Досега няма изправени пред Темида по обвинение в корупция в здравеопазването
Интервю на Десислава Пътева с д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз.
Българският лекарски съюз смята да оспорва въвеждането на служебния рамков договор, който влиза в сила от 1 април. Въпреки това знаем, че здравният министър Петър Москов е подписал за обнародване в „Държавен вестник“ анекс към Националния рамков договор за 2015 г.
Определено ще обжалваме служебния рамков договор пред Върховния административен съд. Анекс не може да бъде подписван от една страна. Министърът има право само да преподпише постигнатото като договореност, когато има рамков договор. Но анекс към договора от 2015 г. или подобен се подписва само от двете страни, които – по силата на законодателството – осъществяват договорния процес. А това са Управителният съвет на Българския лекарски съюз и Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса.
Преди време казахте, че българските лекари са станали донори на системата на здравеопазването. Още ли стоите зад тези си думи?
Разбира се. Дотиращи системата на здравеопазването са българските лекари. Кой дотира системата при условие, че има недофинансирани клинични пътеки, че не се заплаща нормалната дейност на колегите ни в извънболничната помощ…
Критиците на Москов го обвиняват, че цели фалит на болниците с цел тяхната приватизация. Освен това се коментира, че докато той говори за реформи с цел прекратяване на корупционните практики, реално не е изобличил нито един подобен случай.
Не знам досега някой да е изправен пред българския съд по обвинение в корупция в системата на здравеопазването. Ако има такива твърдения, има доказателства към определени личности или към определени лечебни заведения, то нека да ги оповестят. Но това не е нещо, за което може само да се говори, то се доказва. И, по силата на законите в Република България, минава през съдебната ни система. Думи хвърлени на вятъра, само за да се очерни съсловието, са най-малкото недопустими.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари смятат, че Москов заблуждава обществото по отношение на това, че ще бъдат отпуснати повече направления за консултации със специалисти, че ще има повече профилактични прегледи…
Това е истина. Броят направления, които са отпуснати, въобще не е съобразен с исканията на Българския лекарски съюз. Още преди договорния процес за 2016 г. искахме те да бъдат завишени с 35-40% – както в частта за образни и лабораторни изследвания, така и в частта за консултации със специалисти.
Как си обяснявате това, че министър-председателят Бойко Борисов остана единственият неотстъпващ поддръжник на здравния министър, макар че немалка част от предлаганите промени бяха определени като противоконституционни.
Вижте, ние нямаме политически искания. Това трябва да бъде дебело подчертано. Не се месим в работата на премиера. Той има достатъчно проблеми, с които трябва да се занимава и да решава. Естествено, че един от проблемите е здравеопазването. Мисля, че той му отделя достатъчно внимание. В крайна сметка премиерът решава нещата в своя кабинет. Затова българският народ му е гласувал доверие и затова той упражнява своите правомощия. Като Управителен съвет никъде не сме поставили искания за оставка. Така че премиерът има пълното право да упражнява своите виждания и своите нагласи спрямо членовете на Министерски съвет.
В декларацията на съсловната организация призовавате управляващите да не допускат репресивни действия спрямо участниците в националния протестен митинг, който ще се проведе на 6 април. Това означава ли, че се опасявате, че ще бъде упражнен натиск спрямо лекарите?
Не казвам, че такова нещо ще се случи… В никакъв случай. Надеждата ни е, че няма да се случи, но призоваваме хората да бъдат оставени спокойно да изразят своите мнения и становища. Това е презумпцията.
Като че ли такъв мощен протест, който да е подкрепен от толкова много лекари, до този момент не е имало. Какво преля чашата на търпението? Вие казвате, че се приемат правила, които са насочени срещу българските медици и са в ущърб на пациентите.
Чашата на търпението преля, заради факта, че Българският лекарски съюз на практика бе изваден от договорния процес и не се изпълнява законодателството в Република България. В параграф 44 от Закона за здравното осигуряване без никакво съмнение е упоменато, че при неподписване на рамков договор остава в сила старият рамков договор и то с възможност за неговото анексиране. Това е в сила до подписване на нов рамков договор за следващата, а именно за 2017 г. А не изведнъж да се прави нов рамков договор само от страна на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, съответно преподписан от министъра на здравеопазването. Що за поведение е това? В края на краищата този договор, който определя едната страна, трябва да се изпълнява от другата, нали? Тогава какъв договор е това?
Освен това от постигнатите договорености на Събора на Българския лекарски съюз от 26 февруари, са останали единични постижения. Разумността на това, което беше постигнато като споразумение между Надзора и нас, огромната част от него го няма – както във финансови параметри, така и в текстови.
Как си обяснявате това, че тези промени се правят задкулисно?
Не мога да си го обясня. Попитайте здравния министър и Надзорния съвет на касата дали това е най-доброто поведение, дали този рамков договор защитава правата на пациентите? Ние твърдим обратното – че това, което беше постигнато, определено имаше за цел да защити и правата на пациентите. Това е истината. Това е, което интересува хората. Тях не ги интересува лекарите постоянно да се оправдават, че нямат направления. За това не е виновен българският лекар, българският общопрактикуващ лекар или българският специалист в извънболничната помощ. Докога ще приказваме само глупости – че обръщаме внимание на профилактиката? Нищо подобно. Профилактиката отново е оставена на заден план и отново болниците ще бъдат натоварвани, а след това ще бъдат обвинявани, че работят надлимитно.
В настоящия рамков договор, който влиза в сила от днес, има и част, в която болниците ще подпишат договори за дейността си в положение на лимит. Това отново значи, че те могат да извършат дадена работа, но когато надхвърлят определения от някого лимит, тази дейност няма да им бъде заплатена. А тази дейност е извършена за здравноосигурени лица, тази дейност е извършена по спешност и е извършена от болничните заведения, защото хората са се обърнали към тази болница.
Досега личните лекари бяха глобявяни поне три пъти месечно, ако отпуснат повече направления за здравноосигурените си пациенти. Министър Москов даде дума това да отпадне. Вярвате ли, че ще се случи?
Истината е, че това, което Българският лекарски съюз беше постигнал в договорния процес, е тези глоби да не съществуват, когато регулативният стандарт не е надхвърлен на национално ниво. А това, което видях в споразумението между Министерството на здравеопазването и представители на общопрактикуващи лекари, е глобите да отпаднат, ако не е надхвърлен стандартът на регионално ниво, което е отстъпление от нашите искания.