Санкциите срещу Русия, наложени от президента Барак Обама, може да са „политическо отмъщение”, имайки предвид, че огромният пробив във федерални данни през 2015 г., свързан с Китай, остана без какъвто и да било отговор. Това заяви пред ABC News бъдещият прессекретар на Белия дом Шон Спайсър, който е част от администрацията на Доналд Тръмп. Спайсър повдигна въпроса за мащаба на новите санкции, одобрени от отиващия си президент, които включват експулсирането на 35 дипломати и затварянето на два дипломатически обекта.
„Този отговор пропорционален ли е на действията, които са били предприети? Може и да е, може и да не е, но трябва да помислим над това”, заяви той, като допълни, че в съвременната история на САЩ никога не е имало подобен отговор на каквито и да било действия. Неговата позиция е в разрез с тази на някои от водещи фигури сред републиканците в Конгреса, като например говорителят на Камарата на представителите Пол Райън и лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл, които са на мнение, че действията на САЩ спрямо Русия са закъснели.
Бъдещият говорител на Белия дом Шон Спайсър отбеляза каква огромна разлика има между сегашното решение на Обама и очевидната липса на действия по отношение на най-големия пробив в сигурността на правителството в историята на САЩ, при който отпечатъците на милиони федерални служители бяха откраднати. Хакерите са се сдобили с класифицирана и лична информация на всички хора, които са работили в правителството по онова време, макар че публично не са били предприети каквито и да било действия, а Белият дом дори не е излязъл с позиция по случая.
Когато американските власти обвиниха Китай, че стои зад тази хакерска атака през юни 2015 г., най-острият ход на Обама бе да предупреди Пекин по време на посещението на президента Си Дзинпин в САЩ, че ще наложи икономически санкции. Китай отрече да има нещо общо с кибератаките. След срещата със Си Дзинпин във Вашингтон през септември 2015 г., Обама заяви, че САЩ и Китай са се споразумели да не излагат на риск интелектуалната собственост на страните си.
„Нищо не се е случило. Така че възниква въпросът дали тук става дума за дипломатически отговор или за политическо отмъщение”, допълни той, намеквайки, че Белият дом обвинява платени от държавата руски хакери в намеса в изборите на САЩ и че изтеклата информация е допринесла за загубата на кандидата за президент на Демократическата партия Хилъри Клинтън. На сходно мнение е и бившият британски дипломат Питър Форд, според когото налагането на нови рестрикции срещу Русия е язвителна реакция на отиващата си администрация заради загубата на техния кандидат в надпреварата за Белия дом.
„Следващата седмица новоизбраният президент трябва да седне с ръководителите на разузнавателните служби и да получи от тях пълната информация за това, което те са знаели, защо са го знаели, дали отговорът на администрацията на Обама е пропорционален на предприетите действия”, каза Спайсър. На въпрос дали новият доклад на ФБР и на Департамента за вътрешната сигурност е накарал Тръмп „да приеме факта, че Русия стои зад хакерската атака срещу Националния комитет на Демократическата партия”, Спайсър отговори, че докладът не посочва руското правителство като отговорно за атаката.
„Медиите представиха този документ като доклад за хакерска атака, но ако го разгледате, той е наличен онлайн, ще видите серия от препоръки, които трябва да бъдат изпълнени, като смяна на пароли, промяна на правата на администраторите. Това, което докладът показва е, че Националният комитет на Демократическата партия е имал много небрежна IT поддръжка”, посочи Спайсър. Въпреки че носи заплашителното име „Grizzly Steppe – Руската зловредна киберактивност”, докладът от 29 декември не предоставя никакви доказателства, че хакерските групи, които са описани в него, имат някаква връзка с Москва. Подробностите около самата атака остават неясни, а целта е описана само като „американска политическа партия”.
„Проблемът е, че има единодушие по посока на твърдението: „Ние трябва да накажем Русия”. И това идва и от Конгреса, и от медиите, и от Белия дом, но най-вече от лагера на Хилъри Клинтън, казва Филип Джиралди, бивш служител на ЦРУ. Експулсирането на 35 руски дипломати идва „в отговор на агресивния тормоз от страна на руското правителство спрямо американски официални лица и на кибероперациите, насочени към изборите в САЩ”, заяви Обама в изявление в четвъртък. Москва определи решението като поредна проява на непредвидимата и агресивна външна политика на администрацията на Обама. Въпреки предложението на руския външен министър Сергей Лавров от страната да бъдат експулсирани 35 американски дипломати, президентът Владимир Путин заяви, че няма да отговори по същия начин на новия пакет от санкции, наложени от САЩ. „Ние си запазваме правото да отвърнем на удара, но няма да паднем до нивото на тази безотговорна дипломация. Ще предприемем по-нататъшни действия за възстановяване на руско-американските отношения, в зависимост от политиките на администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп”, заяви руският президент Владимир Путин в изявление, публикувано на сайта на Кремъл.