Близо 2000 членове на Съюза на американските пощенски служители се събраха в Маями, където официално се възпротивиха на Транстихоокеанското споразумение (TPP). Заедно с конгресмена от Флорида Алън Грейсън, те се надяват посланието им да стигне до кандидатите за президент.
Съюзът на американските пощенски служители, чиято членска маса се равнява на 200 000 души, се надява да използва своето влияние, за да попречи на Конгреса да разгледа споразумението в периода между президентските избори през ноември и края на президентството на Обама през януари.
Транстихоокеанското партньорство се превърна в оспорван казус в рамките на кандидат президентската кампанията тази година. Докато и Хилъри Клинтън, и Доналд Тръмп осъдиха предложението, президентът Барак Обама все още не се отказва от непопулярното си мнение. Членовете на съюза призовават Хилъри Клинтън да разубеди Конгреса и Сената да приемат законопроекта в рамките на този период.
„На хората в тази страна им писна от тези търговски сделки, които облагодетелстват мултинационални компании за сметка на работници и тук, и навсякъде другаде… Ще настояваме това Транстихоокеанско споразумение и тези търговски сделки да бъдат прекратени”, заяви президентът на профсъюза Марк Даймъндстейн.
Транстихоокеанското споразумение ще отвори границите на САЩ за продукти от 12 други държави без търговски или данъчни бариери. Според опонентите на споразумението обаче отварянето на пазара за толкова много държави ще има катастрофални последици.
Конгресменът от Флорида Алън Грейсън обясни значението на блокирането на споразумението за средния американец: „Казвам ви още сега, ако това споразумение бъде прието, то ще заличи средната класа в Америка. Ние никога няма да бъдем в състояние да се възстановим от това”.
„Това, което може да се случи, е че всяка чужда корпорация, която е подписала договора, може да съди всеки местен, всеки държавен орган – дори федералното правителство, и да получи съдебно решение за изплащане на обезщетение. Това може да стане всеки път, когато те решат, че ние вземаме пари от техния джоб, опитвайки се да осигурим своята безопасност, да защитим своята околна среда и здраве”, добави той.
Не само Съюзът на американските пощенски работници се противопоставя на TPP. Американската федерация на труда и Конгреса на браншовите организации също са говорили публично срещу него, заклеймявайки администрацията на Обама за това, че е попречила на синдикатите да получат достъп до информация. Съюзът на шофьорите на камиони в САЩ също се противопоставя на TPP, като се позовава на притеснения, които се отнасят до това дали международните конкурентни компании могат да отнемат работата на индустриите, в които имат участие.
Противопоставянето на Транстихоокеанското споразумение бе един от принципите на привържениците на Бърни Сандърс. Много съюзи подкрепиха Хилъри Клинтън, но техните лидери се надяват, че тя си спомня, че получи номинацията на Демократическата партия, благодарение на делегатите, подкрепящи Сандърс.
„Делегарите на Бърни Сандърс й помогнаха да бъде избрана, това е причината тя да е там”, заяви Лари Коен. Ето защо, той се надява да впрегне енергията на привържениците на Бърни, за да гарантира, че Клинтън ще направи всичко по силите си, за да блокира споразумението. Коен отбеляза също, че TPP може да доведе до опустошителни дела за страната – подобно на случая с корпорацията TransCanada, която осъди САЩ за 15 млрд. долара заради отказа им да одобрят строителството на нефтопровода „Кийстоун”.