Наскоро възродената френско-германска инициатива за създаване на обща европейска армия ще се стреми да избягва дублиране с функциите на НАТО . Вместо това, тя ще има за цел да бъде алтернатива на алианса и да елиминира масовото закупуване от страните-членки на ЕС на оръжия и оборудване, произведени в САЩ.
В неделя, френски и германски медии съобщиха, че френският министър на отбраната Жан-Ив Льо Дриан и германският му колега Урсула фон дер Лайен са отправили предложение до Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини за създаване на колективна отбрана на блока , включително нова щаб квартира за европейска отбрана и бързо предприемане на задгранични мисии.
В изготвения от двамата министри план се казва, че „в контекста на влошаваща се среда на сигурността… крайно време е да повишим солидарността си, както и европейските отбранителни способности, за да гарантираме ефективната защита на гражданите и границите на Европа” . В документа се посочва още, че в миналото Великобритания се е противопоставяла на опитите за създаване на европейска армия и на дублирането на структурите на НАТО. Както и че „като се има предвид решението на Великобритания да напусне ЕС, занапред решенията трябва да се взимат от 27-те страни-членки”.
Вестник „Известия” е потърсил коментар от Подкомисията по сигурността и отбраната на Европейската народна партия, най-голямата фракция в Европейския парламент. Пресслужбата на ЕНП отговаря: „ Брекзит няма да стане причина за разединение в ЕС. Напротив, ние трябва да работим заедно. Предложението на министрите на Франция и Германия е насочено към засилване на сътрудничеството в рамките на блока и към превръщането на ЕС не само в силен политически и икономически съюз, но и във военен такъв”.
Документът има за цел да направи европейската политика в областта на отбраната „по-активна и по-резултатна” и да постави база за преосмисляне на цялостната европейска стратегия за отбрана. Ключов момент в предложението на Германия и Франция е страните-членки на ЕС да прекратят масовото закупуване на оръжия и военно оборудване, произведени в САЩ. За целта се предвижда увеличаване на европейското производство на самолети-цистерни, сателитни системи, оборудване за целите на киберсигурността, както и завършване на конструирането на безпилотен самолет клас-MALE, съвместно разработван от Франция, Италия и Германия. Предложените инициативи ще бъдат координирани от Европейската агенция по отбрана.
Документът призовава и за създаване на общ европейски бюджет за военни проучвания и съвместно осигуряване на авиотранспорт, сателити, средства за киберотбрана и разузнавателни дронове . Според френските и германските печатни медии сред останалите предложения са общи европейски военни мисии, като мисията „Аталанта” на ЕС срещу пиратите в Аденския залив и операция „София” срещу трафикантите на мигранти, които да бъдат под командването на щаб квартирата за европейска отбрана, вместо под ротационното командване на страните от ЕС. Държавите-членки трябва да създадат и нов команден център за медицинска помощ, логистичен център за обмяна на стратегически активи и данни от сателитното разузнаване. Освен това, съществуващото военно формирование Еврокорпус между Германия, Франция, Белгия, Люксембург, Италия и Полша със седалище в Страсбург в бъдеще би могло да подпомогне ЕС в планирането на мисии. „Тактическите бойни групи” на ЕС, които са съвместни батальони, трябва да бъдат приведени в оперативна готовност.
В документа, предложен на вниманието на Върховния представител на ЕС по сигурността Федерика Могерини, се казва още, че Европейският съюз трябва да насърчава европейската солидарност като създаде нова военна академия или като провежда курсове в националните военни учебни заведения. Официален източник от Европейската агенция по отбрана съобщава, че една обща европейска армия ще се стреми да избягва дублиране с функциите на НАТО, и ще цели създаването на алтернатива на алианса, като се опитва да го допълва. Тя ще бъде в постоянен диалог с него, като същевременно оказва подкрепа на страните-членки на ЕС.
В специален анализ, посветен на френско-германската инициатива, вестник Die Welt отбелязва, че въпреки, че САЩ ще си останат „предполагаемата световна сила” за дълго време напред, те „вече не разполагат с енергията и желанието да защитават европейците от тяхната самоналожена слабост и геополитическа зависимост.”
Източник: Sputniknews
Превод: Антоанета Киселинчева