Алон Бен-Давид
Терористичните действия в Париж и на борда на руския самолет над Синайския полуостров сложиха началото на процеса за създаване на единен фронт срещу ИДИЛ. На Ердоган му предстои да избере на чия страна ще застане. Война между Русия и Турция по повод сваления руски СУ-24 няма да има, но едва ли руската реакция ще се ограничи само с отмяна на туристическите пакети.
Президентът на Русия Владимир Путин има свои методи да отговаря на подобни удари и той няма да остави сметката неплатена. В един прекрасен ден анонимна хакерска атака ще срине Истанбулската борса. Или пък някакъв турски кораб при неясни обстоятелства, неочаквано ще потъне в Босфора. Руснаците умеят да действат така, че от една страна на всички да е ясно кой е направил това, а от друга, да е невъзможно да бъдат обвинени . Ако турците все още не знаят това, то съвсем скоро ще им стане ясно каква огромна грешка са направили.
Но, така става, когато разрешават на член на НАТО да поддържа терористите от ИДИЛ. Турция свали руския самолет не за това, че наруши суверенитета й, а поради опасенията, че ИДИЛ ще бъде разгромена, което ще укрепи позициите на ненавистните кюрди. Западът, обаче, предпочита да не обръща внимание на това. От присъединяването преди половин година на Турция към коалицията срещу ИДИЛ, турската авиация само три пъти е бомбардирала позиции на ИДИЛ. За сметка на това, през същия период е бомбардирала кюрдите поне хиляда пъти . През Турция преминават всички доброволци за ИДИЛ. Гражданите на европейските и близкоизточните страни се отправят към Турция уверени, че няма да срещнат никакви препятствия да пресекат сирийската граница и да се присъединят към ИДИЛ. Турция практически нищо не прави, за да блокира границата.
Също така, Турция продължава да купува за милиони долари нефт от ИДИЛ, като по този начин съдейства за икономическото укрепване на „Ислямска държава” . САЩ и до днес все още не са поискали от президента Реджеп Ердоган да направи своя избор, дали ще членува в НАТО или в ИДИЛ?
Свалянето на руския самолет може да стане повратната точка, от която отношението на света към ИДИЛ да се промени. Ако обединим последните инциденти, като започнем от свалянето на руския пътнически самолет, терористичните актове в Париж и сваления в последните дни руски СУ-24, не може да не забележим логичната връзка между тях. Най-накрая, това може би ще накара западните страни да изградят истински фронт за борба срещу Ислямска държава. Ако това се случи, Анкара ще бъде принудена да избира между Запада и радикалния сунитски ислям. Ако се поинтересуваме от събитията, довели до Първата световна война, ще ни направи впечатление, че връзката между отделните инциденти накрая е провокирала войната. Днес събитията в Близкия Изток от последния месец започват много да напомнят същата ситуация.
Maariv on line
25 ноември 2015 г.