град Манбидж в Северна Сирия. Битката с терористичната групировка „Ислямска държава” е продължила 73 дни. Бунтовниците са успели да освободят около 2000 души, които са били използвани като „жив щит” при отстъплението на джихадистите – практика, която се използва все по-често.
Ислямистите се използвали цивилното население, за да могат да се доберат до Джарабулус без да бъдат обстрелвани. Бойците от демократичните сили обаче са се споразумели с тях, че ще им позволят да напуснат града безпрепятствено, ако освободят пленниците. Въпреки това Сирийската обсерватория за правата на човека, която следи конфликта, твърди, че града са напуснали около 500 коли с бойци и още цивилни.
Манбидж, който се намира в близост до границата с Турция, бе окупиран от „Ислямска държава” преди две години. Той е ключов транзитен пункт, тъй като пътищата за Алепо и Ракка минават през него. Пътните артерии са използвани за транспортиране на бойци от едно място на друго, за доставяне на оръжия и припаси както на територията на Сирия, така и извън нея. Някои анализатори смятат, че този успех ще даде възможност за настъпление към крепостта на „Ислямска Държава” в Сирия – Ракка, където се очаква тежка битка.
„След освобождаването на Манбидж, бойците на „Ислямска държава” няма да могат да пътуват свободно до и от Европа повече”, заяви един от лидерите на бунтовниците Салих Мюслим (Salih Muslim).
В отговор на информацията, че се използват хора като живи щитове, Федерика Могерини, върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, заяви, че „Ислямска държава” продължава да представлява заплаха както за сирийските и иракските народи, така и за Европа, но и отвъд нея. „Последните военни настъпления срещу „Ислямска държава” от Глобалната коалиция за борба с ДАЕШ, заедно със Сирийските демократични сили в Северозападна Сирия, са добре дошли”, заяви тя. По думите й като част от Коалицията ЕС ще продължи да насочва усилията си към сфери на действие, които не изискват военни интервенции.