Потребители в социалните мрежи се шегуват, че „руската следа“ в президентските избори са „мъртвите души“ от романа на Николай Гогол
Президентската надпревара в САЩ надхвърля със своя колорит и най-смелите очаквания на любителите на политическото шоу. Традиционно предизборната кампания в Америка на моменти преминава деликатната граница между политика и „реалити” формат. В опит да привлекат неангажираните политически американци да гласуват, претендентите за Белия дом изострят тона, говорят откровени глупости и дори отправят лични нападки и обвинения към опонента си. В обичайния си стил Доналд Тръмп още в началото на своята кампания прекрачи границите на добрия тон с интервюто за „Фокс нюз“, в което нарече опонентката си „убийца на стотици хиляди хора“.
Милиардерът продължи серията си с обещание ако бъде избран за президент да прати „дявола“ Хилъри Клинтън в затвора, обяви я за „опасна и неуравновесена лъжкиня“ и дори наскоро заяви, че тя взима наркотици.
Макар и по-премерена, бившата първа дама не му остана длъжна, определяйки го като „свиня с червило“, а симпатизантите му за расисти, сексисти, ксенофоби, ислямофоби и „сбор от отчаяни хора“. Този характерен американски background, съчетан с личната неприязън между двамата актьори на сцената и фундаменталните различия във виждания им за Америка и света, заплашва да разкрие най-мръсните тайни на американската политика.
Съединените щати днес се намират на съдбоносен кръстопът и трябва да бъде направен избор на посока. Сблъскват се две коренно противоположни концепции за бъдещето на страната – „Хилъри за Америка“ срещу „Да направим Америка велика отново“, глобализъм срещу американоцентризъм. От едната страна е могъщият транснационален финансов капитал, а от другата – американската индустрия и средната класа. Либералният интервенционализъм срещу отминалия блясък на американската изключителност. На самия финал на ожесточената надпревара състезателите започват да изпускат нервите си, като поставят под съмнение самите демократични основи на американската система – крайъгълният камък на цялата система.
„Илюзия за демокрация“ ли са американските избори?
Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп тези дни хвърли бомба, заявявайки, че има сериозни притеснения за това, че резултатите на изборите през ноември ще бъдат манипулирани. Разобличавайки това, което нарича „илюзия за демокрация“, Тръмп обясни как, по думите му, политическият процес е управляван „от шепа особени глобални интереси, нагласящи системата“. Ключова роля в подмяната на желанията на обикновените американци според Тръмп имат медийните корпорации. „Нека да сме ясни за едно нещо – корпоративните медии в нашата страна вече не се занимават с журналистика. Те представляват определени политически интереси, които с нищо не се различават от всеки лобист или финансов субект“, обяви Тръмп и хвърли в смут американската общественост. Хилъри Клинтън, по думите му, фаворизира политика, която прехвърля „суверенитет на САЩ, за да се обогатяват тези глобални финансови сили“ и това е причината за опитите тя да бъде поставена начело на американската република в разрез с интересите на гражданите й. „Това е реалността. Вие го знаете, те го знаят, аз го знам и почти целият свят го знае“, заключава Доналд Тръмп.
И докато обвиненията за медийни манипулации са често срещано явление, въпреки предполагаемите им чудовищни размери, то съмненията за изборни фалшификации пренасят скандала в съвсем друго измерение. В един придобил популярност виц българският премиер Бойко Борисов се обажда на набедения за изборен технолог у нас Цветан Цветанов. „Цецо“, в обичайния си стил започва Борисов, „обади ми се Хилъри Клинтън – притеснява се за изборите. Отиди и виж какво може да направиш“. След изборите Борисов звъни на Цветанов: „Цецо, какво стана в САЩ, спечели ли Хилъри?“. „А, не шефе, втора е“, отговорил Цветанов. „Как така, че кой тогава е пръв?“. „Как кой, шефе? ГЕРБ, разбира се!“, отвърнал Цветанов.
Според обвиненията на редица влиятелни фигури, основно от щаба на Доналд Тръмп, в Щатите съществуват изборни технологии за машинации, на които всеки балкански политик би завидял. Изборен туризъм, включване на „мъртви души“ в списъците, унищожаване на бюлетини, надписване на гласове, манипулиране на вота по пощата и електронната обработка – за американската действителност това не са непознати неща, твърдят близки до републиканския кандидат.
Изказване на бившия кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, понастоящем съветник на Тръмп, стана повод за шеги в социалните мрежи. Според Джулиани американската демократична практика е свикнала с явлението починали хора да „гласуват“ на изборите. „Спомням си един случай, когато бях представител на главния прокурор – 720 починали хора гласуваха в Чикаго на изборите през 1982 г.“. „Мъртвите души обикновено „гласуват“ за демократите, а не за републиканците“, обяви бившият кмет и допълни, че това се повтаря и е налице измама в предизборната кампания от страна на демократите. Това изказване породи насмешки в социалните мрежи, където доби популярност мнението, че прокламираната „руска следа“ в кандидатпрезидентската надпревара е романът на Николай Гогол „Мъртви души“, в който главният герой Чичиков търгува с починали крепостни селяни.
В интервю за телевизионния канал CNN Джулиани разкри, че избирателната система на САЩ допуска възможности за мащабни нарушения, между които и гласуване по няколко пъти на цели автобуси с избиратели.
„Знам това от първа ръка от хората в района „Кемдън“ (Ню Йорк). Когато се кандидатирах за кмет на Ню Йорк първия път някои хора са гласували по осем и десет пъти“, заяви Джулиани. „Когато се кандидатирах за втори път ние вече изкарахме пожарната и полицията, така че да записват номерата на автобусите (идващи до избирателните секции)“.
„Попитах Ранди Ливайн, който сега е президент на бейзболния отбор „Янките“ какъв процент нарушения сме успели да предотвратим тогава. Той отговори – 75%. Така че и досега съм длъжен на някой с около 25 хиляди гласа“, продължава в характерния си стил бившият кмет.
Без коментар за момента остава добилата у нас популярност „американска костинбродска афера“. Наскоро електротехникът Рандъл Принс от Охайо, правейки обиколка на склада, в който работи, намерил урни с десетки хиляди изборни бюлетини, в които били поставени отметки срещу кандидата за поста президент на САЩ Хилъри Клинтън. За това съобщи американският вестник Сhristian Times. Напълно възможно е информацията да е подвеждаща и поради това да не ѝ е обърнато особено внимание.
В критиките срещу изборните машинации американски независими блогъри и активисти от гражданското общество обаче привеждат редица факти и доказателства. Най-популярен в България е случаят през декември 2000 година, когато Ал Гор спечели прекия вот на избирателите, но Върховният съд на страната спря повторното преброяване на гласовете във Флорида и така де факто предаде властта на Джордж Буш-младши. Съмненията за нарушения в този щат, където тогава губернатор е братът на Джордж – Джеб Буш, така и не се разсеяха. Непотвърдени останаха информациите, че в електронните системи за преброяването са били заложени предварително 2000 гласа за Буш. Интересуващите се американци можеха да се обърнат с въпроса към главния преброител Катрин Харис, която е и съпредседател на кампанията на Джордж Буш. Същата Катрин Харис усложнява още повече нещата, като отказва да зачете резултатите от Палм Бийч, защото преброителите изтървали крайния срок с няколко часа. Според информация на списание „Тайм“, отхвърлените резултати от Палм Бийч са могли да обърнат нещата, като дадат Флорида на Гор със 192 гласа предимство (решаваща за това Гор да стане президент). Пак във Флорида и пак при Джеб Буш четири години по-късно изчезнаха 60 хиляди бюлетини. През 2004 г. от избирателната комисия в Броуърд Каунти, недалеч от Маями, заявиха, че са изпратили шестдесет хиляди бюлетини за гласуване по пощата, но от тях само две хиляди са стигнали до местопредназначението си. Твърде невероятно е 58 хиляди пощенски пратки просто да изчезнат, заяви тогава говорителят на американските пощенски служби, а инспектори дълго разследваха мистерията.
Избирането на Джордж Буш за президент през 2000 г. бе съпътствано с още едно необичайно събитие – рекорден брой недействителни бюлетини. На практика по-голямата част от двата милиона незачетени бюлетини са действителни гласове. Съгласно американската законодателна система избирателят може да подаде гласа си в бюлетината по всякакъв възможен начин, по който недвусмислено да се разбира за кого гласува. Никакви специфични знаци, отбелязвания или зачертавания не правят бюлетината недействителна.
Членът на Комисията за защита на гражданските права и декан на юридическия факултет на Калифорнийския университет в Бъркли Кристофър Едли провежда разследване на случая. Оказва се, че оптическите преброяващи машини, с които се гласува, са отхвърляли автоматично бюлетини, на които е изписано „Ал Гор“, тъй като алгоритъмът третира „Ал“ като случаен белег. И докато в „белите“ райони сгрешилите граждани са получавали веднага нова бюлетина с указания как да я коригират, оказва се, че в райони, населени с афро-американци избирателите не са имали тази възможност. По данни на проучването 54% от изхвърлените бюлетини са на негри, които обаче тогава са едва 12 на сто от избирателите. Какво да се прави, цветнокожите просто не харесват Буш. Впоследствие недоволните „върнаха жеста“ като замеряха с яйца лимузината на Буш и дори спряха церемониалния парад.
И докато Цветан Цветанов още се обяснява за чувалите на изборите през 2011 г., американските му колеги ще останат в историята с куриозите от изборите през 2012 г. Гласуването започва с баналната история от заснетото видео, на което се вижда как на работници в Ню Хемпшир се раздават бюлетини, за да гласуват от името на починали хора. Новост обаче е незаконното отстраняване на инспектори от Републиканската партия от редица избирателни секции в страната. Че какъв нездрав интерес могат да имат тези консерватори, за да поставят под съмнение честността на изборите? Впоследствие се оказва, че в 21 ненаблюдавани области в Ууд Каунти, Охайо, 100% от избирателите са гласували за кандидата на демократите Обама.
Аномалията с гласовете в Ууд Каунти демократите може би обясняват с избирателната активност от 108% от регистрираните гласоподаватели. Аналогична е ситуацията и в любимата ни Флорида. Там само в един от избирателните райони се оказва, че са гласували малко под 113%, а на друг – от 175 554 регистрирани избиратели, гласували са 247 713 души (141 %). Рекордьор във Флорида обаче е избирателният участък в Сейнт Луси, където гласували са 158,85% от избирателите. Какво да се прави, Флорида обича избори!
Всъщност за никой не е тайна какви широки възможности дават американските закони за машинации на изборните резултати. За разлика от повечето страни в света американската система позволява гласуване с всякакъв документ, на който е отбелязана фамилията на избирателя. Снимка изобщо не е необходима, а върши работа дори касова бележка за платена сметка за вода в местното американско „ВиК“. Опитите на републиканците да разрешат гласуването само с документ за самоличност със снимка среща съпротивата на демократите, според които близо 10% от избирателите нямат такъв документ. Разбира се, това нарушава гражданските права в Щатите, твърдят от Демократическата партия.
Друг куриоз е възможността в САЩ за регистрация на избиратели в деня на изборите. Вратичката в закона дава възможност на пътуващ автобус с избиратели да обикаля американските простори, да разглежда забележителности и между другото да гласува. Твърдейки, че наскоро са се преместили да живеят в района гражданите имат пълното основание да бъдат записани в избирателните списъци и да гласуват. Когато републиканските представители в законодателния орган на щата Мейн въведоха ограничение на регистрацията в изборния ден, възмутени граждански организации инициират референдум, на който забраната отпада.
Истински страх в България би предизвикала идеята за предварително гласуване. Съмнително е дали у нас би добило популярност законодателното предложение да гласуваме няколко дни преди изборния ден и бюлетините да седят на отговорно пазене в „Арена Армеец“. Законите в САЩ обаче позволяват това, а на изборите през 2008 г. две трети от избирателите предпочитат този вариант. Предварителното гласуване обаче крие рискове за подмяна на бюлетините или друга интервенция върху урните. Рискове крие и възможността за гласуване по пощата, което беше сред причините за касирането на президентските избори в Австрия.
По данни на проучвания повече от половината от симпатизантите на Доналд Тръмп са убедени, че гласовете им няма да бъдат правилно преброени в изборния ден. Не можем да знаем дали опасенията, че изборите ще бъдат фалшифицирани са реални или са пореден предизборен трик. Факт е само, че Доналд Тръмп и водещите фигури в предизборния му щаб като Рудолф Джулиани, Катрин Пирсън и Джей Меркюри публично изразяват подобни съмнения. Няма каквито и да е доказателства за фалшификации, доколкото изборите още не са се състояли, обяснява пред репортери представителят на Тръмп Катрин Пирсън. „Въпреки това такава опасност е напълно правдоподобна. Обезпокоенията относно възможни измами на изборите ще се проявяват още дълго време“.
Републиканският кандидат призовава своите симпатизанти към повишено внимание и призна, че може да повярва в честността на изборите във Филаделфия (щата Пенсилвания) и Чикаго (щата Илинойс) само ако „забрави всички което е научил за 40 години в политиката“. Още от началото на август в Републиканската партия набират доброволци за наблюдение на изборите. „От моя гледна точка може да загубим само в случай на измама“, заяви Тръмп и обяви, че няма да допусне хора да гласуват „по пет пъти“ в щата Пенсилвания.
По мнение на анализатора Михаил Хазин настоящите президентски избори в САЩ с откровенията на кандидатите пред публиката са пределна ситуация за американската политическа традиция. Твърдения, като изказването на Тръмп, че бившият държавен секретар Хилъри Клинтън е „вдъхновител и основател на терористичната групировка „Ислямска държава“ са, по думите му, съвършено запомнящо се събитие. Маските на лицемерието и двойните стандарти падат, а в Съединените щати очевидно опитват да вземат превес сили, които са в основата на станалата за пример в целия свят „американската изключителност“.
„Американската мечта“, прогресът и демокрацията, свободата и неограничените възможности на човешкия дух са идеите, вдъхновили поколения прогресивни хора по цялото земно кълбо. Всичко това показва, че се движим към друг свят, в който никой вече не се интересува от наблюдаване на декора.