На 1 август вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс посети Черна гора. Пенс е най-високопоставеният американски служител, който посещава Черна гора в рамките на повече от сто години, откакто двете страни са установили дипломатически отношения. В същото време, това бе първото посещение на висши служители и на дясната ръка на президента на САЩ Доналд Тръмп в региона. Пристигането на Пенс в Подгорица беше съпроводено от безпрецедентни мерки за сигурност. Улиците на столицата на Черна гора бяха украсени със знамена на Черна гора и на САЩ, които маркираха маршрута, по който мина американският вицепрезидент.

Преди Черна гора, Пенс посети Естония и Грузия. Фактът, че Пенс не посети Париж и Берлин ясно показва, че целта на малката му обиколка е да подсили русофобията като едно от оръжията за реализиране на американските интереси. По време на галавечерята в Подгорица Пенс заяви, че „Куражът на Черна гора, особено на фона на руския натиск, вдъхновява света”. Но основното послание, с което Пенс дойде в Черна гора е, че Съединените щати твърдо подкрепят текущата политика на ръководителите на Черна гора.

На втория ден от посещението Пенс участва в срещата на върха на страните от Адриатическата харта. Освен САЩ, в нея участваха и Сърбия, Косово (като двете страни са наблюдатели), Хърватия, Македония, Словения, Албания, Босна и Херцеговина. Официалната версия е, че основната цел на тази програма е да се укрепи сигурността в региона, като САЩ окаже подкрепа на страните, които трябва да отговорят на стандартите за приемане в НАТО. Официално срещата бе озаглавена „Американско-адриатическа харта за партньорство”, но истинската цел на срещата е да постави в подчинена позиция тези страни спрямо Съединените щати.

В речта си вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс обвини Русия, че се опитва да „раздели региона”, за да „подкопае интеграционните процеси“ и да „очертае нови граници като използва сила”.

„Русия се опитва да дестабилизира региона на Западните Балкани, подкопавайки демокрацията. Намеренията на страната станаха ясни, когато московските агенти в Черна гора се опитаха да прекъснат изборите, да нападнат парламента, да убият министър-председателя, както и да попречат на народа на Черна Гора да се присъедини към НАТО”, заяви Пенс. И ако процесът за предполагаемия преврат все още не е започнал, Пенс вече е влязъл в ролята на съдник. 

Истината е, че предполагаемият преврат е класическа шега на полицията в Черна гора, която има голям опит в такива действия. Дори и сега опозиционният Демократичен фронт разполага с доказателства, които опровергават всички твърдения за предполагаем държавен преврат. Пенс добави още, че посещението му е доказателство, че Съединените щати продължават да се ангажират с Балканите, като наред с това ще продължи укрепването на връзките между армията на Съединените щати и военните на Балканите. Бъдещето на Западните Балкани е свързано със Запада, смята вицепрезидентът на САЩ.

От това, което Пенс каза и от начина, по който го каза, е очевидно, че той не говори с тях като с партньори, а като с васали на Америка. Друг важен момент е, че Пенс се срещна с лидерите на опозиционните партии Алекса Бечич („Демократите”), Ранко Кривокапич (Социалдемократическата партия), Дритан Абазович (URA), Миодраг Лекич („Демос”) и Даниела Павичевич (Социалистическата народна партия). Пенс им даде съвет да сложат край на бойкота и да се върнат в парламента. Това, което веднага направи впечатление, бе, че вицепрезидентът на САЩ не се срещна с Мило Джуканович и представителите на Демократическия фронт, най-силният опозиционен съюз. Причината, поради която Пенс не се срещна с лидерите на Демократичния фронт, е проста – Демократичният фронт е единственият сериозен политически субект в Черна гора, който не ходи в посолството на САЩ, за да получава съвети, или за да сме по-точни, за да приема заповеди.

Информацията, че Хойт Брайън Ий може да дойде в Македония като американски посланик, показва, че Вашингтон подготвя сериозна офанзива срещу Западните Балкани. Той има тъмна биография, която на практика представлява борба срещу жизненоважните национални интереси на Сърбия и Русия на Балканите. Ий следи отблизо някои от най-важните събития на Балканите. Той следеше подготовката на Дейтънското споразумение, а през 1999 г. седна в офиса на Хавиер Солана. Истинският координатор на отделянето на Черна гора от Сърбия през 2006 г. беше Ий. През март той се срещна с Хашим Тачи в Прищина, след което предложението за създаването на косовската армия беше премахнато от дневния ред. През май той посети Македония, след което Никола Груевски се оттегли, а македонският президент Георге Иванов предостави мандат на Зоран Заев. През същия месец той се срещна с политически лидери в Албания, след което всички се съгласиха да отидат в избирателните секции.

Неговата задача в Скопие ще бъде да ускори присъединяването на Македония към НАТО. Съществуват две основни причини за ускоряването на приемането на Македония в НАТО. Едната от тях е да се предотврати свързването на пристанище Пирея, откупено от китайците, с Белград и Будапеща, както и със Западна Европа. Втората причина е да бъде обсадена неутралната Сърбия. Без съмнение, Ий ще командва изцяло американските разузнавателни агенции на Балканите. Той ще работи активно и за унищожаването на Република Сръбска и за „мирната” смяна на властта в Черна гора. Освен това, ще засили влиянието върху правителството на Сърбия да признае независимостта на Косово.

От самото начало Република Сръбска е трън в очите на САЩ, особено след като Република Сръбска предотврати влизането на Босна и Херцеговина в НАТО. В Черна гора основната цел е с подмяната на Демократическата партия на социалистите на Джуканович, която е на власт почти 30 години, да дойде ново, прозападно правителство. Основният проблем това да се случи ще бъде най-силната опозиционна коалиция – Демократичният фронт. За съжаление, САЩ неотдавна постигнаха огромен успех на Балканите. Вашингтон прие Черна гора в НАТО, определи Зоран Заев за премиер на Македония, а Александър Вучич стана президент на Сърбия и вече очерта план за членството на Косово, докато Република Сръбска е в трудно икономическо положение.

Русия не реагира адекватно на офанзива на САЩ. В Сърбия или Черна гора няма патриотична или проруска телевизия с национална честота. Посолството на САЩ сложи ръка и върху единствените опозиционни просръбски и проруски вестници в Черна гора, които бяха и най-четените. В Сърбия дори няма проруска партия със сериозен план, който отново да превърне Сърбия в могъща държава. Който, също като в бивша Югославия, да издърпа народа напред, като направи опит да потисне влиянието на глобалистите. Сегашната ситуация изисква Русия и Китай да предприемат действия, които би трябвало дадат сигнал на САЩ, че Балканите не са техен заден двор.

Автор: Славица Батко Милачич

Източник: geopolitica.ru

Превод: Десислава Пътева