Руският външен министър обърна внимание на последиците от военните операции на Запада в страните от Близкия Изток и Африка.

Западът се провали в оценяването на последиците от собствените му военни операции в Близкия Изток и Африка. Заради тях голям брой бунтовници се сдобиха с оръжия и боеприпаси. Това каза във вторник руският външен министър Сергей Лавров.

„По всичко личи, че нашите западни колеги все още не са осъзнали напълно последиците от собствените им военни операции в последните няколко години в страните от Близкия Изток и Африка”, заяви Лавров в отговор на въпрос на ТАСС.

„Те вярваха, че като разрушат режимите на Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи, демокрацията в Ирак и Либия незабавно ще се възцари. Вместо това се възцари хаос, а военните складове и арсенали, изоставени от армията, бяха разграбени”, добави още Лавров. Според руския външен министър всички оръжия, включително и преносимите зенитни отбранителни системи и стотиците тонове боеприпаси „са изчезнали безследно”.

„В момента братоубийствените войни в тези държави бушуват и трудно може да се види краят им. За съжаление ситуацията беше предвидима и руският президент предупреждаваше за това много пъти”, подчерта Лавров и добави, че само в Либия са изчезнали най-малко 500 зенитно-ракетни комплекса „Стрела” и „Игла”.

„Първото предупреждение дойде от Мали, където през 2012 г. бойци свалиха правителствения самолет МИГ-21 с преносима зенитна ракета”, каза руският външен министър. „Никой не знае в ръцете на кои терористични групировки могат да попаднат тези най-опасни за гражданската авиация системи – Ислямска държава, Джабхат ан-Нусра, Ал Кайда. По същия начин, никой не знае кога и къде тези оръжия отново ще бъдат използвани”, допълни Лавров.

„Едва ли някой в Ирак – на фона на стотици хиляди жертви и милиони хора, живеещи в условията на гражданска война, се е почувствал по-спокоен, че след разследване британците разкриха, че тогавашният министър-председател Тони Блеър действително е заблудил парламента, настоявайки за решение Великобритания да се включи във военната инвазия заедно с американците”, отбеляза Лавров. Той допълни: „Ясно е, че последствията можеше да бъдат още по-пагубни, ако преди три години Русия не беше попречила на САЩ да осъществи удар срещу Сирия, с цел да накара Асад да се откаже от своите химически оръжия. Няма начин човек да не се ужаси при мисълта в чии ръце са попаднали преносимите зенитни ракети, други конвенционални оръжия, както и химическите оръжия”.

Източник: ТАСС