От първите дни на Барак Обама като главнокомандващ, той избра дрона като оръжие за преследване и убиване, използвано от военните и ЦРУ – чрез тайни процеси, без обвинение и съдебна присъда, която доказано трябва да бъде изпълнена. Фокусирането върху технологиите за убиване от дистанция е силно изразено и често измества онова, което самата държавна власт би трябвало да осмисли, по отношение на живота и смъртта.
Дроновете са средство, а не курс на провеждане на политика. Политика е извършването на убийства. Откакто президентът Джералд Форд забрани на ЦРУ да извършва убийства извън пределите на Америка, с цел гарантиране на националната сигурност, Конгресът на САЩ избягва да уреди законодателно въпроса, дори чрез дефиниране на думата „убийство“. Това позволи на привържениците на „войни с дронове“ да префасонират убийствата, придавайки им характеристики от съвременната лексика, като „целенасочени убийства“.
Когато Обама и администрацията му публично обсъждаха ударите от безпилотни самолети, те даваха гаранции за това, че подобни операции са по-прецизни от сухопътните и са разрешени само при наличие на неизбежна заплаха и е „почти сигурно“, че планираната мишена ще бъде отстранена. Тези условия обаче до такава степен са предефинирани, че вече нямат нищо общо с традиционното значение.
Първият удар от безпилотен самолет, нанесен извън зона на военни действия е преди 12 години. Чак през май 2013 година Белият дом въведе стандарти и процедури за извършване на такива удари. Насоките на Белия дом не дават почти никаква конкретика, твърдейки че САЩ ще нанесат смъртоносен удар извън „зона на активни военни действия“, ако целта представлява „продължителна и непосредствена заплаха за граждани на Съединените щати“. Това по никакъв начин не оставя усещането, че предварително е протекъл някакъв вътрешен процес в опит да се докаже, че заподозреният трябва да бъде убит или подведен под отговорност. Негласното послание на администрацията на Обама е че ударите от дронове се правят на доверие.
Разследващият сайт The Intercept е получил документи, с които се разкриват секретни военни разработки на американската армия, касаещи ключов момент в развитието на войните с дронове – периодът между 2011 и 2013 година.
Източникът казва, че е решил да предостави тези документи на The Intercept, защото вярва в това, че обществото има право да знае, какъв е принципът, по който хора се поставят под прицел и в крайна сметка са „убивани по заповед на високите ешелони на правителството на САЩ“. Той заявява: „Това скандално създаване на списъци, с хора които да бъдат наблюдавани, събирането на информация за тях, съставянето на досиета и раздаването на смъртни присъди без никакво предупреждение, превръщайки света в бойно поле – всичко това по начало е погрешно.“ „Ние позволяваме това да се случва. И като казвам „ние“, имам предвид американските граждани, които вече имаме достъп до тази информация, но продължаваме да не правим нищо“.
Пентагонът, Белия дом и Командването на специални операции отказаха да коментират темата, а говорител на Министерството на отбраната заяви: „Подробностите по класифицирани доклади не подлежат на коментар“.
ЦРУ и Съвместното командване на специални операции на САЩ работят паралелно по програми за нападение с безпилотни самолети и секретните документи трябва да се разглеждат в контекста на интензивни военни действия, в които реалността е водеща при провеждането на тези операции. Два от изтеклите документи, касаещи операциите в Афганистан разкриват предварителните сметки на Обама и администрацията му да прикрият реалния брой на убитите от дронове цивилни граждани, категоризирайки ги като неидентифицирани жертви, убити в стрелба по врагове, дори когато те не са били предварителната цел.
Секретните документи показват как изглеждат списъците на хора, поставени под наблюдение, накрая при самото провеждане на операции с безпилотни самолети – използват се уникални кодове, свързани със SIM-картите и мобилните на конкретните лица, за да бъде открита тяхната геолокация.
Изтеклите документи водят до заключението, че Вашингтон страда от предоверяване на сигналите на разузнаването, което е довело да неизчислим брой на цивилните жертви при използването на безпилотни самолети и до невъзможност да бъде извлечена потенциално ценна за разузнаването информация от предполагаемите терористи, тъй като те биват убити, без да бъдат заловени и разпитани. Също така, те подчертават безполезността на военните действия в Афганистан, показвайки как САЩ наляха огромни ресурси, за да убиват местните бунтовници, като изостриха заплахата, на която самите те се опитват да се противопоставят.
Цялата тази информация е от особено значение днес, когато Вашингтон продължава да води войни, тъй като американските военни все повече използват удари с безпилотни самолети в Ирак и Сирия. Това са неконвенционални войни, които слагат специалните операции на върха на копието.
Източник от американските разузнавателни служби, който предаде документите казва още: „Това би могло лесно да се промени, но военните не обичат да се отказват от онова, което ги улеснява и работи в тяхна полза. В техните очи, дроновете са един бърз, лесен и чист вариант за водене на война, като ефективно се елиминират грешките при сухопътното нападение в Ирак и Афганистан. Към момента обаче, те са толкова пристрастени към тези машини, че колкото по-дълго им е позволено да ги използват, толкова по-трудно ще се откажат да го правят.“
Източник: The Intercept
Превод: Антоанета Киселинчева