Назначението на новия премиер на Македония Зоран Заев, който получи своя пост с помощта на проалбанските депутати от парламента, ще се отрази крайно негативно на съдбата на Република Македония. Издигането на Зоран Заев се подготвя от дълго време, но стана възможно едва когато той обеща широка коалиция с проалбанските депутати. „Тази фигура в качеството си на ръководител на партията на социал-демократите дълго време не можеше да скалъпи мнозинство в парламента. Политиците, които се определят като „гласа на македонците”, не му се доверяваха изобщо. В резултат Зоран Заев не измисли нищо по-добро от това да състави в парламента мнозинство заедно с участието на проалбанските партии”, казва експертът по Балканите Константин Качалин пред EADaily.
Анализаторите отбелязват още, че значителна част от депутатите, представени в македонския парламент от проалбанските партии, всъщност са бойци, участващи в македоно-албанския конфликт още от 2001 г. Тези бойци (депутати) и до този момент действат по указания на албанските власти. Тирана мечтае за създаването на Велика Албания на Балканите, а Зоран Заев много добре знае това, но единственото което го движи е мотивът за властта.
Политическата линия на Зоран Заев на практика беше отхвърлена от гласоподавателите. Затова той се включи в информационната война по очерняне на македонския президент Георге Иванов и експремиера Никола Груевски. По този начин Зоран Заев допринесе с всички сили за силната поляризация на обществото в Македония. Скопие стана терен на остри стълкновения и противоборство между проалбанските и промакедонски настроени граждани на страната по аналогия с конфликта в Йерусалим между араби и евреи.
На 31 май македонският парламент утвърди състава на новото правителство. 62 депутати от общо 120 парламентаристи гласуваха ЗА това решение. Партньори в управляващата коалиция на Зоран Заев станаха депутатите от най-голямата етническа албанска партия в Македония – „Демократически съюз за интеграция”. За поста вицепремиер по връзките между македонските общини албанската партия предложи кандидатурата на бившия полеви командир на Армията за национално освобождение на македонските албанци Хазби Лика. По-рано той беше подозиран от властите за участие във военни престъпления в хода на въоръжения конфликт през 2001 г. Политическата криза в Македония се разрази след резултатите от парламентарните избори на 11 декември 2016 г., когато управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ не успя да сформира парламентарно мнозинство.